Շուրջ մեկ տարի տևած բանակցությունների արդյունքում ՀՊՏՀ-ի և Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի համաշխարհային տնտեսագիտության և քաղաքագիտության ինստիտուտի միջև օրերս համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել:
Այս մասին տեղեկացնում են ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի միջազգային կապերի բաժնից՝ նշելով, որ հուշագիրը ստորագրվել է «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վարդան Աթոյանի կողմից նախաձեռնված և դեռևս 2018 թվականից ընթացող բանակցությունների արդյունքում: Հուշագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել ակադեմիական փոխանակումներ, համատեղ հետազոտություններ և նախագծեր, ինչպես նաև կազմակերպել համատեղ գիտական միջոցառումներ։ Իր հերթին ք.գ.դ. Վարդան Աթոյանն իր երախտագիտությունն է հայտնում ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանությանը և Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի համաշխարհային տնտեսագիտության և քաղաքագիտության ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ պրոֆեսոր Հոն Սոնին՝ համագործակցության հաստատման գործում ունեցած բազմակողմ աջակցության համար։
Նշենք, որ Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի համաշխարհային տնտեսագիտության և քաղաքագիտության ինստիտուտը իր մասնագիտացման ոլորտում (մակրոտնտեսագիտություն, միջազգային ֆինանսներ, միջազգային առևտուր, օտարերկրյա ներդրումներ, զարգացող տնտեսություններ, գլոբալ կառավարում, համաշխարհային էներգետիկա, միջազգային քաղաքատնտեսություն, և այլն) համարվում է ոչ միայն Չինաստանի, այլև աշխարհի լավագույն ու ամենաազդեցիկ հաստատություններից մեկը։ Հաստատության աշխատակազմը բաղկացած է շուրջ 130 հետազոտողից և կառուցվածքում ներառում է 11 հետազոտական բաժին, 6 հետազոտական կենտրոն, 5 խմբագրական և մի շարք վարչական գրասենյակներ: Հաստատությունն իրականացնում է նաև մագիստրոսական, դոկտորական և հետդոկտորական կրթական ու հետազոտական ծրագրեր:

В результате почти года переговоров между Институтом мировой экономики и политики китайской академии общественных наук (ИМЭП КАОН) и Армянским государственным экономическим университетом (АГЭУ), на днях был подписан меморандум о сотрудничестве.
Как нам сообщают из отдела международных связей департамента внешних связей АГЭУ, инициатива по установлению институциональных отношений между АГЭУ и ИМЭП КАОН принадлежит заместителю директора-старшему эксперту исследовательского центра АМБЕРД АГЭУ, доктору политических наук Вардану Атояну, который с 2018 года вел переговоры с китайской стороной о возможности подписания меморандума между двумя сторонами. В рамках меморандума планируются академические обмены, совместные исследования и проекты, а также различные научные мероприятия. В свою очередь д.п.н. Вардан Атоян выражает свою благодарность Посольству Китайской Народной Республики в Республики Армения и заместителю директора ИМЭП КАОН профессору Хон Сону, за всестороннее содействие в установлении сотрудничества.
Отметим, что Институт мировой экономики и политики китайской академии общественных наук в сфере своей специализации (макроэкономика, международные финансы, международная торговля, иностранные инвестиции, развивающиеся экономики, глобальное управление, мировая энергетика, международная политэкономия и т.д.) считается одной из лучших и влиятельных учреждений не только в Китае, но и во всем мире. Аппарат учреждения состоит из 130 исследователей. В структуру ИМЭП КАОН входят 11 исследовательских отделов, 6 исследовательских центров, 5 редакторских и ряд административных офисов. Учреждение осуществляет также магистерские, докторские и постдокторские образовательные и исследовательские программы.