ԵԱՏՄ զարգացման հեռանկարով. ՀՊՏՀ-ն` «Եվրասիական շաբաթ»-ի երիտասարդական նստաշրջանի համակարգող (ֆոտոշարք)
Դիտումների քանակ՝ 3704
Հոկտեմբերի 22-24-ը Երևանում անցկացվեց Եվրասիական տնտեսական միության «Եվրասիական շաբաթ» ամենամյա գործնական միջոցառումը, որի շրջանակում իրականացվեցին ինտերակտիվ հարցումներ, շնորհանդեսներ, գործնական բանակցություններ, ԵԱՏՄ-ի արտահանման և կոոպերացիոն ներուժի ցուցահանդես, կրթական նստաշրջաններ և գործարարների համար բիզնես-դասընթացներ:
Տարածաշրջանային տնտեսական միության ներկայացուցիչների քննարկումների կիզակետում համագործակցության սերտացման հարցեր էին: Այս համատեքստում առանցքային էր այսօր տեղի ունեցած «Մտագրոհ. ԵԱՏՄ ապագան երիտասարդության աչքերով» խորագրով կրթական նստաշրջանը, որի համակարգողը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն էր, միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնը: Երիտասարդական նստաշրջանին մասնակցում էին ուսանողներ ՀՊՏՀ-ից, Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանից, Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղից, ԵԱՏՄ անդամ երկրներից: Ներկա էին եվրասիական ինտեգրման ոլորտի երիտասարդ փորձագետներ, ՀՊՏՀ-ից՝ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Դիանա Գալոյանը, նույն ամբիոնի պրոֆեսոր Դավիթ Հախվերդյանը, ասիստենտներ Կարմեն Գրիգորյանը, Աննա Փախլյանը, Ալբերտ Հայրապետյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը, ուսումնական բաժնի պետ Աղավնի Հակոբյանը: Մակրոտնտեսական քաղաքականություն և կանխատեսում մասնագիտության բակալավրիատի 4-րդ կուրսի ուսանողները և մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ՝ տ.գ.թ., դոցենտ Կարեն Գրիգորյանը նույնպես մասնակցել են մտագրոհին:
Որպես փորձագետներ մեր բուհից հանդես էին գալիս Դիանա Գալոյանը, Դավիթ Հախվերդյանը, Արմեն Գրիգորյանը: Նստաշրջանի վարողներից Աղավնի Հակոբյանը բացման խոսքում նշեց, որ այս տնտեսական ֆորումը կարևոր է ԵԱՏՄ զարգացման միտումները նախանշելու և հատկապես երիտասարդների գաղափարներն ու առաջարկությունները կիրառելու առումով:
Մասնակիցներին ողջունեցին նստաշրջանի բանախոս-փորձագետները՝ Արդյունաբերական քաղաքականության, արտահանման և ենթակառուցվածքների հարցերով Ղըրզըզստանի առևտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Կուբատբեկ Ռախիմովը, ԵՏԿ արձանագրային և կազմակերպական աջակցության ապահովման վերլուծական աջակցության բաժնի ղեկավար Վիկտոր Շախմատովը և «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի Եվրասիական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի եվրասիական բաժնի կառավարիչ Կրիստոֆեր Կոֆները: Նրանք ելույթներում ընդգծեցին, որ ԵԱՏՄ-ն պետք է դիտարկվի որպես համախմբման ամուր հարթակ, որտեղ կարևոր է յուրաքանչյուրի ներդրումը, ինչպես նաև շեշտադրեցին երիտասարդների մեծ դերակատարումը միության ապագան կերտելու գործում: Բանախոսները ուսանողներին կոչ արեցին համարձակորեն բարձրաձայնել իրենց առաջարկություններն այն մասին, թե ինչպես են ուզում տեսնել զարգացած ԵԱՏՄ-ն, որի գործունեությունը օգուտ կբերի իրենց ընտանիքներին ու երեխաներին: Նստաշրջանի գործնական աշխատանք-մրցույթի պայմանները հետևյալն էին՝ ներկայացնել միության ապագայի հեռանկարը, նշել, թե ինչ ձևաչափում (զուտ տնտեսական, թե նաև քաղաքական, մշակութային) պետք է այն շարունակի իր գործունեությունը, ինչպես պետք է այն ընդլայնի իր աշխարհագրությունը:
Ելույթներից հետո մասնակիցները բաժանվեցին խմբերի և ղեկավարների միջոցով փորձեցին շոշափել ԵԱՏՄ զարգացման տեսլականը: Յուրաքանչյուր խմբից 1 անդամ մասնակիցներին ներկայացրեց իրենց թիմային աշխատանքը: Ընդհանուր առմամբ, ուսանողների ուրվագծած զարգացման միտումները տանում էին դեպի միության աշխարհագրական ընդլայնում, ինչպես նաև շարունակական զարգացում զուտ տնտեսական ձևաչափում: Երիտասարդների նախագծերից լավագույններն ընտրեց մրցատյանը՝ նկատի առնելով եզակիությունը, կիրառական նշանակությունը և բովանդակությունը:
Հաղթող ճանաչվեց 2 խումբ՝ ՀՊՏՀ և Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի երևանյան մասնաճյուղի համատեղ թիմը և Հայ-ռուսական համալսարանի թիմը: Լավագույն նախագծերի ներկայացման համար նրանք պարգևատրվեցին հավաստագրերով:
«Երիտասարդությունը հասարակության ամենաակտիվ և դինամիկ հատվածն է, որն ավելի քիչ է ենթարկվում անցյալի կարծրատիպերին և ավելի լավ կկարողանա առանց նախապաշարմունքների ներկայացնել ԵԱՏՄ ինտեգրման իր տեսլականը: ՀՊՏՀ-ն Եվրասիական երիտասարդական ֆորումի հայկական կողմի կորրոդինատորն է, այդ միջոցառման համակարգումը հանձնարարված էր մեր ամբիոնին, ինչը մենք իրականացրեցինք մեծ սիրով և պատասխանատվությամբ՝ ներգրավելով այն ուսանողներին, որոնք ուսումնասիրում են միջազգային տնտեսական ինտեգրացիա առարկան»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Դիանա Գալոյանը:

С перспективой развития ЕАЭС: АГЭУ – координатор молодежной сессии “Евразийская неделя” (фото)
22-24 октября в Ереване прошло ежегодное практическое мероприятие Евразийского экономического союза “Евразийская неделя”, в рамках которого проводились интерактивные опросы, презентации, практические переговоры, выставка экспортного и кооперационного потенциала ЕАЭС, образовательные сессии и бизнес-тренинги для бизнесменов. В центре обсуждений представителей регионального экономического союза – вопросы углубления кооперации. В этом контексте сегодня прошла сессия “Мозговой штурм «Будущее ЕАЭС глазами молодежи», координатором которой выступил Армянский государственный экономический университет, кафедра международных экономических отношений. В дискуссии приняли участие более 100 молодых экспертов стран Евразийского экономического союза. Из АГЭУ в мероприятии присутствовали заведующая кафедрой международных экономических отношений, д.э.н., профессор Диана Галоян, профессор той же кафедры Давид Ахвердян, ассистенты Кармен Григорян, Анна Пахлян, Алберт Айрапетян, директор исследовательского центра АМБЕРД Армен Григорян, начальник учебного отдела Агавни Акопян. Студенты 4-го кура специальности “Макроэкономическая политика и прогнозирование” и заведующий кафедрой макроэкономики, к.э.н., доцент Карен Григроян также приняли участие в штурме.
В качестве экспертов выступили Диана Галоян, Давид Ахвердян, Армен Григорян. Одна из ведущих сессии Агавни Акопян в своей приветственной речи отметила, что экономический форум важен с точки зрения обозначения тенденций развития ЕАЭС и особенно применения идей и предложений молодежи. Координаторами и модераторами сессии стали начальник отдела аналитического сопровождения Департамента протокола и организационного обеспечения Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Виктор Шахматов, председатель Комитета торгово-промышленной палаты Кыргызской Республики по вопросам промышленной политики, экспорта и инфраструктуры Кубатбек Рахимов, заведующий Евразийским сектором Центра комплексных европейских и международных исследований НИУ «Высшая школа экономики» Юрий Кофнер.
Напутствуя команды, эксперты обратили внимание на ряд аспектов, которые необходимо учесть при разработке образа будущего Союза. В частности, состав государств-членов, возможные торгово-экономические соглашения с третьими странами, место Союза в мировой экономической архитектуре, возможную глубину и характер будущей интеграции: необходимо ли расширять полномочия ЕЭК, будет ли охватывать интеграция социальные и культурные вопросы сотрудничества стран.
Участники разделились на десять команд и разработали свои модели будущего ЕАЭС. Концепции они подкрепили слоганами и хештегами, иллюстрациями и схемами.
Первое место разделили две команды. Одна из них представила образ будущего ЕАЭС в виде корабля, который символизирует то, что страны Союза движутся к одной цели по океану глобализации. «К благосостоянию народов через интеграцию и доверие» – такой слоган, по мнению ребят, отражает будущееЕАЭС. Единые стандарты качества, единая транспортная система, углубление кооперационных связей, в том числе в культурно-гуманитарном пространстве, – все это признаки Союза будущего, в котором будут жить активные, предприимчивые, креативные и миролюбивые люди.
По мнению второй команды-победительницы, сила ЕАЭС – в уникальности. Участники представили концепцию в виде спирали, в которую включены жители объединения. Спираль олицетворяет собой бесконечность развития объединения.
«Молодежь является самой активной и динамичной частью общества, которая меньше всего подвергается стереотипам прошлого и сможет без предубеждений представить свое видение интеграции ЕАЭС. АГЭУ является координатором армянской стороны Евразийского молодежного форума, координация мероприятия была поручена нашей кафедре, что мы реализовал с большой любовью и ответственностью, привлекая студентов, которые изучают дисциплину «Международная экономическая интеграция», - в беседе с нами сказала Диана Галоян.