Դիտումների քանակ՝ 3076
«Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում մեր համալսարանում հյուրընկալվել է Մեծ Բրիտանիայի Բեդֆորդշայրի համալսարանի դասախոս, դոկտոր Կիրիլ Շարապովը, ով այս օրերին հանդես է գալիս «Հետազոտության մեթոդաբանություն» թեմայով դասախոսությամբ: ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի իրականացման կենտրոնում այսօր նրա բանախոսությունը համախմբել էր տարբեր մասնագիտություններ ուսումնասիրող ուսանողների, ասպիրանտների: Մասնակիցների թվում էին օտարերկրացի ուսանողներ:  Հանդիպումը կազմակերպել էր արտաքին կապերի բաժինը: Արտասահմանցի հյուրին ներկայացրեց արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը և խոսքը տրամադրեց նրան:
Կիրիլ Շարապովը  Բերդֆորշայրի համալսարանում սոցիոլոգիայի ավագ դասախոս է,  երեխաների և երիտասարդների ծառայությունների մասնագիտական դոկտորական ծրագրի ղեկավար (Programme Director of the Professional Doctorate in Children and Young People's Services): «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում նա Բեդֆորդշայրի համալսարանում Հայաստանի, Ուկրաինայի, Ճապոնիայի բուհերի հետ համագործակցության պատասխանատուն է: Բանախոսը նախ անդրադարձավ  իր համալսարանին՝ խոսելով կրթական ծրագրերի, արտասահմանցի ուսանողների համար նախատեսված կրթաթոշակների (մասնավորապես մագիստրոսական և ասպիրանտական), հետազոտական գործունեության մասին: Հաջորդիվ ներկայացրեց իր գիտական հետաքրքրությունների  շրջանակը՝ մարդու իրավունքների պաշտպանություն, թրաֆիքինգ, միգրացիոն խնդիրներ:
Այս համատեքստում դոկտոր Շարապովը կանգ առավ իր գիտահետազոտական գործունեության ու փորձի վրա: Բանախոսության երկրորդ հատվածում դիտարկվեց հետազոտության մեթոդաբանությունը՝ թեմայի ընտրություն և  ուսումնասիրություն, տեղեկատվության հավաքագրման և գիտելիքի ձեռքբերման  եղանակներ և այլն: Հատուկ շեշտադրում կատարվեց սոցիոլոգիայում կիրառվող հետազոտության համեմատական մեթոդոլոգիայի վրա, որը հնարավորություն է ընձեռում վեր հանել հետազոտվող առարկայի  առանձնահատկությունները:
Հանդիպման ավարտին դասախոսը պատասխանեց ունկնդիրների հարցերին, ակտիվ հարցադրումներով հանդես եկան մեր օտարերկրացի ուսանողները:
Ինչպես տեղեկացրին արտաքին կապերի բաժնից՝ երեկ Կիրիլ Շարապովը բանախոսել է «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում (տես՝ լուսանկարները), իսկ առաջիկայում կբանախոսի նաև ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի և Գյումրու մասնաճյուղերում:

Количество просмотров: 2997
Преподаватель Университетա Бедфордшира Великобритании, доктор Кирилл Шарапов, который в рамках программы «Эразмус +» находится в АГЭУ. Сегодя в Центре реализации международных программ АГЭУ он высупил с лекцией: «Методология исследования». На встрече присутствовали студенты разных специальностей, аспиранты, иностранные студенты. Начальник отдела внешних связей АГЭУ Вард Гукасян представила гостя, затем передала ему слово.
Кирилл Шарапов является старшим преподавателем соцологии, руководителем профессиональной докторской услуги для детей и молодежи (Programme Director of the Professional Doctorate in Children and Young People's Services). Он также является ответственным лицом за сотрудничество с вузами Армении, Украины, Японии в рамках программы «Эразмус +». Докладчик сначала рассказал о своем вузе, образовательных программ, стипендиях для иностранных студентов (магистерских, аспирантских), исследовательской деятельности. Далее представил круг своих научных интересов – защита прав человека, трафикинг, миграционные проблемы.
В этом контексте доктор Шарапов предсавил свой опыт и исследовательскую деятельность. Во второй части доклада была рассмотрена методология исследования – выбор темы и изучение, способы поиска ннформации и т.д.
В завершение встречи преподаватель ответил на вопросы присутствующих, особую активность продемонстрировали иностранные студенты.
Как сообщает отдел внешних связей, Кирилл Шарапов вчера побывал в исследовательском центре «Амберд», а в ближайшее время проведет лекции талже в Гюмрийском и Егегнадзорском филиалах.