Դիտումների քանակ՝ 2199
Միջազգային ծրագրերի կենտրոնում այսօր մեկնարկեց «Աշխատաշուկայի քաղաքականության ընթացիկ միտումները Եվրոպական Միությունում» խորագրով բաց դասախոսություն, որը վարում էր «Էրազմուս+» ծրագրով ՀՊՏՀ ժամանած Բիալիստոկի տեխնոլոգիական համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետի դեկան, տնտեսագիտության դոկտոր Էվա Ռոլնիկ-Սադովսկայան:
Միջոցառմանը ներկա էին աշխատանքի տնտեսագիտության ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմն ու աշխատակիցները՝ ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Մարտիրոս Պետրոսյանի գլխավորությամբ, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը և նույն բաժնի գլխավոր մասնագետ Մարգարիտ Մարուքյանը, մագիստրատուրայի ուսանողներ:
Հյուրին ներկայացրեց ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, տ.գ.դ, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը՝ անդրադարձ կատարելով Լեհաստանի պատմությանը, մշակույթին, տնտեսական կյանքին, վերհիշելով իր երիտասարդական առաջին ծանոթությունն այդ երկրին և կարևորելով ընթացիկ համագործակցությունը:
Հյուրին ու ներկաներին ողջունեց Մարտիրոս Պետրոսյանը՝ նշելով որ իր ղեկավարած ամբիոնի գիտնականներից շատերի և Էվա Ռոլնիկ-Սադովսկայայի հետաքրքրությունները զբաղվածության և գործազրկության հարցերում համընկնում են, ապա ընդգծեց, որ հանդիպումից բոլորն ակնկալում են աշխույժ քննարկում և մտքերի փոխանակում:
Էվա Ռոլնիկ-Սադովսկայան ելույթի առաջին հատվածում ներկայացրեց իր հայրենի երկիրը, Բիալիստոկի տեխնոլոգիական համալսարանը, կառուցվածքը, ուսումնական գործընթացները, ուսման պայմանները, ապա անցում կատարեց ԵՄ-ում զբաղվածության քաղաքականությանը, ներկայացրեց ԵՄ առաջավոր երկրների լավագույն փորձը:
«Գործազրկության և բնակչության աղքատության կրճատման ուղիները ՀՀ-ում» գիտական զեկուցմամբ հանդես եկավ Մարտիրոս Պետրոսյանը՝ վեր հանելով Հայաստանի Հանրապետությունում, ըստ մարզերի, զբաղվածության պատկերն ու հիմնախնդիրները: Թեմայի շուրջ պարզաբանումներ կատարեց աշխատանքի տնտեսագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր, տ.գ.դ Անահիտ Մելքումյանը:
Ծավալվեց աշխույժ ու շահագրգիռ քննարկում:
Վաղը ժամը 14.00-ին միջազգային ծրագրերի կենտրոնում Էվա Ռոլնիկ-Սադովսկայան դասախոսությամբ հանդես կգա ուսանողների առջև:

Сегодня в Центре международных программ прошла открытая лекция на тему: “Текущие тенденции политики рынка труда в Европейском союзе”, которую провела декан экономического факультета технологического университета Биалистока Эва Ролник-Садовская.
На мероприятии присутствовали профессорско-преподавательский состав и сотрудники кафедры экономика труда, во главе с заведующим кафедрой, д.э.н., профессором Мартироса Петросяна, начальница отдела внешних связей Вард Гукасян и главный специалист того же отдела Маргарит Марукян, сутденты магистратуры.
Гостя представил проректор АГЭУ по науке и внешним связям, д.э.н., профессор Гагик Варданян. Он представил историю Польши, культурную и экономическую жизнь, вспоминая свое первое молодежное знакомство с этой страной и подчеркивая важность текущего сотрудничества.
Гостя и присутствующих приветствовал Мартирос Петросян, отметив, что интересы возглавляемой им кафедры и Эвы Ролник-Садовской совпадают в вопросах занятности и безработицы, затемподчеркнул, что после встречи все ожидают активной дискуссии и обмена идеями.
Эва Ролник-Садовская в первой части свого выступления представила свою родную страну, Технологический университете Биалистока, структуру, учебные процессы, условия обучения, затем совершила переход к политике занятости в ЕС, представла лучший опыт передовых стран ЕС.
Заятрам в 14:00 в центре международных программ Эва Ролник-Садовская выступит с лекцией перед студентами.