Դիտումների քանակ՝ 2027
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանը ս.թ. ապրիլի 7-ին մասնակցել է Փենսիլվանիայի համալսարանի TTCSP-ի կողմից կազմակերպված առցանց գլոբալ համաժողովին:
Համաժողովի մասին asue.am-ի հետ զրույցում Վ. Աթոյանը նշեց, որ հրավիրվել է իմասնակցելու «COVID-19 Global Think Tank Townhall» համաժողովին, որը նվիրված էր COVID-19 համավարակի դեմ պայքարի գործում ուղեղային կենտրոնների դերակատարությանը և ստեղծված իրավիճակում որոշում կայացնողների ուուղեղային կենտրոնների առջև ծառացած մարտահրավերների քննարկմանը: «Խնդիր էր դրված փոխանակվել փորձով և ուրվագծել ռազմավարական տեսլական՝ ճգնաժամային կառավարման, արտակարգ պայմաններում որոշումների կայացման, ֆոնդահայթայթման, հաղորդակցության ապահովման, քաղաքականության հետազոտության և խորհրդատվության տրամադրման հարցերում: Համաժողովի նպատակն էր համախմբել և աջակցել աշխարհի ուղեղային կենտրոններին, որպեսզի վերջիններս կարողանան համավարակի պայմաններում առավել արդյունավետ իրականացնել քաղաքականություն մշակողներին և հանրությանը՝ փաստերի և փորձագիտության վրա հիմնված տեղեկատվությամբ ապահովելու իրենց գործառույթը»,- մանրամասնեց մեր գործընկերը:
«Համաժողովին մասնակցել են աշխարհի շուրջ 70 երկրից ավելի քան 300 ուղեղային կենտրոնների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ: Բացման խոսքով հանդես են եկել Փենսիլվանիայի համալսարանի TTCSP-ի տնօրեն, դոկտոր Ջեյմս Մաքգանը (James McGann),Բրուքինգսի ինստիտուտի(Brookings Institution) նախագահ, գեներալ Ջոն Ալենը (John Allen) և «Ժառանգություն» հիմնադրամի (Heritage foundation) նախագահ, դոկտոր Քեյ Քոլ Ջեյմսը (Kay Coles James), որոնց հետ, ի դեպ, առիթ եմ ունեցել ծանոթանալ դեռ 2018 թ.՝ Բրուքինգսի ինստիտուտում կայացած ուղեղային կենտրոնների գլոբալ վարկանիշավորման զեկույցին նվիրված համաժողովում: Այնուհետև, տեղի ունեցան թեմատիկ պանելային քննարկումներ, որոնց ընթացքում աշխարհ իառաջատար ուղեղային կենտրոնների ղեկավարները ներկայացնում էին ստեղծված իրավիճակում իրենց ռազմավարություններն և մասնակիցների հետ կիսվում փորձով»,- ասաց Վարդան Աթոյանւ: Նրա խոսքով, ելույթների ընթացքում բարձրացվում էին հարցեր, տեղի էր ունենում քննարկում: «Հավելեմ, որ «Ամբերդ»-ի մասնակցությունը այս համաժողովին անչափ կարևոր էր, քանի որ միջոցառումը ներկայացուցչական էր և առիթ էր ոչ միայն մասնակցելու,այլև՝ընդլայնելու փորձագիտական կապերը և մեծացնելու մեր կենտրոնի ճանաչվածությունն ուղեղային կենտրոնների գլոբալ համայնքում»,- ասաց Վարդան Աթոյանը:

Заместитель директора-старший эксперт исследовательского центра "Амберд", доктор политических наук Вардан Атоян,  7 апреля с.г. принял участие в глобальной онлайн-конференции, организованной TTCSP Университета Пенсильвании.
В беседе о конференции с asue.am В. Атоян отметил, что его пригласили принять участие в конференции «COVID-19 Global Think Tank Townhall», посвященной роли мозговых центров в борьбе с COVID-19, а также обсудить проблемы, стоящие перед центрами принятия решений в сложившейся ситуации. «Была поставлена задача, обменяться опытом и наметить стратегическое видение кризисного управления, принятия чрезвычайных решений, сбора средств, коммуникаций, политических исследований и консалтинга. Цель конференции состояла в том, чтобы объединить и поддержать мировые мозговые центры, чтобы они могли более эффективно реализовывать сою функцию обеспечения информацией, основанную на фактах и экспертизе», - сказал наш коллега.
«В конференции приняли участие представители более 300 мозговых центров из примерно 70 стран мира. С приветственным словом выступили: доктор Джеймс МакГанн, директор TTCSP Пенсильванского университета, президент Института Брукингса, генерал Джон Аллен, президент Института Брукингса, и доктор Кей Коул Джеймс, президент Фонда наследия, с которым, кстати, я имел возможность познакомиться в 2018 году на конференции, посвященной докладу о глобальном рейтинге мозговых центров в Брукингском институте. Затем состоялись тематические панельные дискуссии, в ходе которых лидеры ведущих аналитических центров мира представили свои стратегии в текущей ситуации и поделились своим опытом с участниками»,-сказал Вардан Атоян.
По его словам, во время выступлений были подняты вопросы и состоялась дискуссия. «Я хотел бы добавить, что участие Амберда в этой конференции было очень важным, поскольку мероприятие было представительным и дало возможность не только принять участие, но и расширить экспертные знания и повысить узнаваемость нашего центра в мировом сообществе мозговых центров», - сказал Вардан Атоян.