ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը հանդիպել է Սլովակիայի կրթության, գիտության, հետազոտության և սպորտի նախարար Պետեր Պլավչանի հետ
Նոյեմբերի 17-ին կայացել է ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի հանդիպումը Սլովակիայի կրթության, գիտության, հետազոտության և սպորտի նախարար Պետեր Պլավչանի հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Սլովակիայի կրթության, գիտության, հետազոտության և սպորտի նախարարության հաղորդակցության գծով տնօրեն Վահրամ Չուգուրյանը, Մոսկվայում Սլովակիայի դեսպանատան տնտեսական և առևտրային բաժնի ղեկավար Իգոր Դերկոն, ՀՊՏՀ ուսումնական բաժնի պետ Աղավնի Հակոբյանը:
Ուսումնական բաժնից հայտնում են, որ հանդիպմանը քննարկվել են Սլովակիայի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների, մասնավորապես՝ Բրատիսլավայի տնտեսագիտական համալսարանի հետ ՀՊՏՀ համագործակցության հեռանկարներին առնչվող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ դասախոսների վերապատրաստման և փոխանակման, համատեղ կրթական ծրագրերի նախաձեռնման, գիտահետազոտական աշխատանքների, ուսանողների փոխանակման և այլ հարցեր:
Սլովակիայի կրթության, գիտության, հետազոտության և սպորտի նախարար Պետեր Պլավչանը, կարևորելով երկու երկրների բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև արդյունավետ համագործակցությունը, պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հարաբերությունների խորացմանը՝ փոխգործակցության նոր հեռանկարներ ստեղծելու նպատակով: ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, իր հերթին, նշել է, որ ՀՊՏՀ-ի և Բրատիսլավայի տնտեսագիտական համալսարանի միջև դեռևս 2012 թվականին կնքվել էր փոխգործակցության հուշագիր, ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալվել է Բրատիսլավայի տնտեսագիտական համալսարանի պատվիրակությունը, 2014թ. ՀՊՏՀ-ում մեկ կիսամյակ ուսումնառել է Բրատիսլավայի տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողուհի, սակայն առկա է երկու համալսարանների համագործակցության ներուժն առավել արդյունավետ օգտագործելու և փոխգործակցությունն ամրացնելու անհրաժեշտություն: ՀՊՏՀ ռեկտորը ներկայացրել է վերջին տարիներին համալսարանի նվաճումները, միջազգայնացման քաղաքականության գերակայությունները, այդ թվում՝ «Erasmus+» ծրագրի շրջանակներում ուսանողների և դասախոսների շարժունության արդյունքները: Կողմերը հույս են հայտնել, որ առաջիկայում հնարավոր կլինի ակտիվացնել երկկողմ շփումները և ապահովել միջհամալսարանական համագործակցության նորանոր ձեռքբերումներ:

Ректор АГЭУ Корюн Атоян встретился с министром образования, науки, исследований и спорта Словакии Петером Плавчаном
17 ноября состоялась встреча ректора АГЭУ, доктора экономических наук, профессора Корюна Атоянас министром образования, науки, исследований и спортаСловакии Петером Плавчаном. На встрече присутствовали директор по коммуникации Министерства образования, науки, исследований и спортаСловакии Ваграм Чугурян, руководитель экономического и коммерческого отдела посольства Словакии в Росии Игор Дерко, начальник учебного отдела Ахавни Акобян.
На встрече был обсужден ряд вопросов касательно перспектив сотрудничества АГЭУ с высшими учебными заведениями Словакии, в частности, Экономическим университетом в Братиславе, в том числе вопросы переквалификации и обмена преподавателей, инициирования совместных образовательных программ, научно-исследовательских работ, обмена студентов и т.д.
Министр образования, науки, исследований и спортаСловакии Петер Плавчан подчеркнул важность эффективного сотрудничества высших учебных заведений двух стран, выразил готовность поддерживать углубление отношений с целью создания новых перспектив взаимодействия. Ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян, в свою очередь, отметил, что между АГЭУ и Экономическом университетом в Братиславе еще в 2012 был заключен меморандум о сотрудничестве, в АГЭУ побывала делегация Эконимического университета в Братиславе, но имеется необходимость в более эффективном использовании потенциала сотрудничества между двумя университетами и укреплении взаимодействия. Ректор АГЭУ представил последние достижения университета, приоритеты политики интернационализации, результаты мобильности студентов и преподавателей в рамках программы “Эразмус+”.