Դիտումների քանակ՝ 1531
ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանը ս.թ. ապրիլի 23-ին մասնակցել է Արտաքին և պաշտպանական անվտանգության խորհրդի (ՌԴ) կողմից կազմակերպված՝ «Ինչու համավարակը այդքան արագ վերաձևեց աշխարհը» խորագրով վեբինարին:
Միջոցառմանմասին asue.am-ի հետ զրույցում Վարդան Աթոյանը նշեց, որ քննարկման հիմնական բանախոսներն էին Արտաքին և պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի (СВОП) նախագահության նախագահ, «Ռուսաստանը գլոբալ քաղաքականությունում» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ֆյոդր Լուկյանովը, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, ՌԴ գիտությունների ակադեմիայի Փիլիսոփայության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, Յելի համալսարանի ավագ դասախոս Բորիս Կապուստինը, ռուսաստանցի գրող և գրականագետ Եվգենի Վոդոլազկինը և փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի քաղաքական հոգեբանության և սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ Ելենա Շեստոպալը:
«Այսօր ամբողջ աշխարհում փորձագիտական հանրույթի ուշադրության կենտրոնում է գտնվում համավարակի հետևանքով ստեղծված տագնապալի իրավիճակը, դրա կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հետևանքները, մասնավորապես մարդու, հասարակության, պետության, միջազգային կառույցների և տարբեր ինստիտուների վրա: Այդ առումով այս վեբինարը բացառություն չէր: Քննարկման հիմնական առանցքը հետհամավարակյան աշխարհի հնարավոր սցենարներն էին և դրանց հումանիտար, մշակութային, քաղաքակրթական և աշխարհաքաղաքական հետևանքները: Բանախոսների ելույթներից հետո հնչեցին հարցեր, ծավալվեց քննարկում, տեղի ունեցավ կարծիքների և մտքերի փոխանակում: Շնորհակալ եմ կազմակերպիչներին նման քննարկում կազմակերպելու և ինձ հրավիրելու համար: Անշուշտ, վեբինարին մասնակցությունը անչափ օգտակար էր և աշխարհում ծավալվող քննարկումներին հաղորդակից լինելու շատ լավ հնարավորություն», - մանրամասնեց մեր գործընկերը:

Вардан Атоян, заместитель директора-старший эксперт исследовательского центра «Амберд», доктор политических наук 23 апреля 2020 года принял участие в вебинаре, организованном Советом по внешней политике и политике безопасности (Россия), на тему «Почему пандемия так быстро изменила мир».
В беседе с asue.am Вардан Атоян рассказал, что основными докладчиками на встрече были Федор Лукьянов, председатель Совета по внешней и оборонной политике (СВОП), Федор Лукьянов, главный редактор журнала «Россия в глобальной политике», доктор философских наук и старший научный сотрудник Российской академии наук, Борис Капустин, старший преподаватель Иельского университета, Евгений Водолазкин, российский писатель и литературовед, доктор философских наук, Елена Шестопал, заведующая кафедрой политической психологии и социологии МГУ им. М.В. Ломоносова.
«Сегодня в центре внимания экспертного общества во всем мире находится тревожная ситуация, созданная из-за пандемии, ее краткосрочные и долгосрочные последствия, в частности для общества, государства, международных структур и различных институтов.И в этом смыслевебинар не исключение. Основное внимание в дискуссии было уделено возможным сценариям мира после пандемии и их гуманитарным, культурным, цивилизационным и геополитическим последствиям. После выступлений докладчиков были заданы вопросы, состоялась дискуссия, обменялись мнениями и мыслями. Я благодарю организаторов за такую дискуссии и приглашение. Конечно, участие в вебинаре было очень полезным и очень хорошей возможностью пообщаться», - сказал наш коллега.