ՀՊՏՀ աշխատակիցը մասնակցել է ՌԴ հեղինակավոր ինստիտուտի միջազգային դպրոցին
ՀՊՏՀ իրավագիտության և քաղաքագիտության ամբիոնի դոցենտ Վարդան Աթոյանը ս.թ. ապրիլի 2-8-ը մասնակցել է ՌԴ Նախագահին առընթեր Ռուսաստանի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի (ՌՌՀԻ) կողմից կազմակերպված «Ինտեգրացիոն գործընթացները հետխորհրդային տարածքում. խնդիրներ և հնարավորություններ» խորագրով Երիտասարդ քաղաքագետների IX միջազգային դպրոցին, որն անցկացվել է դասընթաց-գիտաժողովի ձևաչափով:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ինստիտուտի տնօրեն, 2004-2007 թթ.՝ ՌԴ վարչապետ, 2007-2016 թթ.՝ ՌԴ Արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Միխայիլ Ֆրադկովը:
Դասընթացի շրջանակներում շուրջ 20 մասնակիցները ՌՌՀԻ առաջատար աշխատակիցների հետ համատեղ քննարկել են ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային ինտեգրացման առանցքային ասպեկտները, այդ թվում՝ հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն նախագծերի իրավիճակն ու զարգացման հեռանկարները, ԱՊՀ երկրների քաղաքականության վրա այլ երկրների ազդեցության հնարավորությունները, ԵԱՏՄ տրանսպորտային ինտեգրացման ներուժը, Ռուսաստանի նկատմամբ Արևմուտքի պատժամիջոցների ազդեցությունը ԱՊՀ երկրների տնտեսական համագործակցության վրա, ԱՊՀ երկրների արտաքին քաղաքականությունը և այլ թեմաներ:
Բացի դասընթացից, Միջազգային դպրոցի մասնակիցները հանդես են եկել զեկուցումներով, որոնք առաջիկայում կհրապարակվեն առանձին ժողովածուով:
Գիտական միջոցառման շրջանակներում մեր գործընկերը հանդես է եկել «ԵԱՏՄ երկրների ուղեղային կենտրոնների փոխգործակցության հարցերը ինտեգրացիոն գործընթացների համատեքստում. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» զեկուցմամբ:

Сотрудник АГЭУ принял участие в международной школе авторитетного института РФ
2-8 апреля сего года доцент кафедры правоведения и политологии АГЭУ Вардан Атоян принял участие в IX международной школе молодых политологов «Интеграционные процессы на постсоветском пространстве: проблемы и перспективы», организованной Российским институтом стратегических исследований при Президенте России (РИСИ). Школа прошла в формате тренинга-конференции.
Со вступительным словом выступил директор института, экс-председатель правительства РФ с 2004 по 2007 гг., директор Службы внешней разведки Российской Федерации с 2007-2016 гг. Михаил Фрадков.
В рамках тренинга передовые сотрудники РИСИ вместе с участниками Международной школы рассмотрели ключевые аспекты региональной интеграции стран СНГ. Среди них — состояние и перспективы развития интеграционных проектов на постсоветском пространстве, возможности влияния западных стран и Китая на политику стран СНГ, потенциал транспортной интеграции Евразийского экономического союза, влияние западных санкций на темпы и характер экономического сотрудничества стран СНГ, историческая политика государств Содружества и другие важные темы.
Участники Международной школы также выступили с докладами, которые в ближайшее время будут опубликованы отдельным сборником
В рамках научного мероприятия наш коллега выступил с докладом на тему: «Вопросы взаимодействия мозговых центров стран ЕАЭС в контексте интеграционных процессов: вызовы и возможности».