Եզրափակվեցին առկա կրթաձևի ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունները. ամփոփում է ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտորը
Դիտումների քանակ՝ 2411
Առկա համակարգի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ավարտական աշխատանքների (ավարտական աշխատանքներ և մագիստրոսական թեզեր) պաշտպանությունները ՀՊՏՀ-ում այսօր ավարտվեցին: Ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը կշարունակվի հեռակա բակալավրիատի 5-րդ կուրսերի ավարտական աշխատանքների պաշտպանությամբ և կեզրափակվի հունիսի 20-ին:
Առկա կրթաձևի ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ամփոփեց ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Դիանա Գալոյանը:
Ընդհանուր առմամբ գործընթացը բավարար գնահատելով՝ պրոռեկտորը նշեց, որ անձամբ է ներկա գտնվել մի քանի մասնագիտությունների պաշտպանություններին և դրական տպավորություն է ստացել: Դիանա Գալոյանն արձանագրեց նաև գործընթացում ի հայտ եկած թերությունները, որոնք, իր խոսքով, առաջիկայում կշտկվեն:
«Ավարտողների զգալի մասը հանդես եկավ ուշագրավ շնորհանդեսներով, գրագետ ներկայացավ, հանձնաժողովի անդամներն էլ հիմնականում լավ կարծիքներ էին հայտնում: Իհարկե, սա չի նշանակում, որ չկային թերություններ, սակայն նշենք, որ դրանք ավելի շատ համակարգային էին: Կարծում եմ, որ ավարտական աշխատանքների և մագիստրոսական թեզերի համար ներկայացվող պահանջները պետք է համապատասխանեն եվրոպական չափանիշներին և կառուցվածքին: Խիստ անհրաժեշտ եմ համարում նաև գրագողության դեպքերի բացառումը, ԱԺ-ում էլ այս հարցն ուշադրության կենտրոնում է: Խնդիր կա նաև գրախոսությունների հետ կապված. դրանցում արված դիտողությունները մակերեսային են, ավելի շատ տեխնիկական բնույթի, ոչ բովանդակային: Արդեն նոր ուսումնական տարվանից այս ուղղություններով աշխատանք կկատարվի»,-ասաց պրոռեկտոր Դիանա Գալոյանը:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինն ապրիլից սկսած անդրադարձել է առկա բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ավարտական աշխատանքների պաշտպանություններին, ներկայացրել հանձնաժողովի նախագահների կարծիքները, շրջանավարտների խոսքը:

Сегодня в АГЭУ закончились защиты выпускных работ (дипломные и магистерские работы) бакалавриата и магистратуры очной системы. Итоговый аттестационный процесс будет продолжен защитой выпускных работ 5-го курса заочного бакалавриата и завершится 20-го июня. Проректор по учебным работам Диана Галоян обобщила итоговый аттестационный процесс очного бакалавриата в беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ.
В общем, удовлетворительно оценив процесс, проректор отметила, что лично присутствовала на защитах некоторых специальностей и получила положительные впечатления. Диана Галоян указала также, что в процессе были явные недостатки, которые по ее словам будут исправлены.
«Значительная часть выпускников выступили с интересными презентациями, выступили надлежащим образом, а члены комиссии в основном выразили положительные мнения, конечно, это не означает, что не было недостатков, однако отметим, что они были в основном системные.
Я думаю, что требования, представляемые для выпускных и магистерских работ должны соответствовать европейским стандартам и структуре. Считаю крайне необходимым исключение случаев плагиата, в НС этот вопрос находится в центре внимания. Есть задача также, связанная с рецензиями, замечания, указанные в них являются поверхностными, носят технический характер, нежели содержательный. Уже с нового учебного года по этим направлениям будут проведены работы»- сказала проректор Диана Галоян.
Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ с апреля месяца освещал защиту выпускных работ очного бакалавриата и магистратуры, представлял мнения председателей комиссий, слово выпускников.