Դիտումների քանակ՝ 1879
Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին այսօր մեր համալսարանում էր: ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանի, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանի, դեկանների, ամբիոնի վարիչների, դասախոսների, արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանի, բուհի  տարբեր ստորաբաժանումների աշխատակիցների և ուսանողների   մասնակցությամբ հանդիպմանը ՉԺՀ դեսպանը  ներկայացրեց «Չինաստանի տնտեսությունը և հայ-չինական տնտեսական համագործակցությունը» թեմայով զեկուցում: Միջոցառումը կազմակերպվել էր ՀՊՏՀ  արտաքին կապերի բաժնի աջակցությամբ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով դեսպանին մեր բուհում հյուրընկալվելու համար: Ընդգծելով, որ ՀՊՏՀ-ն չափազանց կարևորում է ՀՀ-ում դիվանագիտական առաքելություն իրականացնող ներկայացուցչությունների հետ սերտ համագործակցությունը՝ ռեկտորը նշեց, որ դրա վկայությունը համալսարանում նմանատիպ հանդիպումների հաճախակի կազմակերպումն է:
«Համաշխարհային տնտեսական միտումների, զարգացումների և մարտահրավերների վերաբերյալ քննարկումները գործընկեր երկրների հետ մեզ՝ ոլորտի մասնագետներիս, հնարավորություն են ընձեռում ծանոթանալու վերջին նորություններին, քննարկելու համագործակցության հեռանկարները թե՛ կրթական, թե՛ հետազոտական և թե՛ այլ ուղղություններով»,-ասաց ռեկտորը, ապա անդրադարձավ ՀՊՏՀ գիտահետազոտական գործունեությանը` շեշտադրելով ՀՊՏՀ «Ամբերդ» կենտրոնի գործունեությունը, այնտեղ իրականացվող հետազոտական ուղղությունները, որոնց թվում` աշխարհի ուղեղային կենտրոնների գործունեությանը նվիրված հետազոտությունները: Ռեկտորի ամբողջական ելույթին ծանոթացեք այստեղ:
Թիան Էրլունին շնորհակալություն հայտնեց հյուրընկալության համար, նշելով, որ մեծ պատիվ է ՀՊՏՀ-ում գտնվելը: Սկսելով զեկուցումը՝ դեսպանը կանգ առավ Չինաստանի տնտեսության պատմության վրա. պատմական համառոտ ակնարկում տնտեսության զարգացումը բաժանեց մի քանի փուլերի, ինչպես օրինակ՝ պլանային (1949-1978), գյուղատնտեսական և արդյունաբերական, բարեփոխումների և բացության փուլ, վերլուծեց յուրաքանչյուր փուլի առանձնահատկությունները: Ցույց տալով, թե Չինաստանի տնտեսությունը որտեղից է գալիս, դեսպանը անցում կատարեց ներկա տնտեսական վիճակին: Չինաստանը դիտարկվեց աշխարհի խոշոր տնտեսական երկրների շարքում, ներկայացվեցին թարմ տնտեսական ցուցանիշներ: Դեսպանի խոսքով, չնայած համաշխարհային տնտեսության անկայունությանը, մարտահրավերներին և ռիսկերին,  Չինաստանում տնտեսական իրավիճակը կայուն է: Հայ-չինական տնտեսական հարաբերություններին անդրադառնալով՝ ՉԺՀ դեսպանը ընդգծեց, որ Չինաստանը, Ռուսաստանից հետո, Հայաստանի երկրորդ խոշոր առևտրային  գործընկերն է: Տնտեսական փոխգործակցությունն ընդլայնվում է մի շարք միջկառավարական համաձայնագրերով և  փաստաթղթերով, առաջիկա տարիներին առաջխաղացում կարձանագրվի տուրիզմի, գյուղատնտեսության և շատ այլ ոլորտներում:
Զեկուցման ավարտից հետո Թիան Էրլունին պատասխանեց ներկաների հարցերին: Գլոբալ տնտեսական մարտահրավերների, համագործակցության հեռանկարների և այլ հարցերի շուրջ հարցադրումներ ներկայացրեցին Սամվել Ավետիսյանը, պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ամբիոնի վարիչ Լիանա Գրիգորյանը և ուրիշներ: ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի ուսանողներից մեկը հետաքրքրվեց, թե ինչ մակարդակի վրա է հայ-չինական մշակութային գործակցությունը: Ի պատասխան՝ դեսպանը նշեց, որ երկու երկրների  մշակութային  երկխոսությունն իրականացվում է բազմաբնույթ միջոցառումներով, ինչպես նաև բուհերի համագործակցության շրջանակներում:
Հանդիպման ավարտին դեսպանը համոզմունք հայտնեց, որ  դահլիճում ներկա ուսանողները վաղը իրենց դերը կունենան Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում:
Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը հույս հայտնեց, որ հանդիպումը սկիզբ կդառնա նոր համագործակցության: Հանդիպումից հետո ռեկտորն իր աշխատասենյակում դեսպանի հետ քննարկեց համատեղ հետազոտությունների, կրթական համագործակցության հեռանկարներին առնչվող հարցեր:

Количество просмотров: 1476
Сегодня Чрезвычайный и Полномочный посол Китайской Народной Республики в Республике Армения Тиан Эрлуни посетил наш университет. На встрече, которое было организовано при поддержке Отдела внешних связей АГЭУ, с участием ректора АГЭУ профессора Корюна Атояна, проректора по научным работам и внешним связям АГЭУ Гагика Варданяна, директора исследовательского центра «Амберд» Самвела Аветисяна, деканов, заведующих кафедрами, преподавателей, начальника отдела внешних связей Варда Гукасяна, сотрудников разных подразделений вуза и студентов посол КНР представил доклад на тему: “Экономика Китая и армяно-китайское сотрудничество”.
С приветственной речью выступил ректор Корюн Атоян. Выразив благодарность послу за визит в университет, он подчеркнул, что АГЭУ придает большое значение тесному сотрудничеству с представителями дипломатических миссий, о чём свидетельствует периодическая организация подобных встреч.
“Обсуждение со странами-партнерами мировых экономических тенденций, развитий и вызовов для нас, специалистов сферы, предоставляет возможность познакомиться с последними новостями, обсудить перспективы сотрудничества по образовательным, исследовательским, и другим направлениям ”, - сказал ректор и рассказал о научно-исследовательской деятельности  АГЭУ, сделав акцент на деятельности центра АГЭУ “Амберд”, исследовательские направления центра, в том числе на исследования, посвященные деятельности мировых мозговых центров. С полным текстом выступления  ректора ознакомьтесь здесь.
Тиа Эрлуни выразил благодарность за теплый прием, отметив при этом, что для него большая честь находиться в АГЭУ. Начав свой доклад, посол остановился на истории экономики Китая, кратким историческим обзором разделил развитие экономики на несколько этапов, например плановый (1949-1978), сельскохозяйственный и индустриальный этапы, этап реформ и открытости и проанализировал  особенности каждого этапа.Указывая на истоки экономики  Китая, посол перешел к текущей экономической ситуации. В выступлении посла, Китай был рассмотрен в числе крупных экономических стран мира и были представлены свежие экономические показатели. По словам посла, несмотря на неустойчивость мировой экономики, вызовы и риски, экономическая ситуация в Китае стабильная.
Обратившись к армяно-китайским экономическим отношениям, посол КНР подчеркнул, что Китай является вторым крупным торговым партнером Армении после России, экономическое взаимодействие между которыми расширяется межправительственными соглашениями и документами, подчеркнув, при этом, что в ближайшие годы будет зарегистрирован прогресс в  сельскохозяйственном секторе, туризме и других сферах.
В завершение своего доклада Тиан Эрлуни ответил на вопросы присутствующих. Самвел Аветисян, проректор Гагик Варданян, заведующая кафедрой Лиана Григорян и другие участники встречи задали интересующие их вопросы о глобальных экономических вызовах, перспективах сотрудничества и т.д. Один из студентов факультета РЭ и МЭО  поинтересовался, на каком уровне находится армяно-китайское культурное взаимодействие. На что посол отметил, что культурный диалог между двумя странами осуществляется различными мероприятиями, а также в рамках сотрудничества вузов.
По итогам встречи посол выразил уверенность, что присутствующие в зале студенты, уже завтра и в ближайшей перспективе будут  вносить свой личный вклад в экономическое развитие Армении.
Ректор Корюн Атоян выразил надежду, что эта встреча станет началом для нового сотрудничества. А после завершения встречи, ректор в своем кабинете обсудил с послом вопросы, связанные с совместными исследованиями и  перспективами сотрудничества в области образования.