Երեկ Տիգրան Պետրոսյանի անվան Շախմատի տանը շարունակվեց ՀՈՒ (հանրապետական ուսանողական) 13-րդ մարզական խաղերի ծրագրով անցկացվող շախմատի տղաների և աղջիկների թիմային առաջնությունը:
Ինչպես ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց շախմատի տղաների և աղջիկների հավաքականի մարզիչ Լյուդմիլա Հովհաննիսյանը, մեր տղաները խաղացին 5 տուր: Հաղթելով Ֆրանսիական և Հայաստանում ամերիկյան համալսարանների շախմատիստներին՝ ՀՊՏՀ-ն պարտվեց Հայաստանի պետական ճարտարագիտական, հայկական պետական մանկավարժական և Երևանի ճարտարապետաշինարարական համալսարանների թիմերին: Արդյունքում` տղաների շախմատի ՀՊՏՀ հավաքականը 11 մրցակից թիմերի շարքում զբաղեցրեց 6-րդ հորիզոնականը:
Հուրախություն բոլորիս` ՀՊՏՀ շախմատիստ աղջիկները, ցուցադրելով դիտարժան ու ուշագրավ խաղ, 3:0 հաշվով հաղթեցին Երևանի պետական բժշկական համալսարանի թիմին, 2:1 հաշվով պարտվեցին Երևանի պետական համալսարանի շատ ուժեղ հավաքականին: Երկու օրվա խաղերի արդյունքում` գրանցելով միայն մեկ պարտություն` մեր աղջիկները զբաղեցրին 2-րդ հորիզոնականը և արժանացան արծաթե մեդալի:
Մրցաշարի ավարտից հետո տեղի ունեցավ պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն: Մեր աղջիկներին և նրանց մարզիչ, ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության ամբիոնի դասախոս Լյուդմիլա Հովհաննիսյանին արծաթե մեդալներ և դիպլոմներ հանձնեց ուսանողական մարզական ընկերության պատասխանատու քարտուղար Հենրիկ Մոկացյանը: Տեղեկացնենք`մրցաշարում հաղթեց, ոսկե մեդալների ու դիպլոմների արժանացավ Երևանի պետական համալսարանի շախմատի հավաքականը:
ՀՊՏՀ Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը շնորհավորում է արծաթե մեդալակիր մեր շախմատիստներին` Անուշ Սմբատյանին, Լուսինե Թորոսյանին, Անի Թադևոսյանին, Անի Բաղոյանին և մաղթում նորանոր հաղթանակներ:

Вчера в доме шахматиста им.Тиграна Петросяна состоялось первенство женских и мужских студенческих команд по шахмату.
Как сообщила отделу информации и связей с общественностьютренер команд АГЭУ Людмила Оганесян, наши парни сыграли 5 туров. Победив командам Французского и Американского университетов, команда АГЭУ проиграла командам Армянского государственного архитектурного, Ереванского педагогического университетов. В результате команда парней АГЭУ по шахматам среди 11 команд первенства заняла 6 место.
К нашей радости команда девушек АГЭУ, показав достойную игру и интересную игру, со счетом 3.0 одержала победу над командой Ереванского медицинского университета и со счетом 2.1 уступила сильной команде Ереванского государственного университета. В результате двух игровых дней, зарегистрировав одно поражение наши девушки заняли 2 место и удостоились серебряных медалей.
По завершению соревнований состоялась церемония награждения. Генрих Мокацян вручил команде девушек АГЭУ и тренеру Людмиле Оганесян серебряные медали и дипломы. Сообщаем, что первое место в первенстве заняла команда Ереванского государственного университета.
Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ поздравляет наших шахматисток с серебряными медальями- Ануш Смбатян, Лусине Торосян, Ани Тадевосян, Ани Багоян и желаем новых побед.