Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և «Արարատ» բանկի միջև համագործակցությունը բավական սերտ է և տարիների պատմություն ունի: Համագործակցության հերթական օրինակն այսօր էր. բանկի վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը հյուրընկալվեց մեր համալսարանում և ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի ուղեկցությամբ հանդիպեց բանկային գործ մասնագիտության ուսանողների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աննա Ասլանյանը, դեկաններ, մեծ թվով ուսանողներ:
Ողջունելով Աշոտ Օսիպյանին՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը նշեց, որ բանկի հետ բուհի համագործակցությունը սկսվել է 2015թ.: Արդյունքում իրականացվել են մի շարք միջոցառումներ, բանկի կողմից համալսարանի ուսանողների համար պարբերաբար իրականացվում են վարպետության դասեր, որոնք, ռեկտորի հավաստմամբ, ամրապնդում են ուսանողների՝ համալսարանում ստացած գիտելիքները:
Աշոտ Օսիպյանն իր խոսքում նշեց, որ «Արարատ» բանկը ևս շատ է կարևորում բուհ-գործատու հարաբերությունները, նաև կրթված կադրերի պատրաստումը, ուստի որդեգրել է համագործակցության քաղաքականություն: Այնուհետև Աշոտ Օսիպյանը հանդես եկավ «Ապագայի բանկ» թեմայով դասախոսությամբ՝ անդրադառնալով առևտրային բանկերի վրա ազդող գործոններին, Մեծ Բրիտանիայի օրինակով ներկայացրեց վարկավորման կառուցվածքը, այլընտրանքային ֆինանսավորումը հիմնական շուկաներում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ծախսերը, զարգացման հնարավոր ուղղությունները, վերափոխման գործընթացը, մանրամասնեց կրիպտոարժույթների վերաբերյալ իր մոտեցումները:
Դասախոսության ավարտին ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը և Աշոտ Օսիպյանը բանկի կողմից վերապատրաստման դասընթացներին մասնակցած ուսանողներին հանձնեցին հավաստագրեր: ՀՊՏՀ ռեկտորը շնորհակալություն հայտնեց հյուրին հետաքրքիր դասախոսության և համալսարանի հետ սերտ համագործակցության համար, իսկ ուսանողներին հորդորեց լավ սովորել՝ ընդգծելով, որ տեխնոլոգիական զարգացումը պահանջում է նոր հմտություններ, անընդհատական վերապատրաստում:
«Արարատ» բանկի վարչության նախագահն, ամփոփելով խոսքը, շեշտեց, որ մենք ապրում են արագ փոփոխությունների աշխարհում և կոչ արեց ուսանողներին կարևորել որակյալ կրթության ստացումը, որովհետև արդի փոփոխությունների կառավարումը միայն գիտելիքով է հնարավոր: «Եվ վերջում՝ որպես գործատու, ուրախ կլինեմ տեսնել ձեզ մեր բանկում» ,- ասաց Աշոտ Օսիպյանը:

Между Армянским государственным экономическим унверситетом и «Араратбанком» в течение нескольких лет сформировалось довольно тесное сотрудничество. Сегодня председатель правления банка Ашот Осипян побывал в нашем университете и в сопровождении ректора АГЭУ, профессора Корюна Атояна встретился со студентами специальности «Банковское дело». На встрече присутствовали заведующий кафедрой банковского дела и страхования, д.э.н., профессор Анна Асланян, деканы, большое количество студентов.
Ректор АГЭУ Корюн Атоян приветствовал Ашота Осипяна и отметил, что сотрудничество между АГЭУ и банком началось в 2015 г. В результате были осуществлены мероприятия, со стороны банка периодически организуются мастер-классы для студентов, которые как заверяет ректор, укрепляют знания студентов, полученные в университете.
В своей речи Ашот Осипян отметил, что «Араратбанк» также подчеркивает важность связи вуз-работодатель, а также подготовку образованных кадров, поэтому принял политику сотрудничества. Затем Ашот Осипян выступил с лекцией «Банк будущего», рассказал о факторах, влияющих на коммерческие банки, на примере Великобритании представил структуру кредитования, альтернативное финансирование на ключевых рынках, затраты информационных технологий, возможные направления развития, процесс преобразования, подробно представил свои подходы в отношении криптовалют.
В завершение встречи Корюн Атоя и Ашот Осипян вручили сертификаты участникам курсов. Ректор АГЭУ выразил благодарность гостю за интересную лекцию и тесное сотруничество с университетом, а студентов призвал хорошо учиться и подчеркнул, что технологическое развитие требует новые навыки и непрерывную переподготовку.
Подытожив встречу, председатель правления «Араратбанка», подчеркнул, что мы живем в мире быстрых изменений и призвал студентов получить качественное образование, потому что управление актуальными изменениями возможно только посредством знаник. «И в конце, как работодатель, буду рад видеть вас в нашем банке», - сказал Ашот Осипян.