ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյան ս.թ. հունիսի 30-ին մասնակցել է Փենսիլվանիայի համալսարանի «Ուղեղային կենտրոններ և քաղաքացիական հասարակություն» ծրագրի (ԱՄՆ) կողմից կազմակերպված երրորդ առցանց գլոբալ համաժողովին:
Այս մասին asue.am-ին հայտնեց Վարդան Աթոյանը՝ նշելով, որ ինքը ներգրավված է եղել “3rd Global Think Tank Virtual Town Hall: From Solidarity to Solutions to Save Lives and Livelihoods” խորագրով գլոբալ համաժողովի պլանավորման հանձնաժողովի կազմում, որը նվիրված էր COVID-19 համավարակի դեմ համաշխարհային պայքարին և այդ համատեքստում ուղեղային կենտրոնների դերակատարության, պետությունների, հասարակությունների և ուղեղային կենտրոնների առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման հարցերին:
«Ինչպես արդեն գիտեք, այս թեմայի վերաբերյալ սա թվով երրորդ գլոբալ համաժողովն էր:Առաջին գլոբալ համաժողովը տեղի էր ունեցել ս.թ. ապրիլի 7-ին, երկրորդը՝ մայիսի 13-ին, որոնց նույնպես մասնակցության հրավեր էի ստացել: Բացի այդ, ս.թ. մայիսի 29-ին տեղի էր ունեցել երրորդ գլոբալ համաժողովի պլանավորման աշխատանքային խմբերից մեկի նիստը, որի ընթացքում, հաշվի առնելով ուղեղային կենտրոնների ոլորտին առնչվող իմ հետազոտական հետաքրքրությունները, հրավիրվել էի հանդես գալու համապատասխան զեկույցով: Նշեմ, որ երրորդ՝ ամփոփիչ գլոբալ համաժողովին մասնակցել են շուրջ 90 երկրների 500-ից ավելի ուղեղային կենտրոնների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ աշխարհի առաջատար և ամենաազդեցիկ հաստատություններից: Այս համաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին նախորդ համաժողովի արդյունքներով ձևավորված 5 աշխատանքային խմբերի կողմից պատրաստված զեկույցներն ու դրանց շրջանակներում ոլորտի փորձագետների մշակած երաշխավորությունները: Հավելեմ, որ ես ընդգրկված եմ եղել հինգերորդ աշխատանքային խմբում, որի նպատակն էր մշակել արդի ժամանակներին համահունչ ուղեղային կենտրոնի նոր գործառնական մոդել, ինչպես նաև ներկայացնել ուղեղային կենտրոնների կողմից իրականացվող հետազոտությունների, հաղորդակցության ձևաչափերի, գործիքակազմերի և ֆինանսավորման հետ կապված արդի խնդիրներն ու լուծման ուղիները: Դրա շրջանակներում պատրաստել և ներկայացրել էի նաև ամփոփ առաջարկներ ու մի շարք երաշխավորություններ, որոնք նույնպես տեղ են գտել վերջնական զեկույցում: Շուրջ երկու ամիս մշակվող և Ուղեղային կենտրոնների երրորդ գլոբալ համաժողովի արդյունքներով կազմված վերջնական զեկույցը շուտով պատրաստ կլինի և հասանելի կլինի բոլոր երկրների որոշում կայացնողներին, քաղաքականություն մշակողներին, ուղեղային կենտրոններին և լայն հանրությանը»,- մանրամասնեց մեր գործընկերը՝ ուրախություն հայտնելով, որ իր մասնակցության արդյունքում ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի անունը նույնպես ներառվել է այդ հեղինակավոր զեկույցը մշակողների ցանկում:
Վարդան Աթոյանի կարծիքով, կատարված աշխատանքն իր նպաստը բերեց աշխարհը փոթորկող ներկա համավարակի դեմ պայքարում միջազգային փորձագիտական հանրույթի կողմից գործադրվող ջանքերին: «Համոզված եմ, որ պետք է շարունակել այս ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները և հետագայում նույնպես ներգրավվել ուղեղային կենտրոնների ոլորտում նման բարձր մակարդակի միջազգային գործընթացներում, ինչը, թերևս, մեր կենտրոնի հիմնադրումից ի վեր մշտապես փորձել ենք իրականացնել: Կարծում եմ՝ այսպես է հնարավոր աստիճանաբար առավել շոշափելի ու ծանրակշիռ արդյունքներ արձանագրել և ուղեղային կենտրոնների համայնքում ճանաչման ու միջազգային հեղինակության արժանանալ», - եզրափակեց կենտրոնի փոխտնօրենը:

Заместитель директора-старший эксперт исследовательского центра "Амберд" АГЭУ, доктор политических наук Вардан Атоян 30 июня 2020 года принял участие в третьей онлайн-конференции, организованной Центром мозговых центров и гражданского общества Пенсильванского университета (США).
Об этом Вардан Атоян рассказал asue.am, отметив, что он был вовлечен в состав комитета по планированию глобальной конференции “3rd Global Think Tank Virtual Town Hall: From Solidarity to Solutions to Save Lives and Livelihoods”, посвященной глобальной борьбе с COVID-19, о роли мозговых центров в решении проблем, стоящих перед государствами, обществами и мозговыми центрами.
В третьей глобальной конференции приняли участие представители руководства более 500 аналитических центров примерно в 90 странах, включая некоторые из самых влиятельных мировых институтов. Во время этой конференции были представлены доклады, подготовленные 5 рабочими группами, сформированными в результате предыдущей конференции, и гарантии, разработанные экспертами в этой области. Вардан Атоян был вовлечен в пятую рабочую группу, которая была нацелена на разработку новой операционной модели современного мозгового центра, а также на представление текущих проблем и решений исследований, проводимых мозговыми центрами, средств связи, инструментов, финансирования. В рамках этого он подготовил «представленные» сводные предложения и ряд гарантий, которые также были включены в окончательный отчет. Окончательный отчет будет готов в ближайшее время и будет доступен для лиц, принимающих решения- политиков, аналитических центров и широкой общественности.
По мнению Вардана Атояна, проделанная работа внесла вклад в усилия международного экспертного сообщества по борьбе с нынешней пандемией, которая потрясает мир. «Я убежден, что работу, проводимую в этом направлении, следует продолжать, и в будущем мы также должны участвовать в таких международных процессах высокого уровня в области аналитических центров, которые, по крайней мере, мы всегда старались делать с момента создания нашего центра. Я думаю, что можно постепенно достичь более ощутимых и значимых результатов, добиться признания и международного авторитета в сообществе мозговых центров », - заключил заместитель директора центра.