«Վերապատրաստման շաբաթն» ամփոփվեց միջմշակութային և միջկրթական հագեցած հաղորդակցությամբ
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Վերապատրաստման շաբաթը» այսօր հատեց եզրագիծը: Ապրիլի 9-12-ը մեր համալսարանում էին «էրազմուս+» ծրագրի գործընկեր 7 համալսարանների (5 երկրից՝ Բուլղարիա, Ռումինիա, Խորվաթիա, Լեհաստան, Միացյալ Թագավորություն) դասախոսներ ու աշխատակիցներ, որոնք ՀՊՏՀ-ականների համար դասախոսեցին, մասնագիտական քննարկումներ վարեցին, ինչպես նաև ծանոթացան ՀՊՏՀ գործունեության հիմնական ուղղություններին, միջազգային ծրագրերին, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատանքներին:
Այսօր՝ աշխատանքային վերջին օրը, օտարերկրացի հյուրերի համար Հայաստանի ու հայերի մասին «Ինչո՞ւ Հայաստան» խորագրով ուշագրավ զեկուցում ներկայացրեց DAAD երևանյան գրասենյակի գերմանացի աշխատակից, Երևանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի դասախոս Անգելա Ներենցը: Նա նշեց, որ որոշակի ժամանակ է՝ ինչ աշխատում է Հայաստանում և հասցրել է սիրել մեր երկիրն ու ժողովրդին, ծանոթանալ նրանց պատմությանը, մշակույթին ու սովորություններին:
Աշխատանքային օրն ամփոփվեց համատեղ քննարկմամբ, արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Պարույր Ջանգուլյանն ու արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը լսեցին ու գրառեցին հյուրերի կարծիքներն ու առաջարկությունները՝ միջոցառման բովանդակային ու կազմակերպական հարցերի, ՀՊՏՀ ուսումնական գործընթացի, ուսանողների և, առհասարակ, Հայաստանի մասին: Ներկայացնելով իրենց տպավորությունները՝ բոլորը հիացմունքի ու երախտիքի խոսքեր հայտնեցին ՀՊՏՀ միջազգային կապերը համակարգող թիմին, ապա ասացին, որ իրենց վրա մեծ տպավորություն են գործել ուսումնատենչ, լայնախոհ ու մոտիվացված ուսանողները, հյուրընկալ ու պատրաստակամ ժողովուրդը, Հայաստանի չքնաղ բնությունն ու արևային կլիման: «Վերապատրաստման շաբաթի» մասնակիցները շեշտադրեցին, որ սա փորձի փոխանակության ու բուհերի միջազգայնացումն ընդլայնող եզակի հնարավորություն էր:
Արտասահմանյան համալսարանների ներկայացուցիչներին մասնակցության հավաստագրեր հանձնեց Պարույր Ջանգուլյանը, շնորհակալություն հայտնեց արդյունավետ գործակցության համար, ապա նոր հանդիպումների ակնկալիքով բարի ճանապարհ մաղթեց:
Միջոցառման կազմակերպական աշխատանքներին աջակցելու համար հավաստագրեր ստացան  նաև ուսանողներ, «Էրազմուս+» ծրագրով արտերկրում ուսանած Թամարա Գյոզալյանը, Սոնա Աղաբաբյանը, Դավիթ Մինասյանը, Գոռ Հարությունյանը, Լիանա Շահբազյանը, Կարեն Օրդյանը, Մանե Բաբայանը:
«Վերապատրաստման շաբաթը» միջազգային նշանակալի իրադարձություն էր, նախաձեռնություն, որն ապահովեց մասնագիտական-կրթական ու մշակութային բացառիկ հաղորդակցություն:

Количество просмотров: 766
По инициативе отдела внешних связей АГЭУ организованная "Неделя переподготовки" сегодня завершилась. С 9-12 апреля наш университет посетили преподаватели и сотрудники 7 университетов - партнеров (из 5 стран: Болгария, Румыния, Хорватия, Польша, Объединенное Королевство) программы "Эразмус+", которые для АГЭУ-евцев провели лекции, профессиональные дискуссии, а также познакомились с основными направлениями деятельности АГЭУ, международными программами, работами исследовательского центра "Амберд".
Сегодня в последний рабочий день, для иностранных гостей интересный доклад об Армении и армян на тему "Почему Армения" представила преподаватель Ереанского государственного института языков и социальных наук имени В.Брюсова, сотрудник ереванского офиса DAAD Ангела Неренц.Она отметила, что определенное время уже работает в Армении и уже успела полюбить нашу страну и наш народ, познакомиться с историей, культурой и традициями.
Рабочий день был завершен совместной дискуссией, директор департамента внешних связей Паруйр Джангулян и начальник отдела внешних связей Вард Гукасян выслушали и записали мнения и предложения гостей об организационных вопросах, содержании мероприятия, об учебном процессе в АГЭУ, студентах и об Армении.
Представляя свои впечатления, все высловили свое восхищение и благодарность команде, координирующей международные связи в АГЭУ, а после выразили свои наилучшие впечатления о мотивированном студенчестве, гостеприимном народе, о прекрасной природе Армении и солнечном климате.
Участники "Недели переподготовки" отметили, что это является возможностью, расширить обмен опытом и интернационализацию вузов. Представителям инностранных вузов Паруйр Джангулян вручил сертификаты участия, поблагодарил за эффективную работу, с надеждой на новые встречи и пожелал счастливого пути.
За содействие в организационных работах сертификаты получили студенты, обучавшиеся по программе "Эразмус+" Тамара Гезалян, Сона Агабабян, Давид Минасян, Гор Арутюнян, Лиана Шахбазян.
"Неделя переподготовки" стало международно-значимым мероприятием, инициативой, которая обеспечила профессионально-образовательное и культурное общение.