Մատաղիսի Տիկոն. ՀՊՏՀ-ական Տիգրան Մելքոնյանը մարտիրոսվեց` դառնալով աներևակայելի քաջության ու հերոսության խորհրդանիշ
12.01.2021
Դիտումների քանակ՝ 1986
Պատերազմում ազնվական հայորդու և հայրենապաշտ զինվորի մի կենդանի պատմություն հյուսեց ավագ սերժանտ, 20-ամյա Տիգրան Մելքոնյանը` ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի 1-ին կուրսի (մասնագիտությունը` վիճակագրություն) ուսանողը: Առաջին կիսամյակի ավարտից հետո` 2019թ. հունվարին զորակոչվել է բանակ, ծառայել է Մատաղիսում, այստեղ էլ մասնակից է դարձել դաժան պատերազմին` մինչև վերջին վայրկյանը կռվելով աննկուն մարտիկի պես: Տիգրանը ծնվել ու դաստիարակվել է զինվորականի ընտանիքում, մայոր Վահան Մելքոնյանի որդին է:
Տիգրանը դիրքի ավագ է եղել, հրամանատարները խելացի ու հաղթանդամ տղային վստահում էին առաջնագծի անգամ ամենաբարդ խնդիրների լուծման գործը:
Ոգու արիության, հոգատարության, ընկերասիրության համար ծառայակիցները նրան Մատաղիսի Տիկո էին ասում, անուն, որը հայտնի ու սիրելի էր թե′ զինվորներին, թե′ սպաներին:
Ինչպես asue.am-ի հետ զրույցում նշեց Տիգրանի մայրը` Նարինե Գալստյանը, որդին տղամարդկային ընդգծված բնավորության գծեր ուներ` դիմացկուն էր, ուժեղ, չտրտնջացող, միշտ ամեն ինչ լավ էր ներկայացնում, իրեն վստահված գործը կոկիկ ու անթերի էր կատարում: Տուն զանգելիս միշտ խրոխտ ձայնով ասել է, որ ամեն ինչ կարգին է, ոչ մի խնդիր ու դժվարություն չկա, թեպետ ծնողների համար հասկանալի էր, որ առաջնագծում ծառայությունն ինքնին բարդ է:
Տիգրանը ծառայակիցների հետ սեպտեմբերի 25-ին բարձրացել է դիրքեր, առավոտյան դիրքի ուղղությամբ թշնամին անօդաչու թռչող սարքերով, տանկերով ու հրետանիով գրոհ է սկսել: Ինչպես մարտական ընկերներն են պատմում` նա ընկերներին իջեցրել է դիրքերից, ինքը 6 սպաների հետ շարունակել է մարտ մղել մինչև կյանքի վերջին վայրկյանը, նահանջի հրամանն անտեսել է ու սպաներին ասել. «Ոչ մի նահանջ, դուխով կռվեք», ապա հրամանատարին «ռացիայով» հաղորդել է, որ եթե հեռվից տեսնեն` թշնամին իրեն գերի է վերցրել, թող մեջքից կրակեն… Իրավամբ, միայն անվախ ու ազնվական հայը կարող էր ընտրել գիտակցված մահը…
Տիկին Նարինեն նշեց, որ որդին անընդհատ իրեն հպարտանալու առիթներ էր ընձեռում. «Ծառայության ընթացքում Տիգրանս գնացել էր Մարտակերտ` սերժանտական դասերի և այնտեղից վերադարձել էր արդեն ավագ սերժանտի կոչումով. մեզ հետո ասաց այդ մասին, ուզում էր անակնկալ մատուցել: Իսկ հուլիսին զորամասի հրամանատարներից մենք շնորհակալական նամակ ստացանք` հայրենասեր ու կարգապահ որդի դաստիարակելու համար… »:
63 օր, 63 անքուն գիշեր Տիգրանի մայրը հույսով սպասել է զավակին` չիմանալով, որ նա հենց պատերազմի առաջին օրն իր անունը ոսկե տառերով է գրել հայ ժողովրդի մերօրյա պատմության մեջ` միանալով հանուն հայրենիքի կյանք տված անմահ հերոսներին:
Միայն հրադադարի հաստատումից հետո է հնարավոր եղել դուրս բերել Տիգրան Մելքոնյանի մարմինը…
asue.am-ի հետ զրույցի ավարտին տիկին Նարինեն ասաց. «Սիրուն է չէ՞ իմ տղան`  բոյով, հմայիչ, առնական… »: Այո, Տիգրանը, Եռաբլուրում ննջած մեր բոլոր տղաների պես կենդանի դյուցազուն է, նա ապրում է մեզ հետ, մեր կողքին, և մայրը շարունակելու է հպարտանալ իր զավակով, ինչպես միշտ…

Матагисский Тико: студент АГЭУ Тигран Мелконян погиб, став символом невообразимой доблести и героизма
Во время войны свою лепту в деле зашиты Родины внес студент первого курса факультета информатики и статистики (направление подготовки – статистика), старший сержант, 20-летний Тигран Мелконян, благородный армянин и большой патриот своей Родины. После первого семестра, в январе 2019 г. Тигран был призван в армию, воинскую службу проходил в Матагисе, где и принял бой в жестокой войне, до последнего сражаясь как истинный герой. Тигран родился и воспитывался в семье военнослужащего, является сыном майора Ваана Мелконяна.
Тигран был старшим на позиции, командиры доверяли ему решение даже самых сложных задач на передовой.
За бесстрашие духа, заботу и дружелюбие сослуживцы прозвали его Матахисским Тико, имя, которое было хорошо известно и дорого и солдатам, и офицерам.
Как отметила в беседе с asue.am мать Тиграна Нарине Галстян, у сына был ярко выраженный мужественный характер: он был выносливым, сильным, безропотным, доверенную ему работу всегда выполнял в совершенстве. Когда звонил домой родным, всегда говорил, что все в порядке, нет никаких трудностей или проблем, хотя родители прекрасно понимали, что служба на передовой сама по себе является сложным делом.
25-ого сентября Тигран вместе с сослуживцами был на позициях, утром противник начал наступление, используя танки, БПЛА и артиллерию. По словам сослуживцев, Тигран помог им спуститься с позиций, а сам вместе с 6 офицерами продолжал сражаться до последнего, ослушался приказа об отступлении, а потом по рации передал командиру, чтобы в случае пленения стреляли ему в спину… Только бесстрашный и благородный армянин мог пойти на осознанную смерть…
Мать Тиграна также отметила, что сын не раз давал ей повод для гордости. «В течение службы Тигран был в Мартакерте, прошел курс для сержантов, вернулся оттуда уже старшим сержантом. Нам потом сообщил об этом, хотел сделать сюрприз. А в июле мы получили письмо с благодарностью от командиров за воспитание патриотичного и дисциплинированного сына … ».
63 дня, 63 бессонные ночи мать Тиграна ждала сына, не зная о том, что в первый же день войны он золотыми буквами вписал свое имя в современную историю, пополнив ряды героев, пожертвовавших жизнями ради Родины.
И только после заключения перемирия стало возможным вывести тело Тиграна Мелконяна…
В конце беседы с asue.am мать Тиграна сказала: «Красивый у меня сын, правда? Высокий, симпатичный, мужественный…». Да, Тигран, так же, как все наши парни, нашедшие последнее пристанище в Ераблуре, является здравствующим богатырем, он живет с нами, рядом с нами, и мать будет всегда гордиться им…