Դիտումների քանակ՝ 1411
2020 թվականն իր եզրագիծն է հատում: Այն սկսվեց ու ավարտվում է ծանր ու դժնդակ` մարդկությանն ու Երկիր մոլորակին բերելով աղետ ու տառապանք: Հայ ժողովրդի համար այն դարձավ ծանրագույն փորձության տարի` հերոսացումներով ու կորուստներով: Բնականոն հունից դուրս եկան գրեթե բոլոր ոլորտները, այդ թվում` կաթվածահար եղավ կրթության ոլորտը, նոր մարտահրավերները ծառացան օրվա հրամայականի կարգավիճակով ու պարտադրեցին շուտափույթ լուծումներ որոնել ու գործի դնել:
Տարեսկիզբը «նշանավորվեց» թագավարակի համաճարակով, և արդեն մարտ ամսին հանրապետությունում ուսումնական գործընթացի անընդհատությունն ապահովելու նպատակով անցում կատարվեց նոր ձևաչափի` հեռավար կրթության: Կրթության որակի ապահովումն ինքնին աշխատատար և միասնական ջանքեր պահանջող գործընթաց է, իսկ նոր իրականությունը պահանջեց անհապաղ գործելակերպ` տեղեկատվական և հաղորդակցական ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: Շնորհիվ մեր համալսարանի ղեկավարության, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողության համատեղ աշխատանքի, նորաստեղծական ու հետևողական ջանքերի` մեզ հաջողվեց գործընթացը կազմակերպել և անխոչընդոտ իրականացնել, պահպանել ակադեմիական սկզբունքներն ու արժեքները: Արդյունքում և՛ բակալավրիատում, և՛ մագիստրատուրայում, և՛ ասպիրանտուրայում առկա և հեռակա կրթաձևերում ապահովվեց բնականոն ուսուցում, կիսամյակային, ինչպես նաև քննական, ամփոփիչ ատեստավորման և ընդունելության գործընթացներ:
Համավարակը մեզ ուղղակիորեն ու անողոքաբար հարվածեց. կորցրեցինք մեր թանկագին գործընկերներին, արժանավոր գիտնական-մանկավարժների, որոնք լի էին եռանդով ու գաղափարներով:
Հայ ժողովրդին պարտադրված ծանր պատերազմը մի նոր փորձություն դարձավ բոլորիս համար, մեզանից խլեց մեր լավագույն ուսանողներին, ունեցանք վիրավորներ, շատերն էլ այսօր շարունակում են ծառայել հայրենիքին: Այսօր ցավի ու սրտամաշ հույզերի մեջ փորձում ենք շարունակել ապրել, աշխատել ու նայել առաջ: Քաջ հայտնի ճշմարտություն է` միայն աշխատանքով, նվիրումով է հնարավոր շարունակել ապրել, հաղթահարել ծանր կորուստների հսկայական բեռը ու պահպանել լավատեսությունը: Այո՛, աշխատանքով բարիք ենք ստեղծում, աշխատանքի ընթացքում սփոփվում ենք, փորձում թոթափել ծանր խոհերը և փոխել իրականությունը:
Այսօր, առավել քան երբևէ, մեզ անհրաժեշտ է միասնականություն ու միակամություն` հանդուրժողաբար ու փոխօգնությամբ, առանց երկվության, առանց պառակտման:
Բուհական միջավայրը կրթության ու գիտության դարբնոց է, այստեղ է արարվում լույսը, ոգեղենությունը, և մենք` կրթության սպասավորներս, իրավունք չունենք նահանջելու, թուլանալու, ավելին` պիտի ամուր կամքով ու հաստատուն գործելաոճով դառնանք լույսի ու հույսի անդավաճան ջահակիրներ, ոգևորենք երիտասարդ սերնդին` նորովի իմաստավորելու կրթության դերը, խրախուսենք բարձրորակ, մրցունակ մասնագետ դառնալու նրանց ձգտումը:
Կասկածից վեր է, որ մեր համալսարանում բոլորն են այս սկզբունքի որդեգիրները: Մենք հավատում ենք, որ միասնաբար` մեր հրաշալի կոլեկտիվի ու պայծառ ուսանողության հետ համատեղ ու արգասաբեր աշխատանքով մասնակիցը կդառնանք մեր ժողովրդի մի նոր վերածննդի, մի նոր ժամանակաշրջանի կերտման, որում կապաքինվեն վերքերը, կհառնի հույսը, կհաղթանակի բարին ու սերը:
Սիրելի՛ գործընկերներ և ուսանողներ, թող որ նոր տարին շրջադարձային դառնա բոլորիս համար, նշանավորվի խաղաղությամբ, ստեղծագործ աշխատանքով ու համերաշխությամբ, ուսման մեջ առաջադիմությամբ ու նորանոր բարձունքների նվաճմամբ:

Обращение ректора АГЭУ Дианы Галоян
Подходит к концу 2020-ый год. Он начался тяжело и трагически, принеся человечеству и Земле страдания и катастрофы. Для армянского народа этот год стал годом тяжелейших испытаний, годом геройств и потерь. Многие сферы оказались парализованными, в том числе и сфера образования, новые реалии бросили нам вызов, необходимо было срочно искать решения проблем и незамедлительно претворять их в жизнь.
Начало года “ознаменовалось” распространением коронавирусной инфекции, и уже в марте с целью обеспечения непрерывности учебного процесса учебные заведения республики осуществили переход на новый дистанционный формат обучения. Обеспечение надлежащего уровня образования само по себе является трудоемким процессом, требующим единых и согласованных усилий, а новые реалии потребовали принятия срочных мер с использованием современных информационно-коммуникационных технологий. Благодаря совместным усилиям руководства, профессорско-преподавательского состава и студентов нашего вуза нам удалось организовать и беспрепятственно осуществить учебный процесс, следуя академическим принципам и ценностям. В результате этого и в бакалавриате, и в магистратуре, и в аспирантуре очной и заочной форм обучения были обеспечены проведение привычного учебного процесса и организация экзаменов, итоговой аттестации и приема.
Пандемия оставила свой след: мы потеряли наших дорогих коллег, уважаемых ученых и педагогов, которые еще были полны сил и идей.
Война, навязанная армянскому народу, стала новым испытанием для всех нас. Она отняла наших лучших студентов, многие получили ранения, большинство продолжают службу и сегодня. И сегодня, пытаясь унять боль и скорбь, мы пробуем жить дальше, трудиться и смотреть вперед. Известная истина, что только благодаря труду можно продолжать жить, преодолеть тяжелый груз потерь и сохранить оптимизм. Да, трудом создаются блага, в процессе трудовой деятельности мы находим утешение, пытаемся избавиться от дурных мыслей и изменить реальность.
Сегодня, как никогда прежде, нам необходимо единение и согласие, терпимость друг к другу, взаимопомощь.
Вузовская среда является кузницей образования и науки, здесь рождаются свет и духовность, и мы, служители образования, не имеем права отступать, расслабляться, более того, мы должны стать носителями света и надежды, воодушевлять молодое поколение, переосмыслить роль образования, должны помочь им стать высококлассными и конкурентоспособными специалистами.
Вне всяких сомнений, каждый человек в нашем вузе является приверженцем этого принципа. Мы верим, что совместными усилиями нашего прекрасного коллектива и чудесных студентов, своей единой и результативной работой мы внесем свой вклад в дело воскрешения нашего народа, настанет новое время, когда заживут раны, будет свет, победят добро и любовь!
Дорогие коллеги и студенты! Пусть Новый год станет судьбоносным для всех нас, пусть он ознаменуется миром, творческим трудом и согласием, достижением новых высот и успехами в учебе!