ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի ուսանողները` «Ձեռք ձեռքի հզորացնելով Եղեգնաձորի երիտասարդությանը» ծրագրի գործուն մասնակիցներ
Մարտի 17-ին ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղում տեղի է ունեցել «Ձեռք ձեռքի հզորացնելով Եղեգնաձորի երիտասարդությանը» ծրագրի ամփոփիչ միջոցառումը, որին մասնակցել են ծրագրի փորձագետ, կառավարման ֆակուլտետի դեկան Էդգար Ղազարյանը, ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Սոս Խաչիկյանը, «Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամի ծրագրի ղեկավար Նունե Ղազախեցյանը, «Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամի ծրագրի համակարգող Սամվել Նազարյանը, ծրագրին մասնակցած երիտասարդներ:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են «Երիտասարդական նախաձեռնության կենտրոնի» գործունեության արդյունքներն ու առաջիկա ծրագրերը, ամփոփվել «Երիտասարդների հայացքները, դիրքորոշումն ու մասնակցությունը համայնքային կյանքին» թեմայով հարցման արդյունքները, ինչպես նաև տեղի է ունեցել կենտրոնի նորաբաց ինտերնետային կայքի շնորհանդեսը:
Ինչպես ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց Էդգար Ղազարյանը, «Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամը Counterpart International կազմակերպության աջակցությամբ և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ֆինանսավորմամբ 2011 թվականի հունիսից Եղեգնաձորում սկսել է իրականացնել «Ձեռք ձեռքի հզորացնելով Եղեգնաձորի երիտասարդությանը» ծրագիրը, որին գործուն մասնակցություն են ունեցել նաև ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի ուսանողները: Ընդգրկվելով «Երիտասարդական նախաձեռնության կենտրոնի» աշխատանքներում` ուսանողները մասնակցել են սեմինարների, լսել տարբեր փորձագետների, տեղեկացել, թե ի՞նչ է տեղական ինքնակառավարումը, ինչպե՞ս ձեռք բերել ֆինանսական միջոցներ, նախաձեռնել ու իրականացնել տարբեր ծրագրեր: Երիտասարդներն ուսուցողական այցով եղել են նաև Երևանում, հանդիպել հասարակական և միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Մեզ հետ զրույցում Էդգար Ղազարյանը գոհունակությամբ նշեց, որ երիտասարդներն արդեն ներկայացրել և շահել են իրենց առաջին դրամաշնորհային ծրագիրը. տրամադրված ֆինանսական միջոցներով Եղեգնաձորի քաղաքապետարանի հետ համատեղ բարեկարգելու են քաղաքի «Մոմիկի» այգին:

Студенты Егегнадзорского филиала -активные участники молдежной программы “Рука об руку укрепляя молодежь Егегнадзора”
17 марта в Егегнадзорском филиале АГЭУ прошло заключительное мероприятие программы “Рука об руку укрепляя молодежь Егегнадзора”, на котором принимал участие эксперт программы,  декан факультета управления Эдгар Казарян, директор Егегнадзорского филиала АГЭУ Сос Хачикян, руководитель программы “Урбам” Нуне Казахецян, координатор программы Самвел Назарян, молодежь, участвовавшая в программе.  На мероприятии были представлены результаты деятельности  “центра молодежной инициативы”и предстоящие программы, обобщены результаты опросов о взглядах молодежи, а также презентация сайта центра.
Как сообщил отделу информации и связей с общественностью Эдгар Казарян, по финансированию  USAID организации Counterpart International и фонда “Урбан”, с июня 2011 года в Егегадзоре осуществлялась прорамма  “Рука об руку укрепляя молодежь Егегнадзора”, на которой принимали участие студенты Егегнадзорского филиала АГЭУ.
Студенты в рамках программы были вовлечены в различных семинарах, прослушали лекции экспертов, узнали, что такое самоуправление, как приобрести финансовые средства, осуществить различные программы.
Молодежь в образовательных целях побывала в Ереване, были организованы встречи с представителями различных международных организаций. В беседе с нами Эдгар Казарян с удовлетворением отметил, что молодежь уже представила и одержала первую победу в программе гранта для улудшения, совместно с мерией Егегнадзора, благосостояния сада “Момик” Егегнадзора.