Տնտեսագիտական համալսարանն ընդգրկվել է միջազգային հերթական ծրագրում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը ներգրավվել է միջազգային հերթական նախագծում՝ դառնալով «Էրազմուս+»-ի «Հետազոտությունների կառավարման և բաց գիտության կարողությունների հզորացումը Մոլդովայի և Հայաստանի բուհերում (Minerva) 2019-2022» ծրագրի մասնակից:
Ծրագիրը ներառում է հետազոտական ոլորտում տեխնիկական և բովանդակային ենթակառուցվածքների ստեղծում և հզորացում, գրագողության և ակադեմիական էթիկայի խախտումների դեմ պայքարի ծրագրի ներդրում, հետազոտությունների բազայի ստեղծում և ներդրում: Ծրագիրն իրականացվում է Մոլդովայում և Հայաստանում, հայաստանյան մասնակիցներն են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, ինչպես նաև Երևանի պետական, Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական և Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանները:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում այսօր ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ռուբեն Հայրապետյանի աշխատասենյակում տեղի ունեցավ ծրագրի մեկնարկային հանդիպումը, որին մասնակցում էին ՀՊՏՀ գիտության գծով պրոռեկտոր Տիգրան Մնացականյանը, վարչատնտեսական և կազմակերպական դեպարտամենտի տնօրեն Արամ Հովհաննիսյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին ծրագրի իրականացման բովանդակությանը և կազմակերպական խնդիրներին վերաբերող հարցեր: Առաջադրելով մի շարք կարևոր հարցեր՝ ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանն ընդգծեց, որ ՀՊՏՀ-ում վերապատրաստումների, տեխնիկական աջակցության միջոցով օգնություն է ցուցաբերվելու գիտնականներին ու հետազոտողներին, և ուրախալի է, որ այս նպատակի իրագործմանը կնպաստի նաև սույն միջազգային ծրագիրը:

Количество просмотров: 865
Армянский государственный экономический университет участвует в очередном международном проекте, став участником программы “Развитие возможностей управления исследованиями и открытой науки в вузах Молдовы и Армении (Minerva) 2019-2022».
Программа включает создание и развитие технических и содержательных инфраструктур в исследовательской области, внедрение программ по борьбе с нарушениями академической этики и плагиата, создание и внедрение исследовательской базы.
Программа осуществляется в Молдове и Армении, участники из Армении: Министерство образования и науки РА, а также Ереванский государственный, ереванский государственный университет языков и социальных наук им. Брюсова, государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци.
Сегодня в Армянском государственном экономическом университете у исполняющего обязанности ректора Рубена Айрапетяна состоялась первая встреча программы, на которой приняли участие проректор по науке АГЭУ Тигран Мнацаканян, директор административно-хозяйственного и организационного департамента Арам Оганнисян, начальник отдела обеспечения качества Нерсес Геворгян.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся содержания выполнения программы и организаторские задачи. Предложив ряд важных вопросов, исполняющий обязанности ректора АГЭУ Рубен Айрапетян подчеркнул, что в АГЭУ посредством переподготовок и технического содействия будет оказана помощь исследователям и ученым, и радует, что для осуществления этой цели будет способствовать данная международная программа.