Դիտումների քանակ՝ 1557
Կրթության որակի բարձրացման համատեքստում ՀՊՏՀ-ն անդամակցում է մի շարք եվրոպական ծրագրերի: Արտերկրում տեղի ունեցող միջոցառումներին իրենց անմիջական մասնակցությամբ մեր դասախոսները ծանոթանում են առաջավոր համալսարանների կրթական ծրագրերին, դասավանդման ժամանակակից մեթոդներին: ԵՄ «Ֆինանսների մագիստրոսական ծրագրերի բարեփոխում Հայաստանում և Մոլդովայում» (ՐԻՖԱՅՆ) նախագծի շրջանակում ՀՊՏՀ մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, դոցենտ Կարեն Գրիգորյանը, ֆինանսների ամբիոնի դոցենտ Էդգար Աղաբեկյանը, ասիստենտ Վանինե Երանոսյանը, բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի ասիստենտ Գայանե Հարությունյանը 2-շաբաթյա վերապատրաստում են անցել Նիցցայի Սոֆիա Անտիպոլիս համալսարանում (Ֆրանսիա): Նրանք այսօր իրենց գործընկերներին հրավիրել էին՝ հաղորդելու «Կորպորատիվ ֆինանսներ» դասընթացի բովանդակության և ընդհանուր դասավանդման մեթոդիկայի շուրջ Եվրոպայում ստացած իրենց գիտելիքները, ինչպես նաև համատեղ քննարկելու ՀՊՏՀ-ում դրանց կիրառման մեթոդները: Հանդիպմանը մասնակցում էին պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, միջազգային կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը և աշխատակիցները:
Վանինե Երանոսյանը, Էդգար Աղաբեկյանը, Գայանե Հարությունյանն ու Կարեն Գրիգորյանը զեկուցեցին վերապատրաստման արդյունքների մասին: Նրանք շեշտադրումներ կատարեցին գիտելիք, հմտություն, կարողություն զարգացնող ուղիների, կրթական ծրագրերի մշակման սկզբունքների, դասընթացին ուսանողի առավելագույն ներգրավումն ապահովող առցանց պլատֆորմների, հետադարձ կապի ստեղծման կարևորության, համալսարանների առաքելության վերաարժևորման և եվրոպական ընկալման, եվրոպական կրթական շուկայի ժամանակակից միտումների, մարտահրավերների վերաբերյալ:
Դասախոսները հարցեր ուղղեցին, ծավալվեց քննարկում:
Նշենք, որ ՐԻՖԱՅՆ նախագծում ներգրավման արդյունքում 2019-2020 ուսումնական տարում ՀՊՏՀ-ում ներդրվել է «Կորպորատիվ ֆինանսներ» բարեփոխված մագիստրոսական ծրագիրը, որն ունի 28 ուսանող:
ՐԻՖԱՅՆԸ ՀՊՏՀ-ում համակարգում է արտաքին կապերի դեպարտամենտի միջազգային կապերի բաժինը, նախագծի մասին ավելին՝ համալսարանի պաշտոնական կայքի «Միջազգային ծրագրեր» բաժնում:

АГЭУ является участником ряда европейских программ в контексте повышения качества образования. При непосредственном участии в мероприятиях за рубежом наши преподаватели знакомятся с образовательными программами ведущих вузов, современными методами обучения.
В рамках проекта ЕС «Реформирование магистерских программ по финансам в Армении и Молдове» (РИФАЙН) заведующий кафедрой макроэкономики АГЭУ, доцент Карен Григорян, доцент кафедры финансов Эдгар Агабекян, ассистент Ванине Ераносян, ассистент кафедры банковского дела и страхования Гаянэ Арутюнян прошли 2-х недельную переподготовку в университете София Антиполис Ниццы (Франция).
Сегодня они пригласили своих коллег поделиться своими знаниями о содержании курса «Корпоративные финансы» и общей методологией обучения в Европе, а также совместно обсудить их применение в АГЭУ. На встрече присутствовали представители профессорско-преподавательского состава, начальник отдела международных связей Вард Гукасян и сотрудники.
Ване Ераносян, Эдгар Агабекян, Гаянэ Арутюнян и Карен Григорян рассказали о результатах тренинга. Они подчеркнули знания, навыки, пути наращивания потенциала, принципы разработки учебных программ, онлайн-платформы для максимального вовлечения студентов, важность обратной связи, переоценку и европейское понимание миссии университета, современные вызовы на европейском рынке образования, проблемы.
Преподаватели задали интересующие их вопросы, и состоялась дискуссия.
Следует отметить, что в результате участия в проекте РИФАЙН в 2019-2020 учебном году в АГЭУ была введена реформированная магистерская программа по корпоративным финансам, по которой обучаются 28 студентов.
Программу РИФАЙН в АГЭУ координирует отдел международных связей АГЭУ, подробнее о проекте в разделе «Международные программы» на официальном сайте университета.