Տնտեսագիտական համալսարանը նախաձեռնել է ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման գործընթաց
2019 թ. լրանում է «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի Հավատարմագրման հանձնաժողովի 2015 թ. մայիսի 21-ի որոշմամբ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանին 4 տարի ժամկետով շնորհված ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման վավերականության ժամկետը, և ՀՊՏՀ-ն նախաձեռնել է ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման գործընթաց: Կազմակերպական հարցերի առնչությամբ այսօր հրավիրվեց ռեկտորատի ընդլայնված նիստ, որին մասնակցում էին ռեկտորատի անդամներ, ամբիոնների վարիչներ և ստորաբաժանումների ղեկավարներ:
Ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը, բացելով ռեկտորատի ընդլայնված նիստը, նախ ներկայացրեց համալսարանի երկու նորանշանակ անդամներին՝ ֆինանսական տնօրեն Մհեր Փարվանյանին և արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Պարույր Ջանգուլյանին՝ հորդորելով կոլեկտիվին գործընկերային փոխգործակցության դրական մթնոլորտում համագործակցել նրանց հետ: «Մհեր Փարվանյանը, Պարույր Ջանգուլյանը, երկուսն էլ մեր ընդհանուր գործին, նպատակներին և գաղափարներին նվիրված մարդիկ են, ուստի առաջարկում եմ սերտ համագործակցել և աջակցել միմյանց»,- ասաց Ռուբեն Հայրապետյանը:
Այնուհետև համալսարանի ղեկավարը նշեց, որ ՀՊՏՀ կողմից նախաձեռնված հավատարմագրումը համալսարանի առաջիկա ամենակարևոր գործընթացներից է և դրանում պետք է իրենց ակտիվ և պատասխանատու ներգրավվածությունն ունենան բոլոր ստորաբաժանումները:
Որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը ներկայացրեց աշխատանքների ընթացը, նշեց, որ այն ունի երկու հիմնական բաղադրիչ՝ որակի ներքին ապահովում, ներառյալ՝ ինքնավերլուծություն և ապա ներկայացում արտաքին գնահատման: Ներսես Գևորգյանը հանգամանալից ներկայացրեց ակնկալվող աշխատանքների բնույթը, առաջարկեց ակտիվորեն ներգրավվել գործընթացում:
Ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը ներկայացրեց անվանական կրթաթոշակի արժանացած ուսանողների մասին մանդատային հանձնաժողովի որոշումը, որը հաստատվեց: Ցանկին կարող եք ծանոթանալ մեր հետևյալ հրապարակումից:
Համալսարանի ղեկավարը, ի թիվս այլ հարցերի, ևս մեկ անգամ անդրադարձավ դասապրոցեսի արդյունավետ կազմակերպման գործին՝ կրկին հորդորելով իսպառ բացառել թելադրությունների մեթոդով անցկացվող դասախոսությունները և պատշաճ ձևով ուսանողների մատուցել անհրաժեշտ ուսումնական նյութը: «Մեր վերջնական նպատակն այն է, որ ուսանողները ստանան բարձր որակի կրթական ծառայություն, և մենք մեր այս նպատակին հասնելու ենք: Բոլոր դասախոսները պետք է աջակցեն այս գործընթացին և թույլ չտան որևէ խախտում»,- ասաց Ռուբեն Հայրապետյանը:

В 2019г. истекает срок действия институциональной аккредитации Армянского государственного экономического университета, которая была предоставлена на 4 года решением комиссии по аккредитации фонда "Национальный центр обеспечения качества образования" от 21-го мая 2015 года и в АГЭУ начался процесс институциональной аккредитации. Сегодня состоялось расширенное заседание ректората по организационным вопросам, на котором принимали участие члены ректората, заведующие кафедрами и руководители структурных подразделений.
Исполняющий обязанности ректора Рубен Айрапетян открыв расширенное заседание, представил новых членов: финансового директора Мгера Парваняна и директора департамента внешних связей Паруйра Джангуляна, призвав коллектив сотрудничать в положительной атмосфере с ними. "И Мгер Парванян, и Паруйр Джангулян являются преданными общему делу, целям и идеям, поэтому и предлагаю тесно сотрудничать и содействовать друг другу"-сказал Рубен Айрапетян.
После чего руководитель вуза отметил, что аккредитация университета является важнейшим процессом и в этом процессе необходимо активное участие всех структур АГЭУ.
Начальник отдела обеспечения качества Нерсес Геворгян представил состояние проводимых работ, отметил, что они имеют два основных компонента: внутренее обеспечение качества, которое включает самоанализ и представление внешней оценке. Нерсес Геворгян подробно представил суть ожидаемых работ, предложил активное участие в данном процессе. Проректор по учебно-методическим работам Паруйр Калантарян представил решение мандатной комиссии о предоставлении именных стипендий, которое было утверждено. Со списком можно ознакомиться в следующей публикации.
Руководитель вуза в числе других вопросов обратился снова к вопросу эффективной организации учебного процесса, призвав еще раз исключить лекции под диктовку и надлежащим образом представлять учебные материалы студентам: "Нашей конечной целью является то, чтобы наши студенты получили образовательные услуги высокого качества и мы обязательно достигнем нашей цели". Все преподаватели должны содействовать данному процессу и не позволить нарушений"- сказал Рубен Айрапетян