ՀՊՏՀ մշակած մոդելային օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի հանձնաժողովում
13.05.2022
Մայիսի 12-ին ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ՀՊՏՀ-ի ներկայացրած «Լեռնահանքային արդյունաբերության գործունեության ազդեցության գնահատումը ազդակիր (շրջակա) համայնքների բնակչության առողջության վրա» մոդելային օրենքի նախագիծը միաձայն քվեարկությամբ և առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է։ Նախագծի մշակմանը ներգրավված են եղել ՀՊՏՀ դասախոսներ՝ տ․գ․թ․, դոցենտ Ֆրիդա Բահարյանը և տ․գ․թ․, ասիստենտ Նադեժդա Աֆյանը։ Այս մասին asue.am-ին հայտնեց նախագծի ղեկավար, ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում, որն ԱՊՀ երկրների համար մշակում և ընդունում է տարբեր մոդելային օրենքներ, ՀՊՏՀ-ի ներկայացրած մոդելային օրենքի հայտը հավանության էր արժանացել։
Միքայել Մելքումյանը նշեց, որ մինչ սույն նիստը՝ մարտի 24-ին, ՀՊՏՀ-ում օրենքի նախագծի շուրջ տեղի է ունեցել գիտագործնական սեմինար՝ ԱԺ պատգամավորների, փորձագետների, մասնագետների, ինչպես նաև ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական ասամբլեայի խորհրդի քարտուղարության փորձագիտական-վերլուծական վարչության խորհրդատու  Նատալյա Ամբուրցևայի մասնակցությամբ։ «Այս քննարկման արդյունքում ևս եղել էին որոշ առաջարկներ, որոնք ներառել էինք մեր նախագծում, և արդյունքում մեր ներկայացրած նախագիծն ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ։ Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ կընդունվի հոկտեմբերին, որից հետո նախագիծը կուղարկվի ԱՊՀ բոլոր երկրներին։ Սա համարում եմ մեր աշխատանքի գլխավոր ձեռքբերումը»,- ասաց Միքայել Մելքումյանը։

Проект модельного закона, разработанного АГЭУ, принят в первом чтении Комиссией Межпарламентской ассамблеи государств-участников СНГ
12 мая на заседании постоянной комиссии по вопросам сельского хозяйства и экологии Межпарламентской ассамблеи государств-участников СНГ в первом чтении единогласно принят проект модельного закона “Оценка воздействия горнодобывающей промышленности на здоровье населения окружающих общин”, разработанного АГЭУ. В разработке проекта модельного закона принимали участие преподаватели АГЭУ: к.э.н., доцент Фрида Баарян и к.э.н., ассистент Надежда Афян. Об этом asue.am сообщил руководитель проекта, заведующий кафедрой микроэкономики АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Микаел Мелкумян.
Напомним, что постоянная комиссия по вопросам сельского хозяйства и экологии Межпарламентской ассамблеи государств-участников СНГ, которая разрабатывает и принимает модельные законы для стран СНГ, ранее одобрила поданную Армянским государственным экономическим университетом заявку модельного закона “Оценка воздействия горнодобывающей промышленности на здоровье населения окружающих общин”.
Как отметил Микаел Мелкумян, до заседания, состоявшегося 12 мая, еще 24 марта в АГЭУ был проведен научно-практический семинар, посвященный обсуждению проекта модельного закона, в котором приняли участие депутаты НС, эксперты, специалисты, а также консультант экспертно-аналитического департамента секретариата совета Межпарламентской ассамблеи государств-участников СНГ Наталья Амбурцева. «В ходе обсуждения прозвучали предложения, которые были включены в проект модельного закона, в результате чего проект был единогласно принят в ходе первого чтения. Проект закона будет окончательно принят в ходе второго чтения в октябре, после чего будет разослан всем странам-участникам СНГ. Это я считаю нашим главным достижением», - отметил Микаел Мелкумян.