ՀՊՏՀ-ում մեկնարկել է «1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական դասընթացը
ՀՊՏՀ-ում փետրվարի 3-ին մեկնարկել է տվյալագիտության և արհեստական բանականության ոլորտների վերաբերյալ FAST հիմնադրամի  (Հայաստանի  գիտության  և  տեխնոլոգիաների  հիմնադրամ) դասընթացը: Վեց ամիս շարունակ դասերը կանցկացվեն ՀՊՏՀ-ում:
Ինտենսիվ նախապատրաստական դասընթացի նպատակն է նախազորակոչային տարիքի երիտասարդներին տրամադրել լրացուցիչ գիտելիքներ՝ տվյալագիտության և արհեստական բանականության ոլորտների վերաբերյալ, որպեսզի նրանք պատրաստ լինեն հետագայում ծառայության անցնելու «1991 ստորաբաժանում»-ում։
asue.am-ի հետ զրույցում FAST հիմնադրամի ավագ գիտաշխատող, տվյալագետ, նշված դասընթացի համակարգող Դավիթ Ղազարյանն ասաց, որ դասընթացին մասնակցում են 46 երիտասարդներ՝ հայաստանյան տարբեր ուսումնական հաստատություններից:
«Դասընթացը տևելու է 6 ամիս, 3 ամիսը դասավանդվելու են «Մաթեմատիկա» և «Ծրագրավորում» առարկաները, 3 ամիսը՝ «Մեքենայական ուսուցում»: Դասավանդելու են ինչպես հիմնադրամի մասնագետներ, այնպես էլ հրավիրված դասախոսներ»,-ասաց Դավիթ Ղազարյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՊՏՀ-ում հունվարի 14-ին կայացել է  «1991 ստորաբաժանման» նախապատրաստական դասընթացի թեստավորման փուլը, որին մասնակցության հայտ էին ներկայացրել ամառային զորակոչի ենթակա 17-23 տարեկան 400 երիտասարդներ:

3 февраля в АГЭУ стартовали шестимесячные подготовительные курсы FAST (Фонд армянской науки и технологии).
Целью программы является предоставление возможностей для непрерывного образования, многогранного развития и повышения профессиональных навыков для призывников в Вооруженных силах Армении. Предполагается, что будут реализованы проекты и анализы , направленные на решение как краткосрочных, так и долгосрочных проблем.
В рамках сотрудничества FAST запускает образовательную и учебную программу по науке о данных и искусственному интеллекту для молодых людей предвоенного возраста с целью подготовки их к службе в подразделении. FAST также возьмет на себя разработку учебного плана и организацию учебного процесса для воспитанников в «Подразделении 1991 года». FAST также обеспечит поддержку исследований и управления проектами деятельности подразделения.
Напомним, 14 января в АГЭУ был проведен вступительный экзамен на учебный курс «Подразделение 1991».
Около 400 юношей (17–23 лет), призванных на военную службу этим летом, подали заявку на учебный курс по науке о данных и искусственному интеллекту, организованный FAST.