Վալենսիայի պոլիտեխնիկական, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական և Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանների «Նախագծերի կառավարում» մագիստրոսական համատեղ կրթական ծրագրի ուսումնառության 1-ին տարվա 2-րդ կիսամյակի առաջին մոդուլի «Զբոսաշրջային ռեսուրսների վերլուծություն և գնահատում» ու «Զբոսաշրջային կենտրոնների կառավարում» դասընթացների շրջանակում ՀՊՏՀ հակաճգնաժամային և զբոսաշրջության կառավարման ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ., Հասմիկ Համբարձումյանի հանձնարարությամբ մշակել են զբոսաշրջային նշանակության վայրերի զարգացման ծրագրեր Օշական և Ոսկեվազ համայնքների համար։
Երեկ և այսօր ուսանողները ներկայացրել են իրենց աշխատանքները, որոնք ունկնդրել են ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը:
Ինչպես հայտնում են որակի ապահովման բաժնից, ուսանողներին դասընթացների դասավանդման ընթացքում ներկայացվել է զբոսաշրջային ռեսուրսների վերլուծության և գնահատման մեթոդաբանություն, որին համապատասխան նրանք իրականացրել են ռեսուրսների նախնական գնահատում։ Այնուհետև տեղում ծանոթանալու և զբոսաշրջային ռեսուրսները գնահատելու նպատակով ուսանողներն այցելել են Արագածոտնի մարզ, հարցազրույցներ են անցկացրել համայնքների ղեկավարների և բնակչության հետ՝ պարզելու, թե այդ համայնքներում զբոսաշրջության զարգացման նպատակով ինչ քայլեր ու միջոցառումներ է անհրաժեշտ, և ինչ է հնարավոր ձեռնարկել։
Զբոսաշրջային նշանակության վայրերի զարգացման ծրագրերը մշակելիս ուսանողներն առաջնորդվել են ֆինանսական մեծ ներդրումներ չպահանջելու և համայնքի սեփական ուժերով զբոսաշրջությունը զարգացնելու սկզբունքներով։
Ոսկեվազ համայնքի զարգացման ծրագիրը մշակած ուսանողների խումբը նախատեսել է Ոսկեվազում կազմակերպել ելակի փառատոն, իսկ մյուս խումբը՝ քվեստ՝ Օշականում։

В рамках учебных курсов «Анализ и оценка туристических ресурсов» и «Управление туристическими центрами» первого модуля второго семестра первого учебного года совместной магистерской образовательной программы «Управление проектами» Политехнического университета Валенсии, Армянского государственного экономического университета и Национального университета архитектуры и строительства Армении, студенты по поручению ассустента кафедры антикризисного управления и управления туризмом АГЭУ Асмик Амбарцумян разработали программы развития мест туристского назначения для общин Ошакан и Воскеваз.
Вчера и сегодня студенты представили свои работы, которые прослушали проректор по учебно-методическим работам Паруйр Калантарян, начальник отдела обеспечения качества Нерсес Геворгян.
Как передает отдел обеспечения качества, в рамках этих курсов студентам были представлены методология анализа и оценки туристических ресурсов, в соответствии с чем, они осуществили предварительую оценку ресурсов. Затем для ознакомления с ситуацией на месте и оценки туристических ресурсов посетили Арагацотнский марз, проводили опросы с руководителями общин и населением.
При разработке программ мест туристического назначения студенты руководились принципами нетребования больших финансовых инвестиций и развития туризма в общине собственными силами.
Группа, разработавшая программу развития в общине Воскеваз, планирует организовать фестиваль клубники, а второая группа – квест в Ошакане.