Նախատեսվում է ՀՊՏՀ-ում ներդնել ասպիրանտական կրթական նոր ծրագիր. քննարկումներ «Վերիտասի» շրջանակում
ԵՄ Տեմպուսի «Վերիտաս» («Զալցբուրգի սկզբունքների հիման վրա կրթական 3-րդ մակարդակի կառուցվածքային զարգացում» (VERITAS)) ծրագրի շրջանակում ՀՊՏՀ-ում մշակվել է «Տնտեսագիտություն» ասպիրանտական կրթական ծրագիրը, կատարվել է խորը ինքնավերլուծություն և SWOT վերլուծություն: Ծրագրի արտաքին փորձաքննություն իրականացնող փորձագիտական խումբն այսօր ՀՊՏՀ-ում ողջ աշխատանքային օրվա ընթացքում քննարկեց և գնահատեց դրա կատարման ընթացքը, որակը և ներդրման հնարավորությունը: Հանդիպումներ եղան համալսարանի ղեկավարության, ծրագրի հեղինակների, գիտական ղեկավարների, դասախոսների և ասպիրանտների հետ:
Փորձագիտական խմբի ղեկավարն է ծրագրի կոնսորցիումի անդամ Շվեդիայի տեխնոլոգիական կրթական ինստիտուտի պրոֆեսոր Պետեր Էկբակը, անդամները՝ ՀՊՏՀ մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկան, դոցենտ Թաթուլ Մկրտչյանը, ուսումնամեթոդական աշխատանքների ծառայության ղեկավար Գայանե Մերդինյանը, հայցորդ Լիդա Դիլբարյանը: Խմբի աշխատանքը համակարգում է ՈԱԱԿ ներկայացուցիչ Լիլիթ Պիպոյանը:
Վերոնշյալ ասպիրանտական ծրագրի համահեղինակներն են ՀՊՏՀ ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր, դոցենտ Պարույր Քալանթարյանը և մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Կարեն Գրիգորյանը: Այն մշակվել է զալցբուրգյան սկզբունքների հիման վրա, համապատասխանում է եվրոպական և ազգային որակավորումների շրջանակին:
«Ակնկալվում է այն ներդնել ՀՊՏՀ-ում՝ որպես պիլոտային ծրագիր: Նշենք, որ ասպիրանտական սույն ծրագիրը մշակելու ընթացքում կատարվել է միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրություն (բենչմարքինգ), այդ թվում՝ դիտարկվել է «Վերիտաս»-ի եվրոպական գործընկեր համալսարանների փորձը: Որպես առավելություն՝ կարող ենք նշել, որ այն կոչված է ապահովելու ասպիրանտական կրթության ուսումնական բաղադրիչի և հետազոտական բաղադրիչի օպտիմալ հարաբերակցություն (30% +70%), գիտական ղեկավարի դերի էական բարձրացում, միջազգայնացման կողմնորոշում, միջդիսցիպլինար առարկաների և հետազոտության ներդրում, նորարարական բնույթի ատենախոսությունների պատրաստում»,-մեզ հետ զրույցում ասաց Կարեն Գրիգորյանը:

Количество просмотров: 1981
В рамках программы «Структурное  развитие    3-го уровня  образования  на  основе  Зальцбургских  принципов» («VERITAS») в АГЭУ была разработана аспирантская образовательная программа «Экономика», были произведены глубокий самоанализ и SWOT-анализ. Экспертная группа, осуществляющая внешнюю экспертизу программы, сегодня на протяжении всего рабочего дня обсудила и оценила ход ее выполнения, качество и возможность внедрения. Были организованы встречи с руководством университета, авторами программы, научными руководителяи, преподавателями и аспирантами.
Руководитель экспертной группы – профессор Шведского технологического образовательного института-члена консорциума программы Петер Экбак, члены группы: декан факультета маркетинга и организации бизнеса, доцент Татул Мкртчян, руководитель службы учебно-методических работ Гаяне Мердинян, соискатель Лида Дилбарян. Координатором группы является представительица НЦОК Лилит Пипоян.
Соавторы вышеуказанной аспирантской программы – проректор АГЭУ по учебно-методическим работам Паруйр Калантарян и заведующий кафедрой макроэкономики, доцент Карен Григорян. Программа была разработана на основе зальцбургских принципов, соответствует европейским и национальным квалификациям.
В беседе с нами Карен Григорян сказал, что программа будет внедрена в АГЭУ в качестве пилотной программы. В ходе разработки настоящей аспирантской программы изучен лучший международный опыт (бенчмаркинг), в том числе был рассмотрен опыт европейских партнеров «Веритаса».