«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանն այսօր հյուրընկալվեց մեր համալսարանում և հանդիպում ունեցավ միջազգային տնտեսական հարաբերություններ մասնագիտության 3-րդ և տնտեսագիտություն մասնագիտության 2-րդ կուրսի ուսանողների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ Դիանա Գալոյանը, ամբիոնի դասախոսներ: Հանդիպումը կազմակերպվել էր նույն ամբիոնի դոցենտ Վերգինե Կիրակոսյանի նախաձեռնությամբ՝ «Միջազգային գիտատեխնիկական կապեր» դասընթացի շրջանակներում:
Հովիկ Մուսայելյանը հանդես եկավ հետաքրքիր դասախոսությամբ՝ նախ նշելով, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը ՀՀ Կառավարության կողմից հռչակվել է գերակա ուղղություն, ապա ներկայացրեց իրենց ընկերության սկզբնավորման պատմությունը, ոլորտի զարգացման հիմքերն ու հայ մասնագետների ներուժը՝ ընդգծելով, որ ՏՏ ոլորտում լավագույնս զարգանում է միկրոսխեմաների նախագծման ուղղությունը: Ընկերության տնօրենը ներկայացրեց համալսարանների հետ իրենց համագործակցությունն ու իրականացվող կրթական ծրագրերը, ապա սիրով պատասխանեց լսարանի հարցերին:
Հանդիպման ավարտին ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը շնորհակալություն հայտնեց Հովիկ Մուսայելյանին՝ հյուրընկալության և հետաքրքիր դասախոսության համար, ապա ավելացրեց, որ ՀՊՏՀ-ն պատրաստ է համագործակցության, եթե լինեն անհրաժեշտ ձևաչափեր: Փոխադարձաբար ընկերության տնօրենը ևս շնորհակալություն հայտնեց հանդիպման համար՝ ընդգծելով, որ ինքը կարևորում է համալսարանների հետ շփումները, ապա ուսանողներին մաղթեց հաջողություններ:

Количество просмотров: 995
Директор компании «Синопсис Армения» Овик Мусаелян сегодня побывал в нашем университете и провел встречу со студентами 3 курса спецальности «Международные экономические отношения» и 2 курса специальности «Экономика». На встрече присутствовали ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, заведующая кафедрой медународных экономических отношений Диана Галоян, преподаватели кафедры. Встреча была организована по инициативе доцента кафедры Вергине Киракосян в рамках дисциплины «Международные научно-технические связи».
Овик Мусаелян выступил с интересными лекциями, отметив прежде, что сфера информационных технологий была объявлена правительством Армении приоритетной отраслью для развития экономики, затем представил историю создания их компании, основы развития сферы и потенциал армянских специалистов, подчеркнув, что в ИТ-сфере направление проектирования микросхем развивается наилучшим образом. Директор Компании представил свое сотрудинчество с университетами и реализуемые образовательные программы, затем радостью ответил на вопросы студентов.
В завершение встречи ректор Корюн Атоян выразил благодарность Овику Мусаеляну за интересную лекцию, затем добавил, что АГЭУ готов сотрудничеству, если будут необходимые форматы.
Директор компании также выразил благодарность за встречу, подчеркнув, что для него важны связи с университетами, затем пожелал студентам успехов!