ՌԴ Սանկտ Պետերբուրգում տեղակայված ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեայի շտաբ-գրասենյակում՝ Տավրիկյան պալատում, սույն թվականի մարտի 12-ին կայացել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեայի տնտեսության հարցերով փորձագիտական խորհրդի անդրանիկ նիստը, որին մասնակցելու է հրավիրվել նաև «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը: Նա ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեայի խորհրդի նոյեմբերի 29-ի թիվ 41 որոշմամբ, իբրև փորձագետ, ներառվել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեայի տնտեսության հարցերով փորձագիտական խորհրդի կազմում:
Այս մասին մեզ հայտնեց «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրենը՝ միաժամանակ պարզաբանելով, որ նորաստեղծ փորձագիտական խորհուրդն ունի մշտական բնույթ և ձևավորվել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեայի պրոֆիլային հանձնաժողովների գործունեության գիտական, փորձագիտական և խորհրդատվական աջակցման նպատակով: Այն իրականացնելու է տարբեր գործառույթներ, մասնավորապես ԱՊՀ երկրների տնտեսական օրենսդրության վերլուծություններ, ԱՊՀ մոդելային օրենքների մշակումներ և ԱՊՀ անդամ երկրներում դրանց տեղայնացման հնարավորությունների գնահատում, մոդելային օրենքների ընդունմանը հաջորդող ժամանակահատվածում տնտեսական և իրավական դաշտի մշտադիտարկում, կազմակերպելու է մոդելային օրենքների հանրային քննարկման հարթակներ՝ աջակցություն ցուցաբերելով նման օրենքների խորհրդարանական լսումների կազմակերպմանը: Խորհուրդը զբաղվելու է նաև ԱՊՀ անդամ երկրներում տնտեսական զարգացման համատեղ ծրագրերի և ռազմավարությունների մշակումներով:
«Միջոցառումը բավականին ներկայացուցչական է եղել: Դրան մասնակցել են ինչպես ԱՊՀ երկրներից ներգրավված փորձագետները, այնպես էլ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի գրասենյակի գլխավոր քարտուղարը, վեհաժողովում ԱՊՀ երկրների ներկայացուցչությունների ղեկավարները և ՌԴ Պետական դումայի ԱՊՀ երկրների, Եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի ղեկավարը: Թեպետ փորձագիտական խորհրդի անդրանիկ նիստը եղել է հիմնականում ճանաչողական, սակայն քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ: Փորձագիտական խորհուրդն ընդունել է 2019-2022 թթ. համար նախատեսված պլանային միջոցառումների ծրագիրը և հստակեցրել է մոդելային օրենքների մշակման ու փորձագիտական ուղեկցման հիմնական առաջնահերթությունները: Իբրև հիմնական առաջնահերթություններ դիտարկվել են տնտեսական անվտանգության բնագավառին առնչվող խնդիրները, թվային օրակարգին նպաստող իրավական դաշտի կատարելագործման հարցերը և տնտեսական զարգացման ռազմավարությունների ներդաշնակեցման խնդիրները: Փորձագիտական խորհուրդը հանդես է եկել նաև ԱՊՀ տնտեսական զարգացման նոր ռազմավարության մշակման նպատակով ամենամյա «Պետերբուրգյան միջազգային տնտեսական ֆորումի» շրջանակներում ԱՊՀ տնտեսական կոնգրես ձևավորելու և նոր ռազմավարությունը քննարկման դնելու նախաձեռնությամբ»,- ներկայացրեց Արմեն Գրիգորյանը:
Այցի շրջանակներում մեր գործընկերը Սանկտ Պետերբուրգի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և Սանկտ Պետերբուրգի պետական տնտեսագիտական համալսարանի հնարավոր համագործակցության ուղիները, ինչպես փորձագիտական խորհրդի կազմում, այնպես էլ` երկկողմանի համագործակցության ձևաչափով: Կողմերը հետաքրքրություն են ցուցաբերել ԵԱՏՄ-ում ՌԴ-ի և ՀՀ-ի անդամակցության արդյունքների համակողմանի վերլուծության և համատեղ հրապարակումների հարցերում:
Հանդիպման այլ մանրամասները և փորձագիտական խորհրդի նիստին ԱՊՀ միջխորհրդարանական ասամբլեայի գրասենյակի արձագանքը հասանելի են կազմակերպության պաշտոնական կայքում:

12 марта в штаб-квартире Межпарламентской ассамблеи СНГ, расположенной в Таврическом дворце Санкт-Петербурга, состоялось первое заседание Экспертного совета по экономическим вопросам Межпарламентской ассамблеи СНГ, на котором по приглашению принял участие директор исследовательского центра "Амберд" Армен Григорян.
Он был назначен экспертом Экспертного совета Межпарламентской ассамблеи СНГ по экономическим вопросам, решением № 41 Межпарламентской ассамблеи СНГ от 29 ноября.
Об этом нам сообщил директор исследовательского центра "Амберд", одновременно разъяснив, что новосозданный экспертный совет носит постоянный характер и сформирован с целью научного, экспертного и консультативного содействия деятельности профильных комиссий Межпарламентской ассамблей СНГ. Он будет осуществлять различные функции, в частности анализы экономических законодательств стран СНГ, разработка модельных законов СНГ и оценка возможностей их локализации в странах СНГ, мониторинг экономической и правовой базы после принятия модельных законов, будет организовывать площадки общественных дискуссий модельных законов, одновременно содействовать организации парламентских слушаний таких законов.
Совет будет заниматься также разработками совместных программ и стратегий экономического развития в странах СНГ.
"Мероприятие было весьма представительным. Принимали участие как эксперты стран СНГ, так и генеральный секретарь Совета Межпарламентской Ассамблеи стран СНГ, главы представительств стран СНГ и глава комитета Государственной Думы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и соотечественникам.
Несмотря на то, что первая сессия экспертного совета была в основном ознакомительной, однако был обсужден широкий круг вопросов.
Экспертный совет принял программу плановых мероприятий, предусмотренных для 2019-2022 гг. и уточнил основные приоритеты разработки и экспертного сопровождения модельных законов.
В качестве первоочередных были рассмотрены задачи, касающиеся сферы экономической безопасности, о цифровизации и развитии цифровой экономики, гармонизации стратегий экономического развития. Экспертный совет выступил с инициативой поставить на обсуждение новую стратегию и сформировать экономический конгресс СНГ в рамках ежегодного "Петербургского международного экономического форума" – представил Армен Григорян.
В рамках визита наш коллега встретился с представителями Санкт-Петербургского государственного экономического университета, были обсуждены возможные пути сотрудничества между университетами, как в составе экспертного совета, так и в формате двустороннего сотрудничества. Стороны выявили интерес по вопросам совместных публикаций и всесторонних анализов результатов членства РФ и РА в Евразийском экономическом союзе.
О других подробностях встречи и отзыве межпарламентской ассамблеи СНГ, можете ознакомиться посетив официальный сайт организации.