Դիտումների քանակ՝ 1221
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը մշակում է գործողությունների ծրագիր՝ Բոլոնիայի համալսարանի հետ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրում ամրագրված նպատակները կյանքի կոչելու համար: Նշենք, որ մարտի վերջին Իտալիայի Բոլոնիայի համալսարանում տեղի է ունեցել փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողություն, որի առիթով տվյալ համալսարան էին այցելել ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ռուբեն Հայրապետյանը և որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը:
Հուշագիրը նախատեսում է համագործակցություն հետևյալ 4 ուղղություններով՝ կրթական, գիտահետազոտական, ուսանողների և աշխատակազմի շարժունություն: Հուշագրից բացի, ստորագրվել են ևս երկու փաստաթղթեր, որոնցից առաջինը սահմանում է փոխգործակցություն գիտահետազոտական ոլորտում, իսկ երկրորդը Վալենսիայի պոլիտեխնիկական (UPV), Հայաստանի պետական տնտեսագիտական (ՀՊՏՀ) և Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային (ՃՇՀԱՀ) համալսարանների կողմից իրականացվող «Նախագծերի կառավարում» համատեղ մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսանողներին Բոլոնիայի համալսարանի Ռիմինիի մասնաճյուղում պրակտիկա անցնելու, ավարտական աշխատանքը պատրաստելու հնարավորություն է ընձեռում՝ ճանաչելով տվյալ կրթական ծրագրի շրջանակներում ուսանողների կրեդիտները:
Բոլոնիայի համալսարանի հետ Տնտեսագիտական համալսարանի համագործակցությունը ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը առանցքային է համարում համալսարանի միջազգայնացման գործընթացում: «Միջազգայնացումը ինքնանպատակ չպետք է լինի, մենք այս համագործակցությունից հետազոտական և կրթական հստակ արդյունք ենք ակնկալում: Համալսարանի բարեփոխումների ամբողջ համակարգում կարևոր է առաջատար համալսարանների հետ ակտիվ կապերի զարգացումը և նրանց լավագույն փորձի կիրառումը: Ընդ որում, նմանատիպ յուրաքանչյուր համագործակցություն բարձրացնում է ՀՊՏՀ-ի հեղինակությունը միջազգային ասպարեզում և ավելի մեծ հնարավորություններ է ընձեռում ընդլայնելու առաջատար գործընկերների ցանկը: Հուշագրում և համաձայնագրում տեղ գտած դրույթների շահառուները թե՛ ուսանողներն են, թե՛ դասախոսները և թե՛ վարչական անձնակազմը: Միևնույն ժամանակ մենք ինքներս համալսարանի ներսում պետք է օրեցօր կատարելագործվենք, որպեսզի պատրաստ լինենք Եվրոպայի առաջատար համալսարանների հետ մշտական ռեժիմով համագործակցելու և մեծ քայլերով առաջ շարժվելու: Մենք պետք է շարունակենք բարեփոխումների մեկնարկած գործընթացը, որպեսզի մեր գործընկերները իմաստ և նպատակ տեսնեն մեզ հետ համագործակցելու մեջ»,- ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում, անդրադառնալով Բոլոնիայի համալսարանի հետ սկիզբ առած փոխգործակցությանը, նշեց ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը:
«Այս երեք ստորագրված պայմանագրերի ուղղությամբ համագործակցությունը սկսելու համար պետք է կազմակերպական լուրջ աշխատանքներ իրականացնենք, որովհետև սույն փաստաթղթերը համագործակցության լայն հնարավորություն են ընձեռում Եվրոպայի ամենահին՝ շուրջ 1000 տարվա պատմություն ունեցող և միևնույն ժամանակ Եվրոպայի լավագույն համալսարաններից մեկի հետ: Գործողությունների մշակվող ծրագիրը կներառի ինչպես համատեղ հետազոտությունների իրականացում, այնպես էլ շարժության ծրագրերի հաջորդ փուլում հայտարարված մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն: Ի դեպ, Բոլոնիայի համալսարանը առաջին անգամ է նախատեսում հայաստանյան համալսարանի հետ շարժության ծրագիր իրականացնել» - մեզ հետ զրույցում ասաց ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը:

Армянский государственный экономический университет разрабатывает программу действий для того, чтобы призвать к жизни цели, закрепленные в меморандуме о взаимопонимании, подписанном Болонским университетом. Отметим, чтов конце марта состоялось подписание меморандума о взаимопониманиис Болонским университетом Италии, по случаю которого данный университет посетили исполняющий обязанности ректора АГЭУ, д.э.н., профессор Рубен Айрапетян и начальник отдела обеспечения качества Нерсес Геворгян.
Меморандум предполагает сотрудничество по следующим 4-м направлениям: образовательным, научно-исследовательским, мобильности студентов и сотрудников. Кроме меморандума, подписаны еще 2 документа, первый - сотрудничество в научно-исследовательской области, а второй об организации практики, возможности подготовки магистерских работ для студентов в филиале Римини университета Болоньи для студентов совместной магистерской программы "Управление проектов", осуществляемой Политехническим университетом Валенсии, Армянским государственным экономическим университетом и Армянским национальным университетом архитектуры и строительства, и признавая кредиты студентов, в рамках данной образовательной программы.
Сотрудничество Армянского государственного экономического университета с Университетом Болоньи исполняющий обязанности ректора АГЭУ Рубен Айрапетян считает ключевым в международных процессах университета.
"Интернационализация не должна являться самоцелью, мы от этого сотрудничества ожидаем четких образовательных и исследовательских результатов. Во всей системе реформирований университета важным является развитие активных связей с ведущими университетами и применение их наилучшего опыта. Каждое такого рода сотрудничество поднимает авторитет АГЭУ в международной среде и дает возможность расширить список ведущих партнеров. Положения меморандума и соглашения касаются как студентов, так и преподавателей и административного персонала. В тоже время, мы сами в стенах университета должны усовершенствоваться, для сотрудничества с ведущими университетами Европы в постоянном режиме и большими шагами двигаться вперед. Мы должны продолжить начатый процесс реформ, для того, чтобы наши партнеры видели смысл и цель сотрудничать с нами"- в беседе с отделом информации и связей с общественностью отметил исполняющий обязанности ректора АГЭУ Рубен Айрапетян.
"Для того, чтобы начать сотрудничество в рамках этих трех договоров, необходимо провести серьезные организационные работы, поскольку данные документы предоставляют возможность широкого сотрудничества с одним из лучших европейских университетов, имеющего 1000 летнюю историю. Разрабатываемая программа действий будет включать в себе как осуществление совместных исследований, так и возможность участвовать в объявленном конкурсе. Кстати, университет Болоньи впервые предусматривает осуществление программы мобильности с армянским университетом"- в беседе с нами отметил начальник отдела обепечения качества АГЭУ Нерсес Геворгян.