«Էրազմուս+». հանդիպում և շնորհանդեսներ՝ համեմված հետաքրքրիր հուշերով
«Էրազմուս+» եվրոպական ծրագրի շրջանակում այսօր ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի կազմակերպած հերթական հանդիպումը շնորհանդեսային էր ու տեղեկատվական: Ի՞նչը կարող է առավել գրավել ու հետաքրքրել արտերկրում սովորել ցանկացողներին, եթե ոչ հասակակիցների գունեղ ու զվարթ պատմությունները: Եվ ահա, մասնակիցներին ողջունեց արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը և խոստացավ ապագա դիմորդներին ծրագրին դիմելու մանրամասներն ու ընթացակարգային նրբությունները ներկայացնել շնորհանդեսներից հետո:
Ֆինանսական ֆակուլտետի արժեթղթերի շուկայի վերլուծություն և կառավարում մասնագիտության 4-րդ կուրսի ուսանողներ, համակուրսեցիներ Թամարա Գյոզալյանը (Ռումինիա, Սուչավա քաղաքի Շտեֆան Չելմարեի համալսարան), Կարեն Օրդյանը (Բելգիա, Հասելթի համալսարան), Արմինե Խաչատրյանը (Հունաստան, Աթենքի տնտեսագիտության և բիզնեսի համալսարան), Տիգրան Սարգսյանը (Բուլղարիա, Վառնայի կառավարման համալսարան) «Էրազմուս+»-ի շահառուներ են, ծրագիրը նրանց հնարավորություն է ընձեռել նախորդ ուսումնական տարվա 2-րդ կիսամյակի ընթացում սովորել նշված երկրների համալսարաններում, նոր գիտելիք, ինքնուրույն ապրելու փորձ ձեռք բերել, հաղորդակցվել նոր մշակույթի ու ավանդույթների հետ, շրջագայել: Այս մասին էին նրանց տեսաշարերը, տպավորությունները և հավաստիացումները, որը ծրագիր, ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի անմիջական աջակցությամբ և հոգածությամբ, մասնագիտական ձեռքբերումների, ինքնահաստատման ու զարգացման նոր ուղի է հարթում ցանկացողների համար:
Վարդ Ղուկասյանը մասնակիցներին ներկայացրեց «Էրազմուս+» ծրագրի հետ մեր բուհի գործակցության պատմությունը, ծրագրի ՀԳ–1 գործողությունը, որը ապահովում է բակալավրիատի և մագիստրատուրայի ուսանողների միջազգային կրեդիտային շարժունությունը, այնուհետը՝ դիմելու ընթացակարգը, մրցույթը (անգլերենի քննություն, հարցազրույց), որը պետք է հաղթահարի դիմորդը, եռակողմ պայմանագրի կնքման, ճամփորդության կազմակերպման մանրամասները:
Վարդ Ղուկասյանը տեղեկացրեց, որ դիմորդների առաջին խումբը արդեն հանձնել է անգլերենի քննությունը, երկրորդ խմբի համար նախատեսվում է կազմակերպել հոկտեմբերի կեսերին, ապա սիրով պատասխանեց հարցերին՝ հավելելով, որ ծրագրի մասին բոլոր մանրամասներն ու նորությունները դիմորդը կարող է գտնել ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Հայտարարություններ» բաժնում և «Միջազգային ծրագրեր» խորագրում:

Сегодня очередная встреча, организованная Отделом внешних связей АГЭУ в рамках европейской программы “Эразмус +”, носила презентационный и информационный характер. Что может быть более привлекательным и интересным для тех, кто хочет учиться за границей, если не яркие и веселые истории сверстников? Итак, начальник отдела внешних связей Гукасян Вард приветствовала участников и обещала представить подробности о программе, а также процедурные тонкости сразу после презентации.
Студенты 4-го курса специальности “Анализ и управлние рынком ценных валют” финансового факультета, однокурсники - Тамара Гезалян (Румыния, Университет Штефана чел Маре Сучавы), Карен Ордян (Белгия, университет Хасселта), Армина Хачатрян (Греция, Афинский университет экономики и бизнеса), Тигран Саргсян (Болгария, Варненский Университет Менеджмента), являются бенефициарами “Эразмус +”. Программа дала им возможность в течение 2-го семестра предыдущего учебного года учиться в университетах указанных стран, приобретать новые знания, навыки, коммуницировать с новыми культурами и традициями, путешествовать.
Вард Гукасян представила участникам историю сотрудничества программы “Эразмус +” с нашим университетом, функцию КД-1, которое обеспечивает международную кредитную мобильность студентов бакалавриата и магистратуры, затем - процедуру подачи заявок (экзамен по английскому языку, собеседование), детали трехстороннего договора, организации путешествия и т.д.
Вард Гукасян сообщила, что первая группа заявителей уже сдала экзамен по английскому языку, для второй группы планируется провести экзамен в середине октября, затем с радостью ответила на вопросы, добавляя при этом, что все подробности и новости о программе заявители могут найти на официальном сайте АГЭУ в разделах “Объявления” и “Международные прогрмамы”.