ՀՊՏՀ-ն ներգրավված է Եվրամիության eDrone («Էրազմուս +», Կարողությունների զարգացմանը միտված գործընկերային ծրագրեր (ՀԳ2)) ծրագրում, որի շրջանակում մեր ուսանողների համար կազմակերպվում են տեղեկատվական սեմինարներ, որոնց միջոցով նրանք մասնակից են դառնում դրոնների կիրառման ոլորտների ընդլայնմանն ուղղված առաջարկությունների մշակման գործընթացին:
Մարքեթինգ մասնագիտության 4-րդ կուրսում «Նորամուծությունների մարքեթինգ» առարկայի սեմինարին այսօր մարքեթինգի ամբիոնի դոցենտ Լիլիթ Դադայանը գործնական առաջադրանք հանձնարարեց՝ թիմային աշխատանքի միջոցով մշակել և ներկայացնել Հայաստանում դրոնների կիրառությունն ընդլայնող առաջարկություն կամ բիզնես պլան, որը կարող է դառնալ ստարտափ: Մինչ առաջադրանքը մարքեթինգի ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, դոցենտ Վադիմ Գրիգորյանը ներկայացրեց ծրագրի մանրամասները, ապա նշեց, թե որ ոլորտներն են դիտարկվում դրոնների կիրառումն ընդլայնելու տեսանկյունից:
Լիլիթ Դադայանը մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ լավագույն գաղափարները խրախուսվելու են և ներկայացվելու են ընդհանուր ծրագիրը համակարգող իտալացի գործընկերների ուշադրությանը:
Ուսանողները բաժանվեցին թիմերի և ակտիվ քննարկում սկսեցին՝ որոնելով առաջադրանքի լուծման եղանակներ:
eDrone-ի նպատակը նոր ուսումնական միջավայրի հիմնումն է, որը միտված է մասնագիտական գործունեության մեջ անօդաչու թռչող սարքերի տեխնոլոգիաների կիրառման կարողությունների զարգացման հնարավորությունների ընդլայնմանը:
Լիլիթ Դադայանը հայտնեց, որ փետրվարին Երևանում նախատեսվում է ծրագրի արդյունքների տարածմանն ուղղված աշխատաժողով, որին կմասնակցեն բոլոր անդամ երկրների ներկայացուցիչները:

АГЭУ участвует в проекте eDrone Европейского Союза («Erasmus +», «Создание потенциала в области высшего образования» (KA 2)), в рамках которого проводятся информативные семинары для наших студентов, а последние участвуют в процессе разработки предложений. направлены на расширение областей применения беспилотников.
Сегодня Лилит Дадаян, доцент кафедры маркетинга, поставила перед студентами 4 курса специальности «Маркетинг» практическое задание в рамках курса «Инновационный маркетинг», то есть разработать и представить предложение или бизнес-план с помощью совместной работы, которая может стать стартапом в Армении.
Прежде чем перейти к выполнению задания, исполняющий обязанности заведующего кафедрой маркетинга, доцент Вадим Григорян, , представил подробную информацию о проекте, а затем упомянул, какие области наблюдаются в плане расширения использования дронов.
Во время интервью Лилит Дадаян заявила, что лучшие идеи будут поощрены и представлены вниманию итальянских партнеров, координирующих весь проект.
Студенты были разделены на команды и начали активную дискуссию в поисках путей решения задачи.
Целью предложения eDrone является определение среды обучения, чтобы предоставить больше возможностей для доступа к новым компетенциям, связанным с использованием технологий дронов в профессиональной деятельности.
Лилит Дадян рассказала, что в феврале в Ереване планируется семинар по распространению результатов проекта, в котором примут участие представители всех стран-членов.