Ուսանողական խորհրդի ուսումնագիտական հանձնաժողովը մեկնարկել է «Progress» խորագրով ծրագիր, որի շրջանակում կազմակերպվում են բիզնես գաղափարներ ունեցող ուսանողներին ուղղորդող սեմինար-քննարկումներ՝ փորձառու գործարարների բանախոսությամբ:
Գործարարությամբ հետաքրքրվող ուսանողների հյուրն այսօր Անտիկ արվեստների դպրոցի հիմնադիր-տնօրեն, «Բիզնես ակտիվներ» դպրոցի համահիմնադիր Նելլի Դավթյանն էր, ով փորձեց ներկայացնել ինչպե՞ս գրել «սթարթափ» (բիզնես նախագիծ) հարցի պատասխաններ:
«Բիզնեսը սկսվում է գաղափարից»,-ասաց երիտասարդ գործարարն ու հավելեց, որ եթե դեռ չկան գաղափարներ, նախասիրությունների կամ պահանջարկի հիման վրա կարելի է ստեղծել այն: Ասածը հիմնավորելով՝ բանախոսը ներկայացրեց իր փորձը. սիրում է երեխաներ և արվեստ, իսկ միավորելով այս երկուսը, ստեղծել է իր բիզնեսը՝ երեխաների համար բացառիկ նկարչական դպրոց, որտեղ ուսուցանվում է մատնանկարչություն: Արդյունքում ստացվել է, որ գործարարը սկսել է զբաղվել իր սիրելի գործով, ստեղծել է բացառիկ, Հայաստանում, ավելին՝ տարածաշրջանում միակ մատնանկարչության դպրոցը:
Անդրադարձ կատարվեց առաջարկվող արտադրանքը ճիշտ փաթեթավորելու, սպառողների նախասիրությունները հաշվի առնելու և հաջող բիզնեսի համար կարևորագույն այլ հարցերի:
Մեզ հետ զրույցում ուսումնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Ոսկերչյանն ասաց, որ «Progress» ծրագրի վերջնարդյունքում ակնկալվում է ընթացիկ կիսամյակի ավարտին խմբավորել և ֆինանսավորում ստանալու նպատակով ՀՀ կառավարությանը ներկայացնել ՀՊՏՀ ուսանողների բիզնես գաղափարները:

Научно-учебная комиссия студенческого совета начала программу «Progress», в рамках которого организуются ориентировочные семинар-дискуссии для студентов, имеющих бизнес-идеи.
Гостем студентов, заинтересованных в бизнесе, сегодня была директор-учредитель Школы античных исскуств, соучредитель шкокы «Бизнес-активы» Нелли Давтян, которая представила ответы на вопрос «Как написать стартап (бизнес-план)».
«Бизнес начинается с идеи», - сказала молодая бизнесвуман и добавила, что если еще нет идей, то можно создать их на основе предпочтений и спроса. Докладчица представила собственный опыт: любит детей и искусство, а соединив все это, она создала свой бизнес – уникальную школу для детей, где преподается фингерпейнт. В результате получилось, что бизнесвуман начала заниматься любимым делом, создала уникальную школу фингерпейтинга, единственную в Армении, более того - в регионе.
В беседе с нами председатель научно-учебной комиссии Григор Воскерчян сказал, что в конечном итоге программы «Progress» ожидается группировать и с целью получения финансирования в конце текущего полугодия представить в Правительство РА бизнес идеи АГЭУ.