Մեկնարկում է նոր աշխատանքային տարի
ՀՊՏՀ վարչական հիմնական աշխատակազմը այսօր վերադարձել է ամենամյա արձակուրդից և թարմ ուժերով պատրաստ է սկսել նոր աշխատանքային տարին: Թեպետ հանգստի շրջանում մենք հանդես ենք եկել որոշ հրապարակումներով, սակայն այսօրվանից բուհի հետ ձեր հետադարձ կապն ավելի սերտ կլինի. ինչպես միշտ թարմ լուրերով, համալսարանական իրադարձությունների ներկայացմամբ ձեզ կներկայանան ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքը (asue.am), ՀՊՏՀ պաշտոնական էջերը Ֆեյսբուքում և Լինկդինում, ինչպես նաև «Տնտեսագետ» ամսագիրը, որի մայիս-հունիսյան համարը լույս է տեսել արձակուրդի շեմին և օրերս կտարածվի:
Անցած շրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններին առաջիկայում մանրամասն կանդրադառնանք, իսկ այժմ կարճ հաղորդենք մի քանի նորություն: Սկսենք միջազգային հարթակում ՀՊՏՀ ձեռքբերումներից. որակի ապահովման բաժինը շահել է միջազգային հերթական ծրագիրը` «Էրազմուս +» ծրագրի շրջանակներում, Վալենսիայի պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ (Հիմնական գործողություն 1): Այս մասին մանրամասներն առաջիկայում կներկայացնենք՝ որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանի հետ հարցազրույցի միջոցով:
ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի EU politics, policies and polity ծրագիրը ճանաչվել է հաղթող ԵՄ Ժան Մոնե ծրագրում: Ամբիոնի պրոֆեսորներ Զոյա Թադևոսյանը, Դիանա Գալոյանը և ասիստենտ, տ.գ.թ. Ալբերտ Հայրապետյանը դիմել են «Ժան-Մոնե» մոդուլ ծրագրին և շահել։
ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, արտակարգ իրավիճակների և քաղպաշտպանության ամբիոնի դասախոս Մեսրոպ Ղուկասյանը դարձել է Համահայկական 7-րդ խաղերի չեմպիոն:
Դիլիջանի «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանում հուլիսի 5-ից մեկնարկել է հանգստի շրջանը՝ ՀՊՏՀ աշխատակիցներին, ուսանողներին և նրանց ընտանիքի անդամներին հնարավորություն ընձեռելով վայելել դիլիջանյան ամառը: Այս շրջանում անցկացվել է «Ուսանողական ամառ-2019» ամենամյա փառատոնը: Մարզաառողջարանում հանգստի ավարտը օգոստոսի 24-ն է (24-ը՝ ներառյալ):
ՀՊՏՀ ընդունող հանձնաժողովը օգոստոսի 15-ից աշխատում է: Ընդունելության գործընթացի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Դիմորդ» բաժնում, իսկ հանձնաժողովի հետ կարող եք կապ հաստատել 010 593-473 հեռախոսահամարով:
Ինչպես արդեն հաղորդել ենք, ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանը մասնակցել է ս.թ. հուլիսի 7-ից 17-ը Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում անցկացվող Եվրաատլանտյան ամառային ակադեմիային (Warsaw Euro-Atlantic Summer Academy-WEASA): Այս մասին մանրամասներն հասանելի են այստեղ:
Հուլիսի 24-29-ը Հունգարիայի Բուդապեշտ քաղաքում կայացած Եվրոպայի շախմատի համալսարանական առաջնությունում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի պատվիրակներ Տիգրան Հարությունյանը և Տիգրան Ս. Պետրոսյանը նվաճել են 1-ական ոսկե ու արծաթե մեդալ: Նրանց իր աշխատասենյակում ընդունել և գովեստի խոսքերով խրախուսել է ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը: Այս մասին մանրամասներն հասանելի են այստեղ:
ՀՊՏՀ-ում գիտամանկավարժական կազմի թափուր պաշտոնների մրցույթի արդյունքներն արտացոլող հրապարակումը հասանելի է այստեղ:
Ամառային արձակուրդի շրջանում մեր գործընկերների և ուսանողների մյուս նորություններին կանդրադառնանք հաջորդիվ:

Начался новый рабочий год
Сегодня административный персонал АГЭУ вернулся с ежегодного отпуска и свежими силами готов начать новый учебный год. Несмотря на то, что в период отпусков мы вас знакомили с некоторыми публикациями, однако с сегодняшнего дня обратная связь с вузом будет более тесной, как всегда со свежими новостями, представлениями университетских мероприятий будут представлены официальный сайт АГЭУ (asue.am), официальные страниц АГЭУ в Фейсбук и Линкедин, а также журнал «Тнтесагет», свежий номер которого вышел в свет в преддверии отпусков и на днях будет распространен. Сегодня представим коротко некоторые события. Начнем с достижений АГЭУ на международной платформе: отдел обеспечения качества выиграл очередную международную, в рамках программы «Эразмус+», с политехническим университетом Валенсии (Основное действие 1). Подробнее об этом вскоре представит начальник отдела обеспечения качества Нерсес Геворгян.
Программа кафедры международных экономических отношений EU politics, policies and polity признана победителем в программе Жан Моне ЕС. Профессоры кафедры Зоя Тадевосян, Диана Галоян и ассистент Альберт Айрапетян обратились на программу «Жан Моне» и победили.
Преподаватель кафедры физвоспитания по ЧС и гражданской обороне Месроп Гукасян стал чемпионом 7-ых Общеармянских игр.
С 5-го июля в спортивно - оздоровительном комплексе: «Тнтесагет» Дилижане начался период отдыха, предоставив возможность сотрудникам, студентам АГЭУ и членам их семей провести интересный отдых в Дилижане. Закрытие сезона в комплексе состоится 24-го августа.
Приемная комиссия АГЭУ начала свою работу с 15-го августа. С подробностями процесса приема можно ознакомиться в разделе «Абитуриент» на официальном сайте АГЭУ, а связаться с комиссией можно по телефону.
Как сообщали ранее заместитель директора исследовательского центра «Амберд», старший эксперт, доктор политических наук Вардан Атоян принял участие Евроатлантической летней академии, которая была организована в столице Польши городе Варшава (Warsaw Euro-Atlantic Summer Academy-WEASA): Об этом подробнее доступно здесь.
С 24-29-ое июля в городе Будапешт Венгрии представители Армянского государственного экономического университета в Европейском университетском первенстве по шахматам Тигран Арутюнян и Тигран С. Петросян получили по одной золотой и серебряной медали. Победивших студентов - спортсменов, во главе с и.о заведующего кафедрой физвоспитания по ЧС и гражданской обороне АГЭУ Оганнесом Габриеляном принял и.о ректора АГЭУ Рубен Айрапетян. Об этом подробнее доступно здесь.