ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ավագ փորձագետը մասնակցել է միջազգային գիտաժողովի
Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան համալսարանում մայիսի 28-ին տեղի է ունեցել Եվրասիայի գյուղատնտեսության, պարենային անվտանգության և պարենավորման 4-րդ ամենամյա միջազգային գիտաժողովը՝ նվիրված Պարենային քաղաքականության միջազգային գիտահետազոտական ինստիտուտի (IFPRI, Վաշինգտոն) «2019 թվականի գլոբալ պարենային քաղաքականությունը» զեկույցին: Գիտաժողովին հրավիրվել է ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ավագ փորձագետ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանը, ով հանդես է եկել զեկուցմամբ:
Համաշխարհային բանկի, Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան համալսարանի Պարենային քաղաքականության եվրասիական կենտրոնի, Պարենային քաղաքականության միջազգային գիտահետազոտական ինստիտուտի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի գիտնականների մասնակցությամբ քննարկվել է «2019 թվականի գլոբալ պարենային քաղաքականությունը» զեկույցը, բազմակողմանիորեն ներկայացվել են գյուղական տարածքների ռեվիտալիզացիայի, աղքատության հաղթահարման, զբաղվածության մակարդակի բարձրացման, կանանց կենցաղի և աշխատանքային պայմանների բարելավման հիմնախնդիրները:
Սամվել Ավետիսյանի հաղորդմամբ՝ գիտաժողովում առանձնակի ուշադրություն է դարձվել գյուղական շրջանների ռեվիտալիզացիայի առավել նորամուծական և ներառական ծրագրերին: ՀՊՏՀ գիտնականը անդրադարձել է ՀՀ գյուղական համայնքներում ոչ գյուղատնտեսական զբաղվածության, հատկապես` ագրովերամշակման և գյուղական զբոսաշրջության զարգացման փորձին:
«Առավել մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել ռեկրեացիոն հարուստ ռեսուրսներ ունեցող լեռնային գյուղերում ագրոտուրիզմի, էկոտուրիզմի, առողջարարական և արկածային զբոսաշրջության զարգացման միջոցով գյուղական բնակչության եկամուտների ավելացման, հատկապես երիտասարդների արտահոսքի կրճատման ու գյուղական կյանքի աշխուժացման հնարավորությունները, որը ցուցադրվել է նաև հետաքրքիր տեսաֆիլմով: Մասնավորապես, Գեղարքունիքի մարզի Կալավանի, Տավուշի մարզի Ենոքավանի և Վայոց ձորի մարզի Հերմոնի գյուղական զբոսաշրջության ծրագրերը գիտաժողովի մասնակիցները գնահատեցին որպես համեմատաբար փոքր ներդրումներով գյուղի ռեվիտալիզացիայի լավագույն օրինակներ: 2019 թ. հոկտեմբերին համանման միջազգային գիտաժողովի վայր է ընտրվել Երևանը, իսկ որոշ մասնակիցներ ցանկություն են հայտնել իրենց հանգիստը անցկացնել հայկական գյուղում»,-ասաց «Ամբերդի» ավագ փորձագետը:

28-го мая в Московском университете имени Ломоносова состоялась Четвертая ежегодная международная конференция по развитию сельского хозяйства, обеспечению продовольственной безопасности и полноценного питания в Евразии, посвященная “отчету о глобальной продовольственной политике – 2019” . На конференцию был приглашен ведущий эксперт исследовательского центра “Амберд” АГЭУ, д.э.н., профессор Самвел Аветисян, который выступил с докладом.
Согласно докладу, для удовлетворения растущих потребностей в трудоустройстве в сельских районах и повышения продовольственной безопасности странам Евразии необходимо укреплять роль частного сектора в экономике путем ускорения реформ, совершенствования институциональных механизмов и изучения возможностей региональной интеграции.
Как передал Самвел Аветисян, на конференции отдельное внимание было обращено инновационным программам ревитализации сельских местностей. Ученый АГЭУ обратился к несельскохозяйственной занятости в сельских общинах РА: опыту развития агропереработки и сельского туризма.
“Больший интерес возник при рассмотрении развития приключенческого, оздоровительного туризма, экотуризма, агротуризма в горных селах, имеющих богатые рекреационные ресурсы для повышения доходов сельского населения, в частности сокращении эмиграции молодежи и возможности оживления сельской жизни, которое было продемонстрировано в интересном фильме.
В частности, участники конференции оценили программы сельского туризма Калавана Гегаркуникского марза, Енокавана Тавушского марза и Эрмона марза Вайоц дзора как лучшие примеры ревитализации села сравнительно небольшими инвестициями. В октябре 2019 года международная конференция состоится в Ереване, а некоторые участники изъявили желание провести свой отдых в армянском селе”-сказал старший эксперт “Амберда”.