Մեկնարկեց «Մեքենայական ուսուցում՝ տնտեսագետների համար» դասընթացը
Բանկային գործունեության կազմակերպում մասնագիտացման մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանող Անդրանիկ Սարգսյանն արդեն մի քանի տարի է՝ խորամուխ է եղել ծրագրավորման մեջ և աշխատում է առաջատար ընկերություններից մեկում: Մագիստրանտը, իր փորձը ՀՊՏՀ-ականներին փոխանցելու նպատակով, արդեն երկրորդ անգամ «Մեքենայական ուսուցում՝ տնտեսագետների համար» (Machine Learning for Economists) խորագրով դասընթաց է վարում (առաջին դասընթացը, որի արձագանքը ոգեշնչեց Անդրանիկին, անցկացվեց այս ուստարվա 1-ին կիսամյակում): Առաջին դասի բացումն այսօր ազդարարեց նախաձեռնության կազմակերպիչ և աջակից ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի աշխատաշուկայի և շրջանավարտների հետ աշխատանքի բաժնի պետ Լիլիթ Գյուլգյուլյանը: Նա կարևորեց ուսանողների ակտիվ մասնակցությունը արտալսարանային դասընթացներին, շեշտադրեց, որ մեքենայական ուսուցման մասին գիտելիքները շատ կարևոր են՝ հատկապես տնտեսագետների համար:
Մեզ հետ զրույցում երիտասարդ տնտեսագետ-ծրագրավորողն ասաց, որ նախաձեռնության նպատակն է ապագա տնտեսագետներին մեքենայական ուսուցման ընդհանուր մեթոդներին ծանոթացնելը:
«Գաղտնիք չէ, որ ծրագրավորմանը տիրապետող մասնագետներն այսօր ավելի մրցունակ են աշխատաշուկայում, բացի դրանից, մեքենայական ուսուցումը հնարավորություն է ընձեռում արագ խնդիրներ լուծել նաև տնտեսագիտության մեջ: Այս ամենը հաշվի առնելով ենք կազմակերպել այս սեմինարները, որոնք մասնակիցների մոտ ընդհանուր պատկերացում կձևավորեն մեքենայական ուսուցման վերաբերյալ»,-ասաց Անդրանիկը:
Դասընթացը բաղկացած է լինելու 6 մասից, լինելու է շաբաթական 1 հանդիպում, քննարկվելու են հետևյալ հարցերը՝ ի՞նչ է մեքենայական ուսուցումը և որո՞նք են նրա կիրառությունները, գծային ռեգրեսիայի մոդելը, գծային ռեգրեսիայի մոդելը (շարունակություն), ռեգուլյարիզացիա, մոդելների ընտրություն, դասակարգման մոդելներ, KNN մոդելը, որոշման ծառեր, լոգիստիկ ռեգրեսիայի մոդելը, նեյրոնային ցանցեր, Backpropagation ալգորիթմը:

Стартовал курс «Машинное обучение для экономистов»
Студент 2-го курса магистратуры финансового факультета Андраник Саргсян уже несколько лет углубленно занимается программированием и работает в одной из ведущих компаний. Магистрант, с целью передачи своего опыта уже во второй раз ведет курс по теме: «Машинное обучение для экономистов» (Machine Learning for Economists).
Первое занятие сегодня открыла организатор, заведующая отделом рынка труда и работы с выпускниками департамента внешних связей АГЭУ Лилит Гюлгюлян. Она призвала студентов к активному участию во внеаудиторных занятиях, и сакцентировала на том, что знания о машинном обучении очень важны, в особенности для экономистов.
В беседе с нами молодой экономист - программист сказал, что целью инициативы является ознакомление с общими методами машинного обучения будущих специалистов.
«Не секрет, что специалисты, владеющие программированием, сегодня являются более конкурентоспособными специалистами сегодня на рынке труда, кроме этого, машинное обучение предоставляет возможность решать задачи быстро и в экономике. Учитывая все это, мы организовали эти семинары, которые сформируют у участников общее представление о машинном обучении»- сказал Андраник.
Курсы состоят из 6 частей, будет встреча раз в неделю, будут обсуждены следующие вопросы: Что такое машинное обучение и каково его применение? Модель линейной регрессии, регуляризация, выбор моделей, модели классификации, модель KNN, дерево решений, модель логистической регрессии, нейронные сети, алгоритм Backpropagation.