ՀՊՏՀ ասպիրանտը՝ վիճակագրությանը վերաբերող սեմինարի մասնակից
ՀՊՏՀ վիճակագրության ամբիոնի ասպիրանտ Աստղիկ Հովհաննիսյանը «Տվյալների վերափոխում» («Революция данных») միջազգային ծրագրի շրջանակներում ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանում (НИУ ВШЭ) հունիսի 22-23-ը մասնակցել է պաշտոնական վիճակագրության ընդգրկունությանն և մատչելիությանը վերաբերող սեմինարի:
ODIN (Open Data Inventory) ուսուցողական այս սեմինարին մասնակցել են ՌԴ բուհերի ուսանողներ, ասպիրանտներ և դասախոսներ, ինչպես նաև Հայաստանի և Բելառուսի տնտեսագիտական համալսարանների ներկայացուցիչները:
«Վիճակագրական տվյալների հրապարակայնությունը, մատչելիությունն ու թափանցիկությունը ժողովրդավարական տնտեսության կարևոր բնութագրիչներ են, ծառայում են գիտության, հետևաբար տնտեսական և հասարակական զարգացմանը:  Այս խնդիրն արդիական է բոլոր երկրների, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության համար, քանի որ ավանդաբար պաշտոնական վիճակագրությունը ծառայում է պետության կարիքներին և փոքր-ինչ նաև հասարակության մյուս շերտերին:
Российская ассоциация статистиков (РАС) և Open Data Watch (ODW, ԱՄՆ) հասարակական կազմակերպությունները, որոնք Կայուն զարգացման տվյալների գլոբալ համագործակցության (Global Partnership for Sustainable Development Data) անդամ են, մեկնարկեցին վիճակագրական պաշտոնական տեղեկատվության ընդգրկման աստիճանի և մատչելիության մշտադիտարկման համատեղ այս ծրագիրը: ODW-ն արդեն անցկացրել է գլոբալ ինվենտարիզացիայի առաջին փուլը, որում ներառված է 125 երկիր, այդ թվում` Հայաստանը: Առաջին փուլի արդյունքները և համապատասխան մեթոդաբանական ցուցումներն արտացոլված են կազմակերպության կայքում՝ opendatawatch.org հղումով»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Աստղիկ Հովհաննիսյանը:
Ներկայացված մեթոդաբանությամբ յուրաքանչյուր երկրում կատարված հետազոտության արդյունքների առաջին ամփոփումը նախատեսվում է աշնանը, որի հայաստանյան ներկայացուցիչը և կատարողը կլինի մեր ասպիրանտը:

Аспирант АГЭУ - участник семинара по статистике
22-23 июня, Астхик Оганесян, аспирант кафедры статистики, приняла участие в семинаре по вопросам охвата и доступности официальной статистики в рамках международного проекта «Преобразования данных» (НИУ ВШЭ).
Студенты, кандидаты наук и преподаватели университетов РФ, а также представители экономических вузов Армении и Беларуси приняли участие в семинаре по инвентаризации доступных данных.
"Открытость, доступность и прозрачность статистических данных являются важными характеристиками демократической экономики, служат науке, следовательно, и экономическому и социальному развитию. Эта проблема характерна для всех стран, в том числе и для Республики Армения, так как традиционно официальная статистика удовлетворяет потребности государства и других слоев общества.
Российская Ассоциация Статистиков (Раст) и Open Watch Data (ODW, США), которые являются членами Глобального партнерства по устойчивому развитию данных, запустили совместный проект по мониторингу охвата и доступности официальной статистики. ODW уже прошел первый этап глобальной инвентаризации, 125 стран, в том числе и Армении. Результаты и соответствующие методические указания первого этапа отражены на официальном сайте организации: www.opendatawatch.org.
Первый обзор результатов исследований, проведенных указанной методологией планируется провести осенью: представитель Армении - наш аспирант.