Որակավորված աուդիտոր Արա Չալաբյանը դասախոսեց ՀՊՏՀ-ում
ՀՀ կենտրոնական բանկի գլխավոր վերստուգիչ, նախագահի խորհրդական, «Ներքին աուդիտորների ինստիտուտ-Հայաստան» ՀԿ նախագահ, Երդվյալ որակավորված հաշվապահների, տեղեկատվական համակարգերի աուդիտի և հսկողության ասոցիացիաների անդամ, Ագրոբիզնեսի ուսուցման կենտրոնի վերջին տարիների լավագույն դասախոս… սա երիտասարդ տնտեսագետ Արա Չալաբյանի աշխատանքային կենսագրության մի մասն է միայն: ՀՊՏՀ լեզուների ամբիոնի ղեկավար Սուսաննա Չալաբյանի և կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի համատեղ նախաձեռնությամբ Արա Չալաբյանը երեկ մեր համալսարանում հանդես եկավ «Ներքին աուդիտ» թեմայով բանախոսությամբ:
Հանդիպմանը ներկա էին Սուսաննա Չալաբյանը, կառավարչական հաշվառման և աուդիտի, ֆինանսական հաշվառման ամբիոնների վարիչներ Լիանա Գրիգորյանը և Ալվարդ Սարգսյանը, դասախոսներ, ուսանողներ:
Ինչպես մեզ հետ զրույցում ասաց Սուսաննա Չալաբյանը, ի սկզբանե նախատեսված է եղել բանախոսությունն անցկացնել Անգլախոսների ակումբի շրջանակում, անգլերենով, սակայն թեման և բանախոսը հետաքրքրել են մեծաթիվ ուսանողների, ուստի որոշվել է դասախոսությունն անցկացնել մայրենիով:
Բանախոսության առանցքային շեշտադրումները ներքին աուդիտի էության, դերի, առաքելության ու ապահոված արդյունքի, ներքին աուդիտորից պահանջվող մասնագիտական որակների վերաբերյալ էին: Արա Չալաբյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանում ներքին աուդիտն առավելապես զարգացած է բանկային համակարգում, հեռահաղորդակցության ոլորտում:
Այնուհետև տնտեսագետը խոսեց Կենտրոնական բանկում իր աշխատանքային թիմի որդեգրած սկզբունքների մասին՝ կարևորելով համատեղ աշխատանքն ու յուրաքանչյուրի ներդրումը: Ստեղծարարությունը, քննադատական մտածողությունը, օբյեկտիվությունը այն հատկանիշներն են, որ պետք են աուդիտորներին: Անդրադարձ կատարվեց նաև «Ներքին աուդիտորների ինստիտուտ-Հայաստան» հասարակական կազմակերպության ստեղծման պատմությանը, առաքելությանը: ՀԿ-ն համախմբում է մեր երկրի ներքին աուդիտորներին, կազմակերպում միջոցառումներ ու թրեյնինգներ՝ ծանոթացնելով աշխարհի փորձին:
«Դարձե'ք աշխարհի լիիրավ քաղաքացին, զարգացրեք բիզնեսի լեզուն՝ անգլերենը, շարունակաբար կատարելագործվեք». սա Արա Չալաբյանի հորդորն էր ուսանողներին, որ բխում է սեփական փորձից:
Հանդիպումը եզրափակեց Լիանա Գրիգորյանը՝ հետաքրքիր ու ուսուցողական հանդիպման համար իր և ներկաների անունից շնորհակալություն հայտնելով հյուրին, առաջարկելով նրան ձևավորել ՀՊՏՀ-ի հետ համագործակցություն՝ հաճախ հանդես գալ դասախոսություններով:
Իսկ Արա Չալաբյանի հարցադրմանը, թե լսարանում քանի հոգի է պատրաստվում աշխատել որպես աուդիտոր, Լիանա Գրիգորյանը արձագանքեց. «Այս հանդիպումից հետո, կարծում եմ՝ շատ-շատերը»:

Главный аудитор Центрального банка РА, советник председателя, президент Института внутренних аудиторов (ИВА), лучший преподаватель Учебного центра Агробизнеса за последние годы... это только часть трудовой биографии молодого экономиста Ара Чалабяна. Вчера Ара Чалабя по совместной иницитиве руководителя кафедры языков АГЭУ Сусанны Чалабян и кафедры управленческого учета и аудита выступил с лекцией на тему: «Внутренний аудит».
На встрече присутствовали Сусанна Чалабян, заведующие кафедрами управленческого учета и аудита, финансового учета Лиана Григорян и Алвард Саргсян, преподаватели, студенты.
Как в беседе с нами сказала Сусанна Чалабян, по началу было запланировано проведение лекции в рамках Клуба для англоязычных, но тема и докладчик заинтересовали множество студентов, и поэтому было решено провести лекцию на родном языке.
Докладчик говорил о сути внтуренного аудита, миссии. По словам Ара Чалабяна, аудит более развит в банковской системе, телекоммуникационной сфере.
Затем экономист рассказал о принципах его рабочей команды из Центрального банка, подчеркивая важность совместной работы и вклад каждого. Креативность, критическое мышление, объективизм - это те качества, которые нужны аудитору.
«Станьте полноценным гражданином мира, развивайте язык бизнеса – английский», - посоветовал Ара Чалабян.
Лиана Григорян подытожила встречу, от имени присутствуюших выразив благодарность за интересную и обучающую встречу и предложила формировать сотрудничество с АГЭУ, часто выступая с лекциями.
А на вопрос Ара Чалабяна, сколько студентов в аудитории хотят работать аудитором, Лиана Григорян ответила: “Думаю, что после встречи – очень много”.