«Անկախ տնտեսության 20 տարիները» գիտաժողովի երկրորդ օրը ուսանողներին հյուրընկալվեց վարչապետը
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողական խորհրդի և ՀԵՀ–ի նախաձեռնած «Անկախ տնտեսության 20 տարիները» խորագիրը կրող ուսանողական գիտաժողովի երկրորդ օրը ուսանողներին հյուրընկալվեց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ՀԵՀ նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանը, ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, Կոտայքի մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանը։
Գիտաժողովի այսօրվա աշխատանքներին իր այցելությունը բերած կառավարության ղեկավարը հանդես եկավ «Հետճգնաժամային տնտեսական քաղաքականության մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» թեմայով դասախոսությամբ՝ ներկայացնելով ճգնաժամի արմատները, դրանց դրսևորումները, ինչպես նաև այն հաղթահարելու ելքերը։ Դասախոսության ավարտին Տիգրան Սարգսյանը նաև պատասխանեց ուսանողների հարցերին, ունկնդրեց ուսանողներից մեկի զեկույցը։
Նշենք, որ երեկվանից մեկնարկած գիտաժողովին մասնակցում են ՀՊՏՀ 100–ից ավելի ուսանողներ և պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ։ Ներկայացված մոտ 250 աշխատանքներից՝ համապատասխան մասնագետների, ամբիոնների գրախոսություններից հետո, ինչպես նաև ժյուրիի ընտրության արդյունքում կոնֆերանսի ընթացքում ներկայացվում են 30 զեկույցներ՝ նվիրված Հայաստանի տնտեսության անցած քսան տարիների առանցքային ձեռքբերումներին։
Գիտաժողովը կավարտվի վաղը, նախատեսվում է արդյունքների ամփոփում և հաղթողների պարգևատրում։ ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը գիտաժողովի երրորդ օրը ևս կլինի ուսանողների կողքին՝ մասնակցելով գիտաժողովի փակման արարողությանը։

На второй день конференции на тему “20 лет незвисимой экономике”, организованной студенческим советом Армянского государственного экономического университета и молодежным фондом Армении, студентов посетили премьер-министр РА Тигран Саргсян, министр экономики Тигран Давтян, президент Арм1нского молодежного фонда, депутат НС Карен Авагян, ректор АГЭУ Корюн Атоян, руководитель Котайкского района Коваленко Шахгалдян.
Председатель правительства выстил  с лекцией на тему “возможности послекризисной экономической политики”, представив корни кризиса, их проявления, а также пути выхода из кризиса. В завершении лекции Тигра Саргсян ответил на вопросы студентов и прослушал отчет одного из студентов.
Отметим, что на конференции, начавшейся вчера принимают участив более 100 студентов АГЭУ и представителей профессорско-преподавательского состава. По представленным более чем 250 работам, после резензий специалистов кафедр, и в результате выбора жюри, на конференции было представлено более 30 отчетов, посвященных 20 летним приобретениям  Армянской экономики.
Научная конференция завершится завтра, ожидается подведение итогов и награждение победителей. Ректор АГЭУ третий день проведет со студентами, для принятия участия в церемонии закрытия.