Երիտասարդության համաշխարհային և Ուսանողության միջազգային տոների առիթով ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել, որը սիրով ներկայացնում ենք:
Սիրելի՛ ուսանողներ
Շուրջ մեկ տարի առաջ տոնացույցը համալրեց մի նոր տոն՝ Ուսանողների և երիտասարդների օրը, և ես առիթ ունեցա շնորհավորանքի խոսք հղելու ձեզ:  2016 թվականի մայիսի 16-ին մենք առաջին անգամ պետականորեն նշեցինք այդ տոնը, որի հիմքում Երևանի պետական համալսարանի հիմնադրման օրն է:
Նոյեմբերի 10-ին և 17-ին նշվող Երիտասարդության և Ուսանողության միջազգային օրերը նույնպես համեմատաբար երիտասարդ տոներ են, բայց արդեն ավանդույթի ուժ են ստացել: Ինչևիցե, երիտասարդությանը շնորհավորելը, նրան խոսք ու պատգամ ուղղելը, նրա ձայնը լսելը միշտ ցանկալի է ու անհրաժեշտ:
Ավագ սերունդը, որքան փորձառու, խորագետ ու հեռատես է, միևնույն է, միշտ ապավինում է թարմ ներուժին և կարևորում է երիտասարդության նորաստեղծ միտքն ու եռանդը, պատրաստակամորեն նոր սերնդին է փոխանցում իր ձեռքբերումները: Ահա և՝ գիտելիքի, փորձի, ավանդույթների փոխանցման, անցյալի ու ներկայի անխզելի կապի ապահովման հիմքում սերունդների երկխոսությունն է, միմյանց լսելու, ըմբռնելու, վստահելու և աջակցելու ցանկությունն ու կարողությունը:
Ես գնահատում և անթաքույց հպարտություն եմ ապրում՝ տեսնելով մեր երիտասարդության լավագույն ներկայացուցիչների մասնագիտական, մարզական հաջողությունները, հայրենիքի պաշտպանության գործում նրանց անձնուրաց նվիրաբերումը: Յուրաքանչյուր առանձին առիթը ինձ՝ որպես համալսարանի ղեկավարի, գիտնական-մանկավարժի, ծնողի, մեծ երջանկության է պարգևում, ինչպես նաև մեծ ցանկություն՝  լավագույն հատկանիշների կրողներ տեսնել բոլորին:
Սիրելի ուսանողնե՛ր, երիտասարդնե՛ր, շնորհավորում եմ ձեզ, մաղթում առողջություն, անձնական երջանկություն, ձեր բարօրությունը կերտելու մեծ կամք ու եռանդ, հայրենի երկիրը պաշտպանելու ու շենացնելու արիություն ու աշխատասիրություն:
Որքան շատ լինեն ձեզ նվիրված տոները, այնքան շատ առիթ կունենաք լսելու ձեզ հասցեագրված հիացմունքի ու վստահության խոսքեր, որոնք, ինչպես գիտեք, առավելապես պատասխանատվություն են ենթադրում, այդ պատասխանատվությունը ստանձնելու ու վստահութունն արդարացնելու ցանկություն ու ջանքեր:

Ректор АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Корюн Атоян направил поздравительное послание по случаю Всемирного дня молодежи и международного дня студентов, которое представляем с любовью:
Около года назад календарь праздников пополнился еще одним праздником – Днем студентов и молодежи, и у меня появился случай направить вам поздравительное послание. 16 мая 2016 года мы впервые отметили этот праздник, в осносе которого лежит День учреждения Ереванского государственного университета.
Международные дни Молодежи и Студентов, которые отмечаются 10-го и 17-го ноября, также являются сравнительно молодыми праздниками, но уже получили силу традиции. Однако, всегда желательно и необходимо поздравить молодых людей, направить им слово или дать наставление, послушать их голос.
Старшее поколение, сколько бы не былo опытным, глубоко мыслящим и предусмотрительным, всегда надеется на свежий потенциал, для него важны инновационные идеи и энергия молодого поколения, и с готовностью передает новому поколению свои достижения. Вот и на основе передачи знаний, опыта, традиций, обеспечения неразрывной связи между прошлым и настоящим лежит диалог поколений, желание и умение слушать, понять, доверять и поддержать друг друга
Я ценю и с нескрываемой гордостью наблюдаю за профессиональными, спортинвыми успехами лучших представителей нашей молодежи.
Дорогие студенты, молодые люди! Поздравляю вас, желаю здоровья, личного счастья, большую волю и энергию для создания вашего благополучия, мужества и трудолюбия, чтобы защитить и благоустроить нашу родную страну.