ՀՊՏՀ իրավագիտության և քաղաքագիտության ամբիոնի դոցենտ, «Նորավանք» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի տեղակալ Վարդան Աթոյանի նախաձեռնությամբ այսօր մեր համալսարան այցելեցին Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանատան խորհրդական Գո Յույը և հյուպատոս Վանգ Ֆընգը:
Նախ հյուրերին ընդունեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը: Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց հայ-չինական բազմաոլորտ կապերին, երկկողմ համագործակցությանը, ինչպես նաև քննարկվեցին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի հետ Չինաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Այցի շրջանակներում ՉԺՀ դեսպանատան ներկայացուցիչները այցելեցին Միջազգային ծրագրերի կենտրոն, համալսարանի գրադարան, ծանոթացան ընթերցասրահներին, համակարգչային սրահներին և թվային գրադարանին, ինչպես նաև՝ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն, որտեղ ներկայացվեց կենտրոնի ստեղծման նպատակը, կատարվող հետազոտությունները, ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրերը, հետազոտական հիմնական ուղղություններն ու արդեն իսկ կատարված մի քանի տասնյակ հետազոտությունները:
Քննարկումների ընթացքում երկու կողմերը պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին համագործակցության հետագա քայլերի վերաբերյալ:

Количество просмотров: 1481
По инициативе доцента кафедры правоведения и политологии АГЭУ, заместителя исполнительного директора фонда «Нораванк» Вардана Атояна, сегодня советник посольства Китайской Народной Республики в Армении Го Юй и консул Ван Фэн посетили наш университет.
Высокопоставленных гостей принял ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян. На встрече были обсуждены армяно-китайские связи, двустороннее сотрудничество, а также возможности и перспективы сотрудничества высших учебных заведений Китая с Армянским государственным экономическим университетом.
В рамках визита представители посольства КНР посетили Центр международных программ, библиотеку университета, ознакомились с читальными и компьютерными залами, цифровой библиотекой, а также исследовательским центром «Амберд», где были представлены цель создания центра, проводимые исследования, текущие и перспективные программы, основные исследовательские направления и уже проведенные несколько десяток исследований.