Եղեգնաձորի մասնաճյուղի ներկայացուցիչը դասախոսել է գերմանական համալսարանում և մասնակցել «Հայկական երեկո» ազգային միջոցառման
Դիտումների քանակ՝ 1511
ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի դոցենտ, տ.գ.թ. Գարիկ Սիրոյանը «Էրազմուս+» ծրագրով ապրիլի 29-ից մայիսի 3-ը գտնվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Ցվիկաոյի կիրառական գիտությունների համալսարանում և տնտեսագիտության ֆակուլտետում հանդես եկել «Միգրացիան ու մարդկային կապիտալի վերարտադրությունը» թեմայով դասախոսությամբ:
Այցի արդյունքների մասին Գարիկ Սիրոյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին մանրամասներ է ներկայացրել:
Գերմանական համալսարանում ՀՊՏՀ ներկայացուցիչը ուսանողների համար պարզաբանել է միգրացիայի՝ որպես սոցիալական, տնտեսական, ժողովրդագրական և հումանիտար երևույթը, պատճառների, դրա հետևանքների և մարդկային ու սոցիալական կապիտալի վերարտադրության գործում դրա ազդեցությանն առնչվող հարցեր:
«Դասախոսությունների ժամանակ ներկայացվեցին միգրացիոն հոսքերի էվոլյուցիոն զարգացումները և ժամանակակից առանձնահատկությունները՝ տեսական մոտեցումների և էմպիրիկ հետազոտությունների համադրությամբ: Գերմանական կրթական համակարգին, դասավանդման մեթոդներին և եղանակներին ավելի խորը ծանոթանալու համար, որպես ազատ ունկնդիր, ներկա եմ գտնվել տեղացի և օտարերկրյա ուսանողների համար անցկացվող մի շարք դասախոսությունների»,- ասաց Գարիկ Սիրոյանը:
Դասախոսություններից և դասապրոցեսին մասնակցելուց զատ, ՀՊՏՀ պատվիրակը հանդիպումներ է ունեցել տնտեսագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական և ղեկավար անձնակազմի հետ, քննարկել համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները ինչպես հետազոտական և դասախոսների մասնագիտական զարգացման, այնպես էլ երկու ուսումնական հաստատությունների միջև՝ հիմվելով «Էրազմուս+» և այլ ծրագրի շրջանակներում արձանագրած հաջող փորձի վրա: Տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Մատիաս Ռիխտերի և պրոֆեսոր Քրիստիան Շումանի հետ դիտարկվել են համատեղ մագիստրոսական ծրագիր հիմնելու կամ հեռահար ուսուցման հատուկ ծրագիր իրականացնելու ուղիները:
Այցը հարստացել է ազգային մշակութային միջոցառմամբ: Մասնավորապես, նույն համալսարանում «Էրազմուս+»-ով սովորող ՀՊՏՀ տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանող Սուրեն Մինասյանի, ֆինանսական ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողուհիներ Լիլիա Մնացականյանի և Սյուզի Վանոյանի, 2-րդ կուրսեցի Արփինե Մաթևոսյանի, հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանող Հայկ Քալանթարյանի կողմից ապրիլի 30-ին կազմակերպվել է  «Հայկական երեկո»: Միջոցառմանը հատուկ հրավերով մասնակցել են բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմի անդամներ, վարչական աշխատակիցներ, ուսանողներ, Ցվիկաոյի բնակիչներ, հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ, Հայաստանից ու տարբեր երկրներից ժամանած Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայության (DAAD) շրջանավարտների համաժողովի մասնակիցներ:
ՀՊՏՀ-ականները հյուրերին են ներկայացրել հայկական մշակույթը, հայ ժողովրդի պատմությունը, խոհանոցը, ազգային երգ ու պարի ուղեկցությամբ հյուրասիրել հայկական ավանդական ուտեստներ և անուշեղեն: Գարիկ Սիրոյանը աջակցել է միջոցառման պատշաճ կազմակերպմանը: «Հայկական երեկո» նախաձեռնությունը լայն արձագանք է ստացել և լուսաբանվել գերմանական մամուլում և համալսարանի պաշտոնական կայքում:
Հիշեցնենք, որ «Էրազմուս+» ծրագիրը մեր բուհում համակարգում է արտաքին կապերի դեպարտամենտի միջազգային կապերի բաժինը:

Доцент Егегнадзорского филиала АГЭУ, к.э.н. Гарик Сироян в рамках программы «Эразмус +» с 29 апреля по 3-е мая находился в университете прикладных наук Цвикао Федеративной Республики Германии и на экономическом факультете провел лекцию по теме: «Миграция и воспроизводство человеческого капитала».
О результате своего визита Гарик Сироян представил подробности отделу информации и связей с общественностью АГЭУ. Представитель АГЭУ в немецком университете представил сущность эмиграции, как социального, экономического, демократического и гуманитарного явления, вопросы, связанные с ее влиянием на воспроизводство человеческого и социального капитала. «Во время лекций были рассмотрены все ключевые вопросы, относящиеся к миграции, миграционным потокам. Для ознакомления с немецкой образовательной системой, методам преподавания, я в качестве вольного слушателя присутствовал на занятиях, организованных для иностранных студентов»- сказал Гарик Сироян.
Кроме лекций и участия на занятиях преподаватель АГЭУ встретился с представителями профессорско-преподавательского и руководящего состава университета, обсудил возможности расширения дальнейшего сотрудничества, основываясь на удачном опыте в рамках программы «Эразмус +».
С деканом экономического факультета, профессором Матиасом Рихтером и профессором Кристиной Шуман рассмотрели пути основания и осуществления совместных магистерских программ и дистанционных программ специального обучения.
Визит был продолжен культурным мероприятием. В частности со студентами, проходящими обучение в данном университете по программе «Эразмус +”: Суреном Минасяном, Лилией Мнацаканян и Сюзи Ваноян, Арпине Матевосян, Айком Калантаряном 30-го апреля организовали «Армянский вечер». По специальному приглашению на мероприятии приняли участие члены профессорско-преподавательского состава университета, административные сотрудники, студенты, представители армянской общины, участники совещания выпускников немецкой службы академического обмена (DAAD).
АГЭУ-евцы представили гостям армянскую культуру, историю армянского народа, кухню, традиционные блюда. Гарик Сироян оказал содействие в должной организации мероприятия, которое получило широкий отклик в немецкой прессе и на официальном сайте университета.
Напомним, что программу «Эразмус +» в нашем вузе координирует отдел международных связей департамента внешних связей АГЭУ.