Նոր ուսումնական ձեռնարկ՝ «Ֆինանսներ. թեստեր և խնդիրներ»
ՀՊՏՀ ֆինանսների ամբիոնի ղեկավար, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Սալնազարյանի խմբագրությամբ և ղեկավարությամբ լույս է տեսել «Ֆինանսներ. թեստեր և խնդիրներ» ուսումնական ձեռնարկը՝ նախատեսված տնտեսագիտական մասնագիտությունների ուսանողների, ինչպես նաև ֆինանսների ոլորտում մասնագիտական գործունեություն իրականացնող անձանց համար: Թեստերի և խնդիրների կազմման աշխատանքներին մասնակցել են ՀՊՏՀ ֆինանսների ամբիոնի դասախոսներ տ.գ.թ., պրոֆեսոր Լուկաշեն Բադանյանը, տ.գ.դ., դոցենտ Սերգեյ Սուքիասյանը, տ.գ.թ., դոցենտներ Գոռ Չատինյանը, Վահան Բաղդասարյանը, Արմինե Ներսիսյանը, Արմենուհի Մհերյանը, Կարինե Միքայելյանը, Արմենուհի Սչանյանը, տ.գ.թ., ասիստենտ Մանե Մաթևոսյանը:
Մեզ հետ զրույցում Աշոտ Սալնազարյանն ասաց, որ այս ուսումնական ձեռնարկի ստեղծման գաղափարը վաղուց կար. թեստերի ու խնդիրների մեծ մասը կազմվել են դեռևս բուհում թեստային քննությունների արմատավորմանը զուգահեռ, ապա պարբերաբար հարստացվել և ամփոփվել են «Ֆինանսներ. թեստեր և խնդիրներ»-ում:
«Ձեռնարկը կոչված է ամրապնդելու ուսանողների տեսական գիտելիքները, զարգացնելու մասնագիտական խնդիրներ լուծելու հմտությունները: Բուհի տարբեր մասնագիտությունների ուսանողների շրջանում այն մեծապես կնպաստի «Ֆինանսներ» առարկայի քննություններին նախապատրաստվելուն, քանի որ պարունակում է շուրջ 900 թեստեր և խնդիրներ, լուծման օրինակներ, որոնք առկա են համակարգչային քննությունների բազայում», -ասաց պրոֆեսորը:

Под редакцией и руководством руководителя кафедры финансов АГЭУ, д.э.н., профессора Ашора Салназаряна вышло в свет учебное пособие «Финансы: тесты и задания», предназначенное для студентов экономических специальностей, а также лиц, осуществляющих профессиональную деятельность в финансовой сфере. В работах составления тестов и заданий участвовали преподаватели кафедры финансов: к.э.н., профессор Лукашен Баданян, д.э.н., доцент Сергей Сукиасян, к.э.н., доценты Гор Чатинян, Ваан Багдасарян, Армине Нерсисян, Арменуи Мгерян, Кариние Микаелян, Арменуи Счанян, к.э.н., ассистент Мане Матевосян.
В беседе с нами Ашот Салназарян сказал, что идея создания данного учебного пособия родилась давно: большая часть тестов и заданий составлена параллельно с внедрением в вузе тестовых испытаний.
«Пособие призван укрепить теорические знания студентов, развивать навыки решения профессональных задач. В круге студентов разных специальнотей вуза оно будет способствовать подготовке к экзаменам предмета «Финансы», поскольку содержиет около 900 тестов и задач, примеры решений, которые есть на базе компьютерных испытаний», - сказал профессор.