«21-րդ դարում մենք ունենք հնարավորություն ընտրելու, և դա ֆանտաստիկ է». Ռուբեն Վարդանյանը ՀՊՏՀ-ում հանդես եկավ դասախոսությամբ
Դիտումների քանակ՝ 2644
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության, «Սկոլկովո» կառավարման մոսկովյան դպրոցի, Հայաստանում UWC Դիլիջան դպրոցի համահիմնադիր, հայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանի հետ ՀՊՏՀ-ականների երկար սպասված հանդիպումը կայացավ այսօր: Իր տիկնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի և տարբեր երկրների գործընկերների հետ միասին Ռուբեն Վարդանյանը ներդրումներ է կատարում լայնածավալ, բազմակողմանի նախագծերում՝ ուղղված համաշխարհային կրթության ոլորտում կայուն զարգացման նպատակների և մարդասիրական խնդիրների:
Դահլիճում էին ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը, դեկաններ, ամբիոնի վարիչներ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ստորաբաժանումների ղեկավարներ, աշխատակիցներ, ուսանողներ, հյուրեր:
Հյուրին ներկայացրեց ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը՝ նշելով, որ Ռուբեն Վարդանյանի հետ հանդիպումը ՀՊՏՀ-ականների համար սպասված է, ապա արժևորելով Ռուբեն Վարդանյանի գործունեությունը, մասնավորապես կրթական նախաձեռնությունները:
Ռուբեն Վարդանյանի խոսքը հիմնականում հասցեագրված էր ուսանողին՝ նպատակ ունենալով ոգևորել նրան, մղել սեփական կյանքը դեպի լավը փոխելուն, լավ սովորելուն, կյանքի տեսլականը կերտելուն: Ռուբեն Վարդանյանի ելույթը նվիրված էր նրան, թե ինչպես 21-րդ դարում պլանավորել սեփական կյանքը հետագա 20 տարվա կտրվածքով (Как в XXI веке планировать свою жизнь на 20 лет вперёд): Բանախոսությունը ուսուցանող էր, բազմաբովանդակ, հայրենասիրություն ու մարդասիրություն, գիտելիքի ու կրթության հանդեպ սեր քարոզող: Առաջին հայացքից, ինչպես թեման էր ենթադրում, կարելի էր կարծել, որ գործարարի ասելիքը պետք է ուղղված լինի նրան, թե ինչպես կարելի է կերտել սեփական կյանքի տեսլականը, սակայն, հայրենասեր ու առաջադեմ գործարարը չէր կարող ամենից վեր չդասել Հայաստանի զարգացման հեռանկարը և չէր կարող այդ մեծ գործում չկարևորել ուսանողության, գիտությամբ զբաղվող մարդկանց անհատական ներդրումը:
Բանախոսությունը լսարանի հետ անկեղծ զրույց էր՝ տեղեկատվական դարաշրջանի մարտահրավերների պարագայում մրցունակ լինելու, նորարարական գաղափարներ իրագործելու ճանապարհին խոչընդոտներ հաղթահարելու, փոքր ու զարգացող երկրում կայանալու, ապագայի տեսլականն ուրվագծելու մասին և ոչ միայն:
Հանդիպման երկրորդ հատվածը ևս հետաքրքրական էր. Ռուբեն Վարդանյանը պատասխանեց լսարանի հարցերին՝ հնչած հարցերի շուրջ ներկայացնելով իր մոտեցումները: «21-րդ դարում մենք ունենք հնարավորություն ընտրելու, և դա ֆանտաստիկ է»,- եզրափակեց Ռուբեն Վարդանյանը, ապա շնորհավորեց ներկաներին գալիք տոների առթիվ՝ լավատեսորեն ավելացնելով. «Հավատում եմ, որ Հայաստանն իր 50-ամյակը նշելու է իբրև աշխարհի ամենահաջողված երկրներից մեկն աշխարհում»:

Сегодня состоялась долгожданная встреча представителей АГЭУ с соучредителем Гуманитарной инициативы «Аврора», Московской школы управления «Сколково», UWC Dilijan School в Армении, армянским бизнесменом Рубеном Варданяном. Вместе со своей супругой Вероникой Зонабенд и коллегами из разных стран Рубен Варданян инвестирует в масштабные, многогранные проекты, направленные на достижение целей устойчивого развития и гуманитарных вопросов в области глобального образования.
В зале присутствовали и.о. ректора АГЭУ Диана Галоян, деканы, заведующие кафедрами, преподаватели, сотрудники, студенты, гости.
Гостя представила исполняющая обязанности ректора АГЭУ Диана Галоян, отметив, что встреча с Рубеном Варданяном была долгожданной для АГЭУ-евцев, а затем высоко оценила деятельность Рубена Варданяна, в частности образовательные инициативы.
Речь Рубена Варданяна была в основном нацелена на студента с целью вдохновить его, изменить его жизнь к лучшему, хорошо учиться, создать видение жизни. Речь Рубена Варданяна была посвящена тому, как планировать свою жизнь в XXI веке на ближайшие 20 лет (Как в XXI веке планировать свою жизнь на 20 лет вперёд).
Беседа со зрителями была откровенным разговором о том, как быть конкурентоспособным в условиях информационной эпохи, преодолевать препятствия на пути реализации инновационных идей, оставаясь в маленькой и развивающейся стране, очерчивать видение будущего и многое другое.
Вторая часть встречи также была интересной. Рубен Варданян ответил на вопросы аудитории, представив свои подходы к поставленным вопросам. «В 21 веке у нас есть возможность выбирать, и это фантастика», - подытожил Рубен Варданян, а затем поздравил присутствующих с наступающими праздниками, добавив с оптимизмом. «Я верю, что Армения отметит свой 50-летний юбилей одной из самых успешных стран в мире».