Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում այսօր հանդիսավոր պայմաններում տեղի ունեցավ Վալենսիայի պոլիտեխնիկական (UPV), Հայաստանի պետական տնտեսագիտական (ՀՊՏՀ) և Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային (ՃՇՀԱՀ) համալսարանների «Նախագծերի կառավարում» համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագրի մեկնարկային միջոցառումը, որին ներկա էին ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, ՀՊՏՀ և ՃՇՀԱՀ պրոֆեսորադասախոսական և վարչական անձնակազմերի աշխատակիցներ՝ ռեկտորներ Կորյուն Աթոյանի և Գագիկ Գալստյանի գլխավորությամբ, ինչպես նաև ուսանողներ, հյուրեր: Հանդիսավոր պայմաններում հյուրընկալող համալսարանի աշխատակազմը ներկայացրեց մագիստրոսական ծրագրի բովանդակությունը:
Համատեղ իրականացվող կրթական ծրագրի գաղափարը, այնուհետև դրա մշակումն իրականացվել է ՀՊՏՀ-ի, ՃՇՀԱՀ-ի և Վալենսիայի պոլիտեխնիկական համալսարանների համատեղ ջանքերով: Ծրագրի իրականացման համար հիմք են հանդիսացել 3 համալսարանների միջև կնքված պայմանագրերը: Համալսարանների կողմից իրականացվող մագիստրոսական կրթական ծրագրի մասնագիտացման ոլորտներն են նախագծերի, զբոսաշրջության և պատմամշակութային ժառանգության, երկրատեղեկատվական համակարգերի կառավարումը: Ծրագիրը կառուցված է միջոլորտային իմացության համակցմամբ, ինչը ենթադրում է մեկտեղել տնտեսագիտական կառավարման և տեխնիկական, ճարտարապետական իմացությունները:
Սա հատկապես հայաստանյան բուհերի միջև համագործակցության աննախադեպ օրինակ է, քանի որ ծրագրի իրականացման արդյունքում համալսարանները փոխճանաչում են միմյանց ուսումնական գործընթացներն ու արդյունքները՝ իրականացնելով կրեդիտների կուտակում և փոխանցում: Համատեղ մագիստրոսական երկամյա կրթական ծրագիրը նախատեսում է, որ ուսանողները 1 տարին պետք է ուսումնառեն հայաստանյան երկու բուհերում, իսկ երկրորդ տարին՝ Վալենսիայի պոլիտեխնիկական համալսարանում, որտեղ նախատեսվում է նաև մագիստրոսական թեզի պաշտպանությունն ու դիպլոմների հանձնումը: Ուսանողներին կշնորհվեն դիպլոմներ ինչպես հայաստանյան երկու բուհերի, այնպես էլ Վալենսիայի պոլիտեխնիկական համալսարանի կողմից:
ՃՇՀԱՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Գալստյանը, շնորհավորելով ծրագրի հեղինակներին և շահառուներին, ծրագրի մեկնարկը համարեց կարևոր իրադարձություն՝ նշելով, որ ծրագիրը ոգևորությամբ է ընդունվել իրենց աշխատակազմի կողմից: ՃՇՀԱՀ ռեկտորը կարևորեց, որ Վալենսիայի նման հարուստ պատմությամբ և ավանդույթներով բուհը ողջունել է հայաստանյան բուհերի՝ համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագիր իրականացնելու գաղափարը՝ հույս հայտնելով, որ այս նախաձեռնությունը հարստանալու և զարգանալու ներուժ ունի:
Ելույթով հանդես եկավ նաև ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը՝ շնորհավորելով ծրագրի բոլոր շահառուներին նման պատվաբեր, միևնույն ժամանակ պարտավորեցնող նախագիծ սկսելու առթիվ:
Նա շնորհակալություն հայտնեց ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանին՝ ծրագրի իրագործմանն աջակցելու համար, ինչպես նաև՝ ծրագրին առնչվող համալսարանների բոլոր աշխատակիցներին: «Այս մագիստրոսական կրթական ծրագրի իրականացումը կարևոր նախաձեռնություն է, որը նախևառաջ ուղղված է բարձրագույն կրթության համակարգի մարտահրավերների հաղթահարմանը և համաքայլ ընթանալու կրթության միջազգային զարգացումներին: Այն միտված է բարձրացնելու մագիստրոսական կրթության որակը, ուսանողներին լավագույնս նախապատրաստելու աշխատաշուկայի պահանջներին` զինելով նրանց կիրառական գիտելիքներով: Օգտագործելով մեր երկու բուհերի և Վալենսիայի պոլիտեխնիկական համալսարանի ուժեղ կողմերը, գիտակրթական ներուժը՝ համատեղ կրթական ծրագիրը կնպաստի նաև դասավանդման որակի և մեթոդների բարելավմանը, ուսումնական գործընթացի կառավարման նոր ձևերի փորձարկմանը և ներդրմանը »,- իր խոսքում ընդգծեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը:
Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը ծրագրի իրականացումը կարևորեց Հայաստանի՝ Բոլոնիայի քաղաքականության իրականացման, բուհական ինքնավարության ու ակադեմիական ազատությունների համատեքստում՝ միաժամանակ նշելով, որ ՀՊՏՀ-ն և ՃՇՀԱՀ-ը Բոլոնիայի գործընթացի ակտիվ մասնակիցներ են: Նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշեց, որ աշխարհի համալսարաններն այսօր որոնումների մեջ և այս իմաստով մագիստրոսական կրթությունը հնարավորություն է տալիս բարելավել մասնագիտությունները, դրանք ավելի համապատասխանեցնել աշխատաշուկայի պահանջներին:
Այնուհետև կրթական ծրագրի մեկնարկը վավերացվեց հայկական երկու համալսարանների միջև կրթական ծրագիր իրականացնելու մասին համաձայնագրի ստորագրմամբ՝ համալսարանների ռեկտորների կողմից:

Количество просмотров: 2329
Сегодня в Национальном университете архитектуры и строительства Армении в торжественной обстановке состоялось стартовое мероприятие совместной магистерской образовательной прогрммы Политехнического университета Валенсии (UPV), Армянкого государственного экономического университета (АГЭУ) и Национального университета архитектуры и строительства Армении (НУАСА) «Управление проектами», в котором присутствовали Министр образования и науки РА Левон Мкртчян, сотрудники профессорско-преподавательского и административного составов АГЭУ и НУАСА во главе с ректорами Корюном Атояном и Гагиком Галстяном, а также студенты, гости. Персонал принимающего университета представил содержание программы.
Идея совместной образовательной программы, а затем ее разраборка осуществлялась совместными усилиями АГЭУ, НУАСА и Политехнического университета Валенсии. Основой для реализации программы послужили договора, заключенные между тремя университетами. Профессиональные сферы магистерской образовательной программы охватывают: управление проектами, объектами туризма и историко-культурного наследия, и геоинформационными системами. Программа построена на компбинации межсекториальных знаний, что подразумевает объединение экономического менеджмента и технических, а также архитектурных знаний.
Это беспрецедентный пример сотрудничества между армянскими вузами, поскольку в результате реалиации программы университеты взаимно познают учебные процессы и результаты, осуществляя накопление и передачу кредитов. Совместная магистерская двухлетняя образовательная программа предусматривает, что студенты  в течение 1 года должны учиться в двух армянских университетах, а на втором году - в политехническом университете Валенсии, где предусмотрено защита магистерской диссертации и вручение дипломов. Студенты получат сразу 3 дипломы перечисленных университетов.
Ректор НУАСА, профессор Гагик Галстян, поздравляя авторов программы, а начало программы посчитал важным событием.
На встрече выступил также ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян, поздравив всех бенефициаров программы с началом такого почетного и одновременно обязывающего проекта.
Он выразил благодарность Министру ОН Левону Мкртчяну за содействие реализации программы, а также всем сотрудникам университетов. «Реализация этой магистерской образовательной программы является важной инициативой, которая прежде всего, направлена на преодоление проблем системы высшего образования, чтобы двигаться ровным шагомс международными развитиями. Она направлена на повышение качества магистерского образования, подготовку студентов в соответствии с требованиями рынка труда, вооружая их прикладными знаниями. Используя сильные стороны наших двух вузов и политехнического университета Валенсии, научно-образовательный потенциал, совместная образовательная программ будет способствовать улучшению качества преподавания и методов, испытанию и внедрению новых форм управления учебным процессом», - подчернул ректор АГЭУ Корюн Атоян. Выступление ректора читайте здесь.
Важность реализации программы подчеркнул министр образования и науки РА Левон Мкртчян в контексте реализации Болонской политики, суверенитета вузов и академических свобод, одновременно отметив, что АГЭУ и НУАСА являются активными участниками Болонского процесса.
Затем старт образовательной программы был ратифицирован подписанием ректорами соглашения о реализации образовательной программы между двумя армянскими университетами.