Մարքեթինգի ամբիոնի դասախոսները շարունակում են անցկացնել սեմինար պարապմունքներ, որոնց ընթացքում ուսանողները ներկայացնում են հետազոտական, վերլուծական այն աշխատանքը, որը, կազմելով փոքրիկ աշխատանքային խմբեր, կատարում են դասախոսների ղեկավարությամբ:
Այսօր ՀՊՏՀ մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի մարքեթինգ մասնագիտության 3-րդ կուրսում նման երկու աշխատանքի ներկայացում էր:
«Մարքեթինգային հետազոտություններ» առարկայի շրջանակում ներկայացվեց մարքեթինգային հետազոտություն` նվիրված մեղրի տեղական շուկային: Զեփյուռ Զոհրաբյանը, Թամարա Հարությունյանը, Աիդա Մաթևոսյանը, Ելենա Դավթյանը և Հակոբ Բաղդասարյանը իրականացրել էին թիմային մարքեթինգային հետազոտություն` կատարելով նախապատրաստական աշխատանք, հարցումներ, մշտադիտարկում, տվյալների վերլուծություն, ուսումնասիրություն, առաջարկություններ:
Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց այս կուրսի «Մարքեթինգային հետազոտություններ» և «Ֆրանչայզինգ» առարկաների դասախոս, դոցենտ Մարինե Նիկողոսյանը, հետազոտական նմանօրինակ աշխատանքները խթանում են ուսանողների գիտական, վերլուծական կարողությունների բացահայտմանն ու զարգացմանը: «Չորրորդ կուրսեցիների հիմնական թերությունն ավարտական աշխատանքներ պատրաստելիս հենց գիտական վերլուծության բացակայությունն է, երբ աշխատանքները նկարագրական են կամ ներկայացնում են սոսկ փաստերի արձանագրում: Սեմինար աշխատանքերի` նման մեթոդով անցկացումը նպատակաղղված է ուսանողի մեջ նաև գիտական մտածողություն, հետազոտողի հմտություններ ձևավորելուն»,- ասաց Մարինե Նիկողոսյանը:
Աշխատանքային երկրորդ խումբը` Արշալույս Հայրապետյանը, Սոնա Մինասյանը և Աննա Դադալյանը, ներկայացրեցին, թե ֆրանչայզինգային բացառիկ պայմանագրով ինչպես են Հայաստան ներմուծում պրեմիում դասի շվեյցարական «Lindt» շոկոլադը` դառնալով դրա պաշտոնական ներկայացուցիչներ: Այս աշխատանքը կատարված էր «Մարքեթինգային հետազոտություններ» և «Ֆրանչայզինգ» առարկաների շրջանակներում:

Преподаватели кафедры маркетинга продолжают проводить семинарские занятия, на которых студенты представляют свои исследовательские, аналитические работы, составляя маленькие рабочие группы и проводят под руководством преподавателей.
Сегодня на кафедре маркетнга студентами 3 курса факультета маркетинга и организации бизнеса были представлены 2 такие работы.
В рамках предмета “Маркетинговые исследования” представлено маркетинговое исследование, посвященное отечественному рынку меда. Зепюр Зорабян, Тамара Арутюнян, Аида Матевосян, Елена Давтян и акоп Багдасарян осуществили командное маркетинговое исследование, сделав подготовительные работы, опросы, анализ данных, исследование, предложения.
Как сообщила отделу информации и связей с общественностью преподаватель предмета “маркетинговые исследование”, “франчайзинг” доцент Марине Никогосян, отметив, что данного рода работы подбадривают студентов к развитию аналитического мышления, к развитию научных знаний. “Основным недостатком 4 курса является отсутствие аналитического мышления в подготовке выпускных работ, ккогда работы носят описательный характер. Проведения семинарских занятий таким методом, направлено на формировании у студентов научного мышления, развитии исследовательских навыков”- сказала Марине Никогосян.
Вторая группа работ- Аршалуйс Айрапетян, Сона Минасян и Анна Дадалян представили франчайзинговые условия, которыми ввозится в Армению швейцарский шоколад «Lindt» премиум класса, становясь его официальными поставщиками. Данная работа проведена в рамках предметов “Маркетионговые исследования”и “франчайзинг”.