ՀՊՏՀ ուսանողների համար բանախոսեց Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչը
ՀՊՏՀ կառավարչական հաշվառման և աուիդիտի ամբիոնի դոցենտ Վահան Բաբայանի հերթական նախաձեռնությամբ  մեր համալսարանում երեկ՝ օրվա ավարտին, հյուրընկալվել էր ՀՀ կենտրոնական բանկի ֆինանսական վերահսկողության վարչության վերահսկող, տ.գ.թ. Նարեկ Խուբլարյանը:
Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի  մի խումբ ուսանողների համար  կազմակերպված բաց դասին ներկա էին կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի ղեկավար Լիանա Գրիգորյանը և նշված ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Սոնա Ղազարյանը:
ԿԲ ներկայացուցիչը պարզաբանեց ՀՀ ֆինանսական ենթակառուցվածքների էությունը և գործունեության առանձնահատկությունները, ապա ներկայացրեց վերահսկողության էությունը և աուդիտի դերը կառավարման համակարգում: Անդրադարձ կատարվեց ՀՀ ֆինանսական ենթակառուցվածքների զարգացման պատմությանը, նշվեց, որ 2006թ.-ից ի վեր ֆինանսական ենթակառուցվածքների վերահսկողությունն իրականացնում է Կենտրոնական բանկը: Մասնավորապես, ԿԲ-ն վերահսկողությունն իրականացնում է 2՝ հեռակա ստուգումների և տեղերում ստուգումների ձևով: Նարեկ Խուբլարյանը որպես վերահսկողական նոր գործառույթ դիտարկեց սպառողների շահերի պաշտպանությունը, որը թույլ չի տալիս, որ ֆինանսական կազմակերպությունները  խախտեն սպառողների իրավունքները:
Հանդիպման ավարտին բանախոսը պատասխանեց ուսանողների հարցերին:
Դասախոս Վահան Բաբայանը մեզ հետ զրույցում ընդգծեց, որ հրավիրյալ մասնագետն իրեն վերապահված գործառույթներով իրականացնում է հայաստանյան  ֆինանսական կազմակերպությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողություն և նրա գործնական  հարուստ փորձը ուսանելի է ուսանողների համար:

Представитель Центрального банка провел лекцию для студентов АГЭУ
По очередной инициативе доцента кафедры управленческого учета и аудита Ваана Бабаяна вчера в конце дня старший ревизор отдела корпоративных финансов Управления финансового надзора Центрального банка, к.э.н. Нарек Хубларян посетил наш университет.
На организованном для группы студентов бакалавриата и магистратуры факультета бухгалтерского учета и аудита открытом уроке присутствовали руководитель кафедры управленческого учета и аудита Лиана Григорян и замдекана указанного факультета Сона Казарян.
Представитель ЦБ разъяснил суть и особенности деятельности финансовых инфраструктур РА, затем представил суть конторля и роль аудита в системе управления. Он рассказал об истории развития финансовых инфраструктур РА, отметил, что начиная с 2006 года надзор над финансовыми инфраструктурами осуществялет Центральный банк. В частности ЦБ осуществлаяет надзор двумя способами: удаленные проверки и проверки на месте. Нарек Хубларян в качестве новой надзорской функции рассмотрел защиту интересов потребителей, которая не позволяет, чтобы финансовые организации нарушили права ппотребителей.
В конце встречи докладчик ответил а вопросы студентов.
В беседе с нами преподаватель Ваан Бабаян подчеркнул, что приглашенный специалист с возложенными на него функциями осущестялет контроль над деятельностю армянских финансовых организаций и его богатый практический опыт полезен для студентов.