Մայիսի 28-ը Առաջին Հանրապետության փառահեղ տոնն է
Այսօր մայիսի 28-ն է, և Հայաստանը նշում է Առաջին Հանրապետության օրը` հայոց պետականության վերականգնման տոնը:
1918 թ. մայիսին Ղարաքիլիսայում, Բաշ-Ապարանում և Սարդարապատում հայկական կանոնավոր ուժերին և կամավորականներին հաջողվել է կենաց ու մահու ճակատամարտերում փայլուն հաղթանակ տանել`կասեցնելով թուրքերի առաջխաղացումը:  Այս հաղթանակներով  հայը, որը մինչ այդ հպատակ էր, հռչակվել է ազատ  ու անկախ երկրի քաղաքացի:
Մայիսյան այս մեծ հաղթանակը նախապատրաստվել ու հասունացել էր դարերի ընթացքում՝ մեր ժողովրդի անհավասար պայքարով ու դառը փորձով, եկել էր հաստատելու  անմարդկային զրկանքներ տեսած ու վերապրած ժողովրդի ապրելու կամքը։ Այն հնարավորություն է տվել հայ ժողովրդին վերականգնելու  կորցրած անկախությունը և ստեղծելու պետականություն: Ցավոք, հայոց պետականությունը գոյատևել է ընդամենը  երկու տարի, այնուհանդերձ այն մեծ հեղափոխությունն  է կատարել հայ ժողովրդի սրտում և գիտակցության մեջ: Մայիսի 28-ով հայ ժողովուրդը որդեգրել է արժեքային նոր համակարգ` անկախություն և ժողովրդավարություն:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը շնորհավորում է բոլորիս այս մեծ տոնի առթիվ: Մաղթում ենք, որ  բոլորս արժանի շարունակողը լինենք մայիսի 28-ին սկիզբ դրված գործի, սիրենք, պահենք ու փայփայենք մեր այսօրվա պետականությունը և սերունդներին հանձնենք 21-րդ դարին արժանի երկիր Հայաստանը:

28 мая праздник Первой Республики
Сегодня 28 мая, и Армения празднует день Первой Республики, день восстановления армянской государственности.
В мае 1918г.в Гаракилисае, Баш-Апаране и Сардарапате армянским вооруженным силам удалось одержать блистательную победу над турками. По этому армяне были признаны гражданаме независимого государства.
Эта великая майская победа была долгожданной, которая готовилась на протяжении многих веков. Она дала возможность армянскому народу восстановить свою независимость и создать государственность. К сожалению, армянская государственностьпродержалась всего 2 года,однако это стало большой революцией мысли армянского народа. 28 мая народ Армении принял новую систему ценностей- независимость и народовладие.
Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ поздравляет всех Нас с праздником. Желаем, быть достойным гражданином Независимой Армении и передать поколениям Армению 21 века.