Գիտական խորհրդի նախագահ, ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի նախագահությամբ այսօր տեղի ունեցավ համալսարանի գիտական խորհրդի հերթական նիստը: Օրակարգի առաջին հարցը՝ 2016-2017 ուսումնական տարվա ընդունելության արդյունքների մասին, զեկուցեց ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը՝ ներկայացնելով ընդունելության գործընթացի արդյունքները:  Պրոռեկտորը նշեց, որ ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովն աշխատել է  մայիսի 5-ից նոյեմբերի մեկը, իսկ արդյունքները այսպիսին են՝ ՀՊՏՀ առկա ուսուցման բակալավրիատ է ընդունվել 940 դիմորդ, առկա մագիստրատուրա՝ 530, հեռակա բակալավրիատ՝ 235, հեռակա մագիստրատուրա՝ 290 դիմորդ: Անդրադառնալով ՀՊՏՀ ֆինանսատնտեսագիտական քոլեջի ընդունելության արդյունքներին՝ Պարույր Քալանթարյանը նշեց, որ արհեստակցական ուսումնարանում երկու խումբ է ձևավորվել, մինչդեռ քոլեջում ընդունելությունը կրկնակիից ավելի աճել է՝ պայմանավորված քոլեջը ՀՊՏՀ-ին միացնելու հանգամանքով: Գիտխորհուրդը ընդունող հանձնաժողովի աշխատանքը գնահատեց բավարար և հաստատեց որոշումը:
Ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտորը զեկուցեց նաև կրթական ծրագրերի մշակման ընթացքի մասին՝ ներկայացնելով 6 վերալիցենզավորված կրթական ծրագրերի մշակման արդյունքները, մատնանշեց կատարվածը ու նաև՝ ճշգրտման կարիք ունեցող խնդիրները, որոնց շուրջ լրացուցիչ քննարկումներ կկազմակերպվեն: Զեկուցումն ընդունվեց ի գիտություն:
Հիշեցնենք, որ նախորդ գիտխորհրդի ժամանակ ստեղծվել էին գիտխորհրդին կից 3՝ ուսումնամեթոդական, մրցութային և հրատարակչական հանձնաժողովներ: Այսօրվա նիստում ուսումնամեթոդական հանձնաժողովի նախագահ Պարույր Քալանթարյանը, մրցութային հանձնաժողովի նախագահ Արամ Սարգսյանը և հրատարակչական հանձնաժողովի քարտուղար Խորեն Մխիթարյանը ներկայացրեցին հանձնաժողովների աշխատակարգերը, կազմերը, իրավասություններն ու լիազորությունները: Գիտխորհուրդը 3 հանձնաժողովների աշխատակարգերն էլ հաստատեց:
Փակ, գաղտնի քվեարկության դրվեց և բաց քվեարկությամբ հաստատվեց Եղեգնաձորի մասնաճյուղի փոխտնօրեն, տնտեսագիտության թեկնածու Արփինե Հովակիմյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու հարցը, ում մինչ քվեարկությունը ներկայացրեց մրցութային հանձնաժողովի նախագահ, պրոֆեսոր Արամ Սարգսյանը:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ հաստատելու մասին հարցը:
Գիտխորհուրդը միաձայն քվեարկությամբ հրատարակության երաշխավորեց նաև ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի 2015թ. «ՀՀ մարզերի տնտեսության զարգացման հիմնախնդիրները» գիտաժողովի նյութերը, «Ուղեղային կենտրոնները արդի քաղաքական գործընթացներում» (հետազոտական խմբի ղեկավար՝ տ.գ.թ., դոցենտ Վարդան Աթոյան, անդամներ՝ փ.գ.թ., դոցենտ Սոֆյա Օհանյան, հայցորդ Արփինե Մալքջյան) և «Գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրության համակարգի ներդրման ուղիները Հայաստանի Հանրապետությունում» (հետազոտական խմբի ղեկավար՝ տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյան, անդամներ՝ տ.գ.դ. Հրաչյա Ծպնեցյան, տ.գ.թ., դոցենտ Արման Դաղունց, տ.գ.թ. Արմեն Վարդանյան) կոլեկտիվ մենագրությունները:

Сегодня под председательством ректора АГЭУ, профессора Корюна Атояна состоялось очередное заседание ученого совета университета. Первый вопрос повестки – о результатах приема на 2016-2017 учебный год, доложил проректор по учебно-методической работе Паруйр Калантарян. Он представил результаты процесса приема. Проректор отметил, что Приемная комиссия АГЭУ работала с 5 мая по 1 ноярбя, а результаты таковы: в очный бакалавриат поступили 940 абитуриентов, заочную магистратуру – 530, заочный бакалавриат – 235, заочную магистратуру – 290. Ученый совет оценил работу комисси на удовлетворительно и утвердил решение.
Проректор по учебно-методической работе доложил также о ходе разработки образовательных программ, представив результаты разработки 6 залицензированных  образовательных программ. Доклад был принят к сведению.
Напомним, что во время предыдущего заседания ученого совета были созданы 3 комиссии при ученого совета: учебно-методический, конкурсный и издательский. На сегодняшнем заседании председатель учебно-методической комиссии Паруйр Калантарян, председатель конкурсной комиссии Арам Саргсян и секретарь издательской комиссии Хорен Мхитарян представили порядок работ комиссий, составы, компетенции и полномочия.
Проректор по научным работам и внешним связям, профессор Гагик Варданян представил темы диссертаций и вопрос об утверждении научных руководителей.
Ученый совет единогласно рекомендовал к публикации материалы научной конференции Егегнадзорского филиала “Ключевые проблемы экономического развития марзов РА”, коллективные монографии:
“Мозговые центры в актуальных политических процессах” (руководитель исследователькой группы – к.э.н. , доцент Вардан Атоян, члены – к.ф.н. София Огаян, соискатель Арпине Малкджян), “Пути внедрения страховательной системы сельскохозяйственных рисков в Республике Армения” (руководитель исследовательской группы, - д.э.н. Савмел Аветисян, члены – д.э.н. Грачья Цпнецян, к.э.н., доцент Арман Дахунц, к.э.н. Армен Варданян).