Դիտումների քանակ՝ 1241
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ հոկտեմբերի 25-28-ը Ջերմուկում կազմակերպել է «Հանրակրթության գնահատման համակարգը. հիմնախնդիրները և զարգացման հեռանկարները» թեմայով խորհրդաժողով, որին մասնակցել են ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ  Մանուկ Մկրտչյանը, մի շարք բուհերի, նախարարության և ԳԹԿ՝ ընդունելության գործընթացի պատասխանատու ներկայացուցիչներ:
Մեր համալսարանից խորհրդաժողովին մասնակցել է ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղար Մերի Բադալյանը, ով լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց, որ տպավորված է խորհրդաժողովից, այն տեղեկատվական էր և մասնակիցներին հիանալի առիթ ընձեռեց՝ ծանոթանալու ոչ միայն կոնկրետ ընդունելության գործընթացին առնչվող նրբություններին, այլև գործընթացն ուղեկցող և անհրաժեշտ ամբողջ տեղեկատվական փաթեթին:
Մերի Բադալյանի խոսքով՝ աշխատանքներն ընթացել են 8 ենթախմբերում, ինքը ներգրավված է եղել ընդունելության քննություններին վերաբերող հիմնախնդիրների քննարկման ենթախմբում: Երեք օր աշխատելուց հետո ենթախմբերը հանդես են եկել եզրափակիչ ելույթներով: Մեր ներկայացուցիչը հանդես է եկել երկու ելույթով՝ առաջարկելով դպրոցից բուհ անցման հայեցակարգ, որն արժանացել է հավանության, իսկ նախարարի տեղակալն առաջարկել է այն փորձնական կիրառել հանրակրթական որևէ հաստատությունում՝ արդյունավետությունը գնահատելու նպատակով:
«Խորհրդաժողովի նպատակը առկա հիմնախնդիրների քննարկումը, ինչպես նաև նոր մոտեցումների ձևավորումն էր: Նման աշխատաժողովները շատ օգտակար են և միտված են աշխատանքի որակի, իսկ որ ավելի կարևոր է՝ նաև վերջնարդյունքի բարելավմանը, որում շահագրգռված ենք բոլորս»,- ասաց Մերի Բադալյանը՝ հավելելով, որ պատարստվում է կատարված աշխատանքը ներկայացնել հոդվածի տեսքով:

Количество просмотров: 1002
25-28 октября Центр оценки и тестирования совместно с Министерством образования и науки РА в городе Джермук организовали конференцию на тему: “Системы общеобразовательной оценки: ключевые проблемы и перспектовы развития”, в которой приняли участие замминистра ОН РА Манук Мкртчян, представители ряда вузов, министерства и ЦОТ.
На конференции от нашего университета участвовала ответственный секретарь приемной комиссии Мери Бадалян, которая в беседе с отделом информации и связей с общественностью отметила, что впечатлена конфернцией, которая носила информационных характер и предоставила возможность участникам ознакомиться с новостями касательно процесса приема.
По словам Мери Бадаляна, работы конференции проходили в 8 подгруппах, она была включена в подгруппе, которая занималась обсужением основных проблем касательно вступительных экзаменов. Наша представительница выступила предлождением создать концепцию перехода из школы в вуз, которое было одобрено, а заместитель минитра предложил применить в каком-либо общеобразовательном учреждении для оценки эффективности,
“Целью конференции было обсудить существующие проблемы, а также формировать новые подходы. Такие форумы очень полезны и направлены на улучшение качества работа, и что немаловажно – на улучшение коненчного результата, в котором мы все заинтересованы ”, сказала Мери Бадалян, добавив, что планирует представить свою работу в виде статьи.