Դիտումների քանակ՝ 1618
Գիտխորհրդի ընդլայնված նիստից հետո այսօր տեղի ունեցավ նաև ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի 2018թ. տարեվերջյան նիստը, որի օրակարգում ընդգրված էր 3 հարց:
Մինչ օրակարգային հարցերին անցնելը, ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը նշեց, որ լրացել է մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Հայկազ Հովհաննիսյանի ծննդյան 70-ամյակը, ինչի առթիվ կոլեկտիվի անունից ջերմ շնորհավորանքներ հղեց և հանձնեց ուղերձ: Հայկազ Հովհաննիսյանը շնորհակալություն հայտնեց գիտխորհրդին, ապա նշեց, որ ինքը 50 տարի կապված է տնտեսագիտական մայր բուհի հետ, բոլոր գործընկերներին, որոնց մեջ են նաև իր ուսանողները, համարում է իր ընկերները:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը զեկուցեց «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության բազային ֆինանսավորման ենթակառուցվածքի պահպանման և զարգացման ծրագրերի 2018 թ. հունվար-դեկտեմբեր ժամանակահատվածն ընդգրկող տարեկան հաշվետվությունների մասին» հարցը և առաջարկեց ներկայացված երկու ծրագրերի մասին հաշվետվությունները հաստատել: Այդ ծրագրերն են «Հանրային կառավարման արդյունավետության բարձրացման գերակայությունները Հայաստանի Հանրապետությունում» (ծրագրի գիտական ղեկավար՝ ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Յու. Սուվարյան) և «ՀՀ տնտեսության իրական և ֆինանսական հատվածների արդյունավետ փոխգործակցության հնարավորությունները» (ծրագրի գիտական ղեկավար՝ տ.գ.թ., դոցենտ Կ. Գրիգորյան):
Գագիկ Վարդանյանը զեկուցեց նաև երկրորդ՝ «Երիտասարդ գիտաշխատողների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2016»-ի շրջանակներում իրականացվող գիտական թեմաների 19.12.2016-18.12.2018 թթ. ժամանակահատվածն ընդգրկող ամփոփիչ հաշվետվությունների մասին» հարցը և առաջարկեց ներկայացված երկու ծրագրերի մասին հաշվետվությունները հաստատել: Այդ ծրագրերն են «Վարչատարածքային բարեփոխումների ազդեցությունը ՀՀ տեղական ինքնակառավարման արդյունավետության վրա (գիտական թեմայի ղեկավար՝ տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ռ. Հայրապետյան) և «Դրամավարկային քաղաքականության ազդեցության գնահատումը ՀՀ տնտեսության մրցունակության վրա» (գիտական թեմայի ղեկավար՝ տ.գ.թ. Ա. Թավադյան): Գիտխորհուրդը բոլոր ծրագրերի մասին հաշվետվությունները հաստատեց: Այնուհետ հաստատվեցին ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավար հաստատելու մասին հարցեր:
Կորյուն Աթոյանը, ամփոփելով նիստը, ևս մեկ անգամ շնորհավորեց ներկաներին գալիք տոների առթիվ և խոսքը փոխանցեց ՀՊՏՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ռուբեն Հայրապետյանին:
«Ես ուզում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել պարոն Աթոյանին այս տարիներին կատարած հսկայածավալ աշխատանքների համար և նշել, որ այն փոփոխությունները, որոնք արվել են, լավ մեկնարկային կետ են մեր համատեղ աշխատանքի շարունակության համար: Մենք մեկնարկային լավ դիրքում ենք»,- ասաց Ռուբեն Հայրապետյանը: Ռեկտորի պաշտոնակատարը նշեց նաև, որ մեր համալսարանը չի կարող անմասն մնալ երկրում կատարված լրջագույն փոփոխություններից և այս առումով պետք է լոկմոտիվի դեր ստանձնի: Ռուբեն Հայրապետյանն ընդգծեց, որ առաջիկա տարիներին մեր համալսարանի գլխավոր խնդիրը պետք է լինի մեր երկրի տնտեսական կյանքում լուրջ դերակատար դառնալը, ինչին կմիտվեն առաջիկա քայլերը: Ռեկտորի պաշտոնակատարի խոսքով՝ այս և մյուս նպատակներն իրագործելու համար պետք է համատեղ ուժերով աշխատել՝ հանուն մեկ միասնական գործի և միասնական առաքելության: Այնուհետև Ռուբեն Հայրապետյանը շնորհավորեց ներկաներին և նրանց ընտանիքներին գալիք Ամանորի և Սուրբ ծննդյան տոների առթիվ՝ մաղթելով առողջություն և բարօրություն:

После завершения расширенного заседания ученого совета состоялось также последнее в 2018 году заседание ученого совета АГЭУ, в повестку дня которого были включены 3 вопроса.
Однако прежде чем перейти к рассмотрению вопросов, включенных в повестку дня, ректор Корюн Атоян отметил, что доценту кафедры макроэкономики, кандидату экономических наук Айказу Ованнисяну исполнилось 70 лет, в связи с чем он от имени коллектива направил теплые поздравления и вручил послание. Айказ Ованнисян выразил благодарность ученому совету, затем отметил, что он уже 50 лет связан с экономической альма-матер, со всеми коллегами, в числе которых также его студенты, которых он считает своими друзьями.
Проректор по науке и внешним связям Гагик Варданян доложил “О годовых отчетах, включающих период с января по декабрь 2018 г. программ сохранения и развития инфраструктуры базового финансирования научной и научно-технической деятельности” и предложил утвердить отчеты по презентованным двум программам. Таковыми являются: «Приоритеты повышения эффективности публичного управления в Республике Армения», (научный руководитель программы - академик НАН РА, д.э.н., профессор Ю. М. Суварян) и «Возможности эффективного взаимодействия реального и финансового секторов экономики РА (научный руководитель – к.э.н., доцент Карен Григорян)».
Гагик Варданян представил также второй вопрос повестки “Об итоговых отчетах научных тем за период с 19.12.2016 по18.12.2017гг в рамках «Программы поддержки исследований молодых научных работников-2016» и предложил утвердить отчеты по этим программам, а именно: «Влияние административно-территориальной реформы на эффективность местного самоуправления РА» (научный, руководитель, д.э.н., профессор Айрапетян Р.) и «Оценка влияния денежно-кредитной политики на конкурентоспосбность экономики РА» (руководитель научной темы – к.э.н. Тавадян А.).
Подытожив заседание, Корюн Атоян, еще раз поздравил присутствющих с наступающими праздниками и передал слово временно исполняющему обязанности ректора АГЭУ, д.э.н., профессору Айрапетяну Рубену.
«Я хочу вновь выразить благодарность господину Атояну за проделанную колоссальную работу за эти годы и отметить, что изменения, которые были сделаны, являются хорошей стартовой точкой для продолжения нашей совместной работы. У нас хорошие стартовые позиции», - сказал Рубен Айрапетян. Врио ректора отметил также, что наш университет не может быть непричастным к серьезнейшим изменениям, происходящим в нашей стране и в этий связи должен взять на себя роль локомотива. Рубен Айрапетян подчеркнул, что главной задачей нашего университета в ближайщие годы должна быть становление серьезного игрока в экономической жизни нашей страны.
По словам врио ректора, для реализации этой и других целей нужно работать совместными усилиями во имя единого дела и единой миссии. Затем Рубен Айрапетян поздравил всех присутствующих и членов их семьей с наступающими праздниками Нового года и святого Рождества и пожелал им здоровья и благополучия.