Մասնակցություն HEIFYE ծրագրի հերթական աշխատաժողովին. նաև հրավեր՝ ուղղված երիտասարդներին
ՀՊՏՀ ՄՏՀ ամբիոնից տեղեկացնում են, որ հունիսի 20-25ը ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր Դիանա Գալոյանը և նույն ամբիոնի դոցենտ Վերգինե Կիրակոսյանը Ռիգայում (Լատվիա) մասնակցել են «Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները՝ երիտասարդների ձեռներցության համար» (HEIFYE) «Erasmus+» ծրագրի հերթական աշխատաժողովին: Աշխատաժողովի ընթացքում Լատվիայի գործընկերները մասնակիցներին ներկայացրել են երիտասարդների ձեռներցության զարգացման փորձը, ծանոթացրել են RISEBA համալսարանի Բիզնես ինկուբատորի գործունեությունը, հաջողված բիզնես նախագծերի պատմությանը: Աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել են նաև HEIFYE ծրագրի 6 գործընկեր երկրներում երիտասարդների շրջանակներում՝ ձեռներցության զարգացման խոչընդոտների բացահայտման նպատակով անցկացված հարցման հիմնական արդյունքները, որոնց ամփոփումը, Հայաստանի մասով, կիրականացնեն ՄՏՀ ամբիոնի դասախոսները: HEIFYE ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ վրա դրված է «Եվրոպական ինտեգրման գործընկեր երկրներում բիզնեսի վարման առանձնահատկությունները» խորագրով ուսումնական ձեռնարկի մշակման պարտականությունը, որը սկսած 2019 թվականից պետք է ներդրվի ուսումնական գործընթացում:
Հիշեցնենք նաև, որ 2018 թ. սեպտեմբերի 13-14-ը Բաթումի քաղաքում (Վրաստան) տեղի կունենա «Երիտասարդների ձեռներցությունը Արևելյան գործընկերության երկրներում. ձևավորման փորձ և զարգացման հեռանկարներ» խորագրով գիտաժողովը, որի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:
Հավելենք նաև, որ Ռիգայի RISEBA համալսարանում ՄՏՀ ամբիոնի վարիչ Դիանա Գալոյանը և ամբիոնի դոցենտ Վերգինե Կիրակոսյանը մասնակցել են որակավորման բարձրացման դասընթացի՝ «Ստարտափ ձեռներցություն և համալսարանական բիզնես ինկուբատորներ» (StartUp entrepreneurship and Universities Business Incubators) խորագրով և ստացել վկայականներ:

Кафедра МЭО сообщает, что с 20 по 25 июня заведующая кафедрой, доктор экономических наук Диана Галоян и доцент той же кафедры Вергине Киракосян в Риге (Латвия) приняли участие в очередном форуме «Высшие учебные заведения для молодежного предпринимательства (HEIFYE) по программе «Erasmus+». В ходе форума коллеги из Латвии представили участникам опыт развития молодежного предпринимательства, ознакомили с деятельностью бизнес-инкубатора университета RISEBA, историей успешных бизнес-проектов. В ходе форума были обсуждены основные итоги опроса, проведенного в рамках молодежь 6 стран-партнеров программы HEIFY для выявления препятствий развития предпринимательства, подведение которых в части Армении будет осуществляться преподавателями кафедры МЭО.
Напомним, что 13-14 сентября 2018г. в городе Батуми (Грузия) состоится научная конференция «Молодежное предпринимательство в странах Восточного партнерства: опыт формирования и перспективы развития», с подробностями которой ознакомьтесь здесь.
Добавим также, что заведующая кафедрой МЭО и доцент кафедры Вергине Киракосян в Рижском университете RISEBA приняли участие в курсе повышения квалификации «Стартап предпринимательство и университетские бизнес-инкубаторы» и получили сертификаты.