Մեր բուհի մարքեթինգ մասնագիտության 3-րդ կուրսը ներկայացրեց «NF» երևութական ընկերությունը
ՀՊՏՀ մարքեթինգ մասնագիտության 3-րդ կուրսում անցկացվեց հերթական սեմինար պարապմունքը «Միջազգային մարքեթինգ»  առարկայից, որին մասնակցում էին նաև ՀՊՏՀ մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ Արարատ Զաքարյանը, դոցենտներ Շիրակ Սահակյանը, Մարինե Նիկողոսյանը, դասախոսներ Կարեն Բաբաջանյանը, Ռուզաննա Բադալյանը, Վադիմ Գրիգորյանը: Ուսանողներն իրենց դասախոս, մարքեթինգի ամբիոնի դոցենտ Արմեն Գրիգորյանի ղեկավարությամբ, ստեղծել էին  երևութական «NF» ընկերությունը և մշակել արտադրանքի արտահանման սեփական ծրագիրը:
«NF» երևութական ընկերության հիմնադիր ուսանողները` Գագիկ Բարսեղյանը, Մկրտիչ Պողոսյանը, Հակոբ Պապիկյանը, Հասմիկ Սահակյանը, Վարդուհի Հարթենյանը, Ռուզաննա Դեմիրչյանը, Ժանետա Պողոսյանը, Տաթև Մկոյանը, Մարիամ Շահվերդյանը, Էվելին Գաբրիելյանը,  ներկայացրեցին  կազմակերպության  արտադրած ենթադրվող տեսականին` հայկական ընկույզից պատրաստված  տարբեր արտադրանքներ,  մշակած ապրանքանիշը, գործարար ծրագիրը, արտահանման ռազմավարության ուղղությունները, իրականացրած մարքեթինգային հետազոտությունների արդյունքները և  ցուցադրեցին իրենց ապրաքանիշը գովազդող հոլովակ:
Սեմինար պարապմունքն ավարտվեց «NF» ընկերության տեսականու ցուցադրմամբ և համտեսի ակցիայով:
«Այսպիսի գործնական սեմինար  պարապմունքներն անցկացվում են  դասավանդման մեր մեթոդի շրջանակներում: Այս դասին նախորդել է  մեղրի արտադրության և արտահանման ռազմավարությանը նվիրված գործնական սեմինար պարապմունք:  Նպատակը` մրցակցային ոգու ձևավորումն ու գործնական  վերլուծությունների իրականացումն է, փորձի ու հմտության ձեռքբերումը»,- ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին ասաց մարքեթինքի ամբիոնի վարիչ Արարատ Զաքարյանը` ավելացնելով, որ  այսպիսի դասերը յուրօրինակ փորձ են նաև դրանց մասնակից դասախոսներ համար:
Տեղեկացնենք` այսպիսի գործանական պարապմունքները շարունակական են լինելու: Հաջորդ դասը նվիրված կլինի խմիչքի արտադրությանն ու արտահանմանը:

На 3 курсе специальности “маркетинг”проведено очередное семинарское занятие по предмету “международный маркетинг”, на котором принимали участие также заведующий кафедры маркетинга АГЭУ Арарат Закарян, доценты Ширак Саакян, Марине Никогосян, преподаватели Карен Бабаджанян, Рузанна Бадалян, Вадим Григорян,. Студенты под руководством своего преподавателя, доцента кафедры маркетинга Армена Григоряна, создали воображаемую компанию “NF” и обработали собственную программу вывоза товаров.
Основатели воображаемой компании “NF” студенты Гагик Барсегян, Мкртич Погосян, Акоп Папикян, Асмик Саакян, Вардуи Артенян, Рузанна Демирчян, Жанетта Погосян, Татев Мкоян, Мариам Шахвердян, Эвелин Габриелян, представили ассортимент воображаемых товаров, изготовленную из армянских орехов товары, результаты проведенных маркетинговых исследований и показалик рекламный ролик о товаре.
Семинар закончился представлением продукции компании “NF”и дегустацией.
“Такой практический семинар проводится в рамках нашего метода преподавания. Данному занятию предшествовало практическое занятие о производстве меда, стратегии производства. Цель- формирование духа конкуренции, осуществление практического анализа, набор опыта”-сообщил отделу информации и связей с общественностью заведующий кафедры маркетинга АГЭУ Арарат Закарян, добавив, что такие занятия полезны также и для самих преподавателей.
Сообщаем, что такие практические занятия будут продолжаться. Следующий семинар будет посвящен производству и экспорту напитков.